• Yeni bir buzdolabı almaya karar verdiğiniz zaman istenilen özelliklere, ihtiyacınıza ve mutfağınıza uyabilecek ölçülerin araştırılması aynı zamanda da en az elektrik tüketen buzdolabı seçilmelidir. Cimri’de sizlere Arçelik, Samsung, Bosch, Siemens ve Beko yüzlerce buzdolabı markasının birbirinden farklı modellerini en uygun buzdolaplarını, beyaz eşya kategorisinde en ucuz şekilde sizlere sunuyoruz.

 • Hangi Buzdolabını Almalı, Nasıl Seçmelisiniz?

  Buzdolabı seçerken en önemli etken buzdolabınızı yerleştireceğiniz alanın size sağlayacağı kolaylıklardır. Mutfağınızda buzdolabınıza ayıracağınız ölçüleri belirledikten sonra, kolayca tercihinizi yapabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken nokta ise, buzdolabınızı yerleştirdiğinizde yanlarından en az 2 cm, arkadan yaklaşık 5 cm ve üstünden de 10 cm’lik boşluklar bırakmanız, buzdolabınızın daha efektif çalışmasını sağlayacaktır.

  Buzdolabı ölçülerini belirledikten sonra ise alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Üstten donduruculu ya da alttan donduruculu buzdolabı tercihinizi yapabilirsiniz. Evdeki kişi sayısını ve tüketilen gıdaları belirlemeniz, buzdolabı kapasitesini belirlemenizi kolaylaştıracaktır. Genel önerilerin tek bir kişi için minimum 130 litre olduğunu varsayarak, siz de buzdolabı seçiminizi buna göre değerlendirebilirsiniz.

  Ev eşyaları içerisinde elektriği genellikle en çok buzdolabı tükettiği için enerji tasarrufuna da dikkat etmelisiniz. Buzdolaplarında 7 sınıfın olduğunu düşünürsek bu noktada A ve üzeri işarete sahip buzdolapları, verimlilik ve enerji tasarrufu bakımından da en iyi performansı ortaya koyar.

  Buzdolabı modelleri arasında seçim yaparken yine dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise ağırlıklı olarak meyve veya sebze tüketiyorsanız No-Frost modeller arasından seçim yapmanız, soğuk su tüketiminiz yüksek ise su pınarı olan buzdolabı modellerine ya da buz kullanımınız fazlaysa kendiliğinden buz üreten otomatik buz makineli buzdolabı modelleri size göre olacaktır.

 • Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

  Buzdolaplarının içerisine birbirinden farklı meyve, sebze, et veya içecek saklarız. Bunların bir arada durmaları da bazı zamanlarda buzdolabı kokusuna sebep olabilir.

  Siz de böyle bir sorun ile karşı karşıya gelirseniz evde uygulayabileceğiniz basit çözümler bulunuyor. Öncelikle buzdolabınızı boşalttıktan sonra iç kısmını karbonatlı su ya da sirkeli su ile silebilirsiniz. Buzdolabı kokusu hala devam ediyorsa, çalışan buzdolabınızın içerisine pirinçli Türk kahvesi ve son çözüm olarak mangal kömürü koymanız, bu şekilde yaklaşık 5 saat bekletmeniz buzdolabı kokusunun giderilmesini sağlayacaktır.

  Bütün bu işlemleri yaptığınızda ve hala buzdolabı kokusu giderilmediyse, buzdolabının elektriğini keserek arka tarafında bulunan bölmedeki su toplama haznesinin temizlenmesi gerekmektedir. Yeni, en ucuz buzdolabı seçeneklerine ve en uygun buzdolabı kampanyalarına da Cimri’de kolayca ulaşabilirsiniz!