Facebook App ID is missing!

Yeni Nexus’u LG ya da Huawei Üretecek

Google Nexus serisini, Google’ın yeni işletim sistemiyle birlikte piyasaya sunduğu Premium seri olarak adlandırabiliriz. HTC tarafından üretilen Nexus One ile başlayan seri, 2010’da Samsung’un ürettiği Nexus S, 2011’de piyasaya çıkan Galaxy Nexus, 2012’de LG tarafından üretilen Nexus 4, 2013’de Nexus 5 ve 2014’de piyasaya çıkan Motorola’nın ürettiği Nexus 6 modelleriyle kullanıcılarla buluşmuştu.

Nexus serisinin ilk modeli Nexus One, Android 2.1 Eclair işletim sistemiyle piyasaya sürülmüş, Froyo, Gingerbrad ve Ice Cream Sandwich güncellemelerini almıştı. Nexus S ise, Gingerbread işletim sistemiyle piyasaya çıkmış, Ice Cream Sandwich ve Jelly Bean güncellemelerini alarak ömrünü tamamlamıştı. Samsung’un ürettiği bir diğer Nexus modeli olan Galaxy Nexus, Ice Cream Sandwich işletim sistemiyle satışa sunulmuştu. Telefon son olarak Jelly Bean güncellemesini almıştı.

LG’nin üretimini gerçekleştirdiği Nexus 4, 4.2 Jelly Bean işletim sistemiyle hayatına başlamıştı. Nexus 4’un aldığı son güncellemeyse Android 4.4 KitKat işletim sistemi oldu. Yine LG tarafından üretilen Nexus 5, Android KitKat işletim sistemiyle gelmişti. Serinin Son modeli olan Nexus 6 modeliyse, Google’ın geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğu Android 5.0 Lollipop işletim sistemini kullanıyor.

Yeni Nexus modelinin 28 Haziranda başlayacak olan Google I/O etkinliğinde ortaya çıkması bekleniyor. Ancak modelle ilgili yeni dedikodularda ortaya çıkmış durumda. Son bilgiler LG ve  Huawei’nin üretim konusunda öne çıktığı yönünde. LG’nin Angler kod adlı modeli, 5.2 inç ekran boyutuna sahip ve 2.700 mAh kapasiteli batarya görev yapıyor. Angler’de kullanılan çip set ve işlemci hakkında bilgi bulunmazken, iddialar Qualcomm Sapdragon 808 çip setinin kullanılacağı yönünde.

Huawei’nin ilk Nexus cihazı olacak Bullhead kod adlı model, 5.7 inç boyutundaki ekrana, Qualcomm Snapdragon 810 çip setine ve 3.500 mAh kapasiteli batarya ile geliyor. Telefonun büyük bir ihtimalle Nexus 6’nın tasarım özelliklerine sahip olması bekleniyor. Hangi modelin yeni Nexus olacağını hep birlikte göreceğiz. Bu yıl Google’ın Nexus tablet piyasaya sürmeyeceğine dair iddialarda mevcut.  Bakalım teknoloji devi Google, bu yıl bizlere ne gibi yenilikler sunacak.

Site Footer

%d bloggers like this: