Facebook App ID is missing!

Bu Yaz Ayakkabılar Mis Gibi Koksun!

Geçtiğimiz birkaç sene gibi, bu yaz da spor ayakkabılar çok moda. Ancak bildiğiniz gibi, spor ayakkabı gibi kapalı ayakkabıların en büyük derdi yazın çetin şartlarına dayanamamaları. Gün boyu süren yoğun koşuşturmalar, iş güç derken sıcak havayla beraber ayakkabılar pek hoş olmayan kokular barındırabiliyor. Şansınıza, bu büyük sorunun birden çok çözümü var. Hangisi size en kolay gelirse oradan başlayarak problemi çözene kadar deneyebilirsiniz, işte koku giderici çözümler!

Sodyum Bikarbonat Keseleri

Kısa ismiyle karbonat, halk arasındaki ismiyle kabartma tozu bulunduğu ortamdaki kokuları absorbe etmek konusunda mükemmeldir. Bu küçük taktikle yazı rahatça geçirebilirsiniz. Kahve yapmak için kullanılan filtre kağıtlarından alıyorsunuz, içine birkaç kaşık karbonat atıyorsunuz ve tercihinize göre güzel bir koku verici yağdan birkaç damla damlatıyorsunuz. Bitkisel yağlardan en sık kullanılanları, vanilya yağı ya da lavanta yağı güzel bir tercih olabilir. Bu işlemi tamamladıktan sonra, filtre kağıdının ağzını büzerek, bir paket lastiği yardımıyla sıkıca kapıyorsunuz ve koku giderici keseleriniz hazır! Tek yapmanız gereken yoğun bir günün ardından eve geldikten sonra ayakkabılarınızın içine bu keseleri yerleştirmek…

Kokulu Pamuk

İlk taktik kadar uğraşmayayım da daha pratik bir şeyler olsun, iki dakikada halledip hayatıma devam edeyim diyorsanız, benzer bir işlemi sadece pamukla da gerçekleştirebilirsiniz. Biraz pamuk alıp, pamuğa koku verici yağlardan dökerek aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz ancak daha geçici bir çözüm olur. Yağın kokusu kısa zamanda pamuktan uçacağı için her gün aynı işlemi yapmanız gerekebilir. Tercihen limon ya da turunçgil yağlarını kullanabilirsiniz.

Bırakınız Ayakkabılar Güneşlensin

Güneş ışığı sadece cilde iyi geliyor diye bir şart yok, ayakkabılarınız da gün ışığından oldukça olumlu etkilenir. Ayakkabıların kokmasının başlıca sebebi içinde biriken nemdir, güneşin altında bıraktığınız takdirde ayakkabının içi kurur ve olası bir bakteri oluşumu da engellenir.

Buzluk

Tıpkı güneş ışığının ısısı iyi geldiği gibi, soğuk hava da ayakkabı kokusuna iyi gelir. Soğuk ortamda ayakkabının içinde kokuya sebep olan bakteriler ölür. Tek yapmanız gereken bir kilitli buzdolabı poşetinin içine ayakkabıları yerleştirerek geceden buzluğa atmak.

Site Footer