Facebook App ID is missing!

Youtube’a Girmek

Sudan’da Youtube’a erişim yasağının geçmişi 2010 yılına kadar gider. 21 Nisan 2010 tarihinde Sudan hükümeti Youtube ve Google internet sitelerini tam da genel seçimler öncesinde yasakladı. Yasağın nedeni, Ulusal Seçim Komisyonu üyeleri resmi kıyafetli bir şekilde ve yanlarında bir çocukla Hamashkoreib bölgesindeki oy pusulalarını doldururken videoya kaydedilmiş ve bu video Youtube’da yayınlanmıştı.

Bu olay sonrasında Sudan hükümeti Youtube ile ilgili ilk kapatma kararını hayata geçirmiş ve daha sonra bu eylemi defalarca farklı nedenlerle gerçekleştirmişti. Son aldığımız bilgiye göre, Sudan’da Youtube yasağı hala geçerliymiş.

Her gün Sudan’a gitmiyorsanız ve ilk defa herhangi bir nedenle yolunuz düştüyse, bu soruna hazırlıklı olmalı ya da size anlatacağımız yöntemlerden birini uygulamalısınız.

1- DNS Ayarlarını Değiştirerek Youtube Erişimi Sağlamak

Lenovo IdeaPad G500 modelleri genelde Windows 7 ya da Windows 8 işletim sistemi ile gelmekte. Bu durumda, DNS değişikliğini yapabilmek için Denetim Masası altında yer alan Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekranın sol tarafında “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir” butonuna tıklayıp, gelen bağdaştırıcılardan hangisi ile internete bağlanıyorsak o bağlantının üzerinde farenin sağ tuşuna basıp “Özellikler” menüsüne giriyoruz.

“Özellikler” menüsünde, rahatlıkla görebileceğiniz gibi İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IP v.4) yazan yere çift tıklıyoruz. Karşımıza yeni bir pencere açılacak ve bu pencerenin alt kısmında yer alan “Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan” seçeneğini işaretledikten sonra aktif hale gelen “Tercih Edilen DNS Sunucusu” alanına 8.8.8.8 numaralarını (herbiri bir kutuya denk gelecek şekilde) girip ardından da ikinci alan yani “Diğer DNS Sunucusu” alanına 8.8.4.4 numalarını giriyoruz.

Size vermiş olduğumuz bu DNS numaraları Google’a ait numaralardır ve bu numaralara alternatif olarak 195.46.39.39 ve 195.46.39.40 DNS numaralarını da kullanabilirsiniz.

Eğer Sudan hükümeti yasağı bir adım öteye götürmüş ve DNS’lere de engel koymuşsa, hemen B Planı’nı uygulamaya geçiyoruz.

2- Google Chrome Tarayıcısına Zenmate Eklentisini Eklemek

Eğer DNS ile giriş engellendiyse, sıradaki çalışmamız Google Chrome üzerinden giriş sağlamak şeklinde olacaktır. Google tarafından geliştirilen Chrome hem hızlı hem de sorunsuz olmasıyla dikkat çeken bir tarayıcı ve birçok eklentiye sahip.

Zenmate adlı eklenti başta Youtube olmak üzere, yasaklı olan her siteye rahatlıkla girmenizi sağlayan bir uygulamadır. Zenmate uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı Chrome tarayıcısına ekledikten sonra, sizden bir kullanıcı adı ve şifre belirlemenizi isteyecek ve bu bilgileri girdikten sonra, artık uygulamayı rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Zenmate kurulumu ile uğraşmak istemiyorsanız (uğraşmanız konusunda ne kadar ısrar etsek de, siz bunu kabul etmeyecek gibisiniz) sizin için başka bir yöntemimiz daha mevcut.

3- Vekil Sunucu Kullanarak Youtube Sitesine Girmek

Sudan’dan internete girmek istediğinizde, sadece Youtube değil aynı zamanda Twitter ve daha birçok sitenin siyasi nedenlerle yasaklı olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle de, size sunduğumuz yöntemlerden birini mutlaka kullanmak zorunda kalacaksınız.

Özgür internet için size sunacağımız son yöntem, Vekil Sunucu kullanmak olacaktır. Vekil sunucu kullanmak demek, doğrudan Youtube sitesine bağlanmak yerine, o siteye giriş izni olan bir bilgisayar üzerinden bağlanmak demektir. Bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz birçok site mevcut ve bunların en bilineni ise Ktunnel.com sitesidir. Siteye girdikten sonra, bağlanmak istediğiniz sitenin adresini karşınıza çıkan kutuya girip rahatça bağlanabilirsiniz.

Bu yöntemin kötü yönü ise, biraz yavaş ve biraz da reklam içeriyor olmasıdır.

Size sunduğumuz yöntemlerden herhangi birini uygulayabilirseniz, Sudan’da sıkılmaz ve Youtube’a rahatça girebilirsiniz.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: