Facebook App ID is missing!

Yeni Mac OS X El Capitan Duyuruldu

Apple, WWDC 2015 etkinliğinde duyurduğu yeni işletim sistemlerinden biri de, Mac bilgisayarlarda kullanılan OS X işletim sisteminin yeni sürümü El Capitan. Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz yıl kullanıma sunulan Yosemite işletim sistemi, Mac OS X’te büyük değişikliklere imza atmış, görsel anlamda sistem tamamen değişmişti.

WWDC 2015’te duyurulan El Capitan işletim sistemiyse, Yosemite’nin üzerine tamamlayıcı dokunuşlar niteliğinde. Yosemite’nin eksiklerini kapatan El Capitan ile birlikte Spotlight geliştirilmiş ve artık daha geniş bir dil desteğine kavuşmuş. Jest kontrollerini kullanabilen El Capitan, Windwos 8 işletim sisteminde olduğu gibi ekranı ikiye bölüm kullanılabiliyor.

Metal Grafik motorunun sunduğu avantajlardan faydalanmaktan çekinmeyen El Capitan, iOS’dan OS X’e geçiş yapabiliyor. Geliştiricilerin kullanımına bugünden itibaren açılan El Capitan’ın kullanıcı sürümünün yılsonunda piyasada olacağı açıklandı.

El Capitan ile gelen yeni özellikler arasında yer alan Cleaner Windows, Mac ile çalışanlara büyük kolaylık sağlayacağa benziyor. Yoğun çalışma durumdaki birbirine girmiş masaüstünden kurtulmanızı sağlayan Mission Control, açık olan tüm pencereleri temizleyebiliyor ya da yeni temiz bir masa üstü üzerinde çalışmanızı sağlıyor.

Safari, artık bookmark kullanmanızı sağlıyor. İstediğiniz web sitelerini pinleyerek, Safari’nin tab barında görebiliyorsunuz. İkonlar halinde görünen pinleme sistemiyle uzun URL’lerden kutuluyorsunuz.

Birçok kullanıcının vazgeçilmez uygulamaları arasında Evernote yer alıyor. Evernote’u devreden çıkarmaya karar veren Apple, Notes özelliğini yeniden yapılandırdı. Yeni Notes, notlarınıza uygulaması görüntü, video, çizim ve haritalar ekleyebilmenizi, yapılacaklar listesi oluşturabilmeniz sağlıyor. Notlarınızı paylaşabileninizi de sağlayan uygulama diğer Apple cihazlarınızla senkronize çalışabiliyor. Notes özelliğinin temelindeyse iCloud yer almakta.

Safari’ye gelen yeniliklerden biri kullanıcıları çok sevindirecek. Gürültülü sekmeleri kapatan bu özellik, açık olan video ya da ses dosyasını bulmak için tek tek tüm sekmeleri aramanız yerine, yayının geldiği sekmeleri kapatabiliyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Metal Engine artık Mac’lerde de kullanılabilecek. Bu sayede mobil cihazlarda oynadığınız birçok oyunu bilgisayarınızda da oyamayabileceksiniz. Mac kullanıcılarının bu özelliklere kavuşabilmeleri için yılsonunu beklemeleri gerekiyor. Hem o zaman kadar da gelişmiş uygulamaların Mac’lere uyumlu hale getirilmesi sağlanmış olur.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: