Marka
Rothenberger
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler

Boru Bükme Makineleri

Boru Bükme makineleri nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Bu soruları yanıtlamadan önce, boru bükme işleminin bir kaba tanımını yapmamız gerekli. İşlevini öğrendikten sonra makineyi anlamak daha kolay.

Boru Bükme İşi Nedir?

İşlem, bütün metal türü borular için geçerlidir. Metal, titanyum, alaşım, çelik, alüminyum ya da titanyum olabilen, belirli bir form ve tasarıma sahip boruların şeklinin değiştirilmesi ve istediğiniz şekle girmesi işlemine boru bükme denir. Bu çeşit metalleri insan gücüyle bükmek olası değildir, insan gücü yetse dahi boruların formunun bozulması sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Tesisattan, sanayiye, araba aksamından, yangın söndürme sistemine kadar bir çok hassas alanda kullanılan boruların, deforme olmadan, muntazaman istenilen şekillere girmesi için boru işletme makineleri kullanılır.

Boru bükme makineleri temelde 4 ayrı şekilde çalışır; çekerek bükme, sararak bükme, 3 makaralı bükme ve basarak bükme. Mekanizma seçimi işin hassasiyetine dayandığı gibi, istenilen şekile ve en önemlisi; borunun malzemesine göre ayarlanır.

Hangi Boru Bükme Makinesi ve Ne İçin Kullanmalıyım?

Bazı mekanizmalar çoğu boru türü için kullanılabilir olduğu gibi bazıları da sadece belirli bir boru tipine kullanılabilir. Basarak Bükme; Sadece yüksek et kalınlığı olan ya da çok büyük çapta bükmelere kullanılabilir. Sararak Bükme; Boruyu ancak büküm kalıbının yarı çapı kadar bükebilir. Makaralı Bükme; Parça üretiminde, yüksek yarıçaplardaki bükmelerde kullanılır. Çekerek Bükme; En yaygın bükme mekanizmasıdır, bir kaç boru bükme aparatı eklendiği takdirde, ince et kalınlığı olan borular ve dar borularda da iyi sonuç verir.

Boru bükme makinaları teknolojik gelişimle beraber çoktan otomatik hale gelmiş olsa da manuel boru bükme makineleri hala fiyat olarak çok daha ucuz olduğu için tercih ediliyor. Boru bükme makineleri, boru bükme kapasitesi, kullanışlılığı ve bükme formu çeşitliliklerine göre fiyat olarak ayrılıyor.

Sektörün öncü markası Virax otomatik boru bükme makinelerinden, Armak boru bükme makinasına, Euromax, Rothenberger, Eclipse ve RIDGID gibi markaların bir sürü değişik ürününü Cimri.com’dan en uygun fiyatı bulup istediğiniz mağazadan satın alabilirsiniz.