Facebook App ID is missing!

YouTube’da 8K Video Dönemi Başladı

Video çözünürlükleri ekran teknolojileriyle birlikte hızla ilerlemeye devam ediyor. 240p, 360p, 480p videoların yerini önce 720p çözünürlüğündeki videolar almaya başladı. Full HD 1080p çözünürlüğünde kayıt yapabilen cihazların yaygınlaşması ve görüntüleyebilecek ortamların gelişmesiyle, 1080p görüntüler artık sıradan görüntüler haline geldi.

Önce 2K, sonrasındaysa 4K çözünürlüğünde kayıt yapabilen cihazların ve görüntü oynatıcıların yaygınlaşmasıyla yükselen trendlerden biri. Cebimizde taşıdığımız akıllar telefonlar 2k ve 4k çözünürlüğünde video kaydı yapabiliyorlar.

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu Youtube’da yükselen trendleri takip ederek, kullanıcılarına 2K ve 4K video paylaşma imkanı sunmuştu. Şimdiyse büyük bir hamle daha yapan YouTube 8K çözünürlüğündeki videolara destek vermeye başladı. Şuan için sınırlı sayıdaki 8K videoları izleyebilmek için karşınızda büyük bir engel bulunuyor.

8K içerikleri oynatabilecek, monitör ya da TV’ler şuan için yeterince yaygınlaşmış değil. Diğer bir problemde, bilgisayar ve TV’lerin bileşenlerinin birçoğunda 8K desteği bulunmuyor. Piyasadaki sınırlı sayıdaki 8K çözünürlüğündeki TV’lerin fiyatlarıysa, şuan için çok çok yüksek seviyede. Eğer 8K çözünürlüğündeki videoyu izlemek isterseniz, aşağıda göz atabilirsiniz. İnternet bağlantınız ve hızlı bir bilgisayara sahipseniz videoyu kısmen de olsa izleyebiliyorsunuz.

Site Footer

%d bloggers like this: