Facebook App ID is missing!

Yataktan Çıkaracak 5 Uygulama

Güneşin henüz ilk ışıklarıyla, hatta duruma göre daha güneş bile doğmadan çalan alarm sesini duyduktan sonra, akıllı telefonunuzda erteleme tuşuna basıp, bir 15 dakika daha uyumak o an için karşı konulamaz çekiciliğe sahip bir fikir gibi görünür. Fakat içten içe şunun da farkındasınızdır: Aslında bu 15 dakikalık uyku nihayetinde uykunuzu biraz daha almanızı sağlamaz ve ya kahvaltıyı ıskalamanıza ya da otobüsü kaçırmanıza neden olur.

Bu gerçeği bilmenize rağmen hala o 15 dakika için alarmı ertelemekten vazgeçemiyorsanız, işte bu alışkanlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak bazı fikirler ve uygulamalar:

1. Hareket geçin

Bir defa kalkıp yataktan çıktığınızda ve örneğin evcil hayvanınıza bugün yapmanız gereken ne kadar çok iş olduğunu anlatmaya başladıktan sonra uykuya dönmek çok daha zorlaşır.

İşte tam da bunu yapmanızı sağlayan, yani siz yataktan çıkıp birkaç adım atmadan gerçekten susmayan birkaç alarm uygulaması mevcut: SpinMe Alarm Clock (iOS ücreti: $1.99, Android için ücretsiz) ve Step Out Of Bed (iOS ücreti: $1.99) bunun için iyi bir tercih olabilir.

2. Bir yabancıyla konuşun

Wakie adlı bu uygulama gerçekten orijinal bir fikre sahip: Uygulmanaın kullanıcılarından oluşan topluluk bölümüne dokunduğunuzda, dünyanın başka bir yerinden sizi belirlediğiniz bir zamanda uyandıran birisine sahip olabilirsiniz (elbette bunun tersi de geçerli, yani siz de “uyandırıcı” işlevi görebilirsiniz). Ücretsiz olan bu uygulamada kullanıcılar anonim olarak görünüyor ve aramalar da bir dakikanın ardından otomatik olarak duruyor.

Dünyanın muhtemelen bir ucundan diğerine yapılan bu uyandırma çağrısını karşılıksız bırakmayın. Uygulama Android, iOS ve Windows Phone’da mevcut durumda.

3. Doğal bir biçimde kalkın

Yavaşça artan bir ışık eşliğinde ya da sizi yerinizden zıplatan alarm sesleri yerine daha huzurlu seslerle uyanmayı tercih ediyorsanız, bunu sağlayan yüzlerce uygulama mevcut. Seçim yapmakta zorlanıyorsanız, size şöyle yardımcı olabiliriz: Sleep Cycle (Android ve iOS ücreti $0.99) biyolojik ritminizin en doğru anında sizi hafifçe dürtmeye yarıyor, Rise (iOS ücreti $1.99) geniş bir seçenek sunan rahatlatıcı seslerle uyanmanızı sağlıyor.

Bonus bir seçenek olarak: odanızı yavaşça ışıkla dolduran ve sizi güne hazırlayan Philips HF3500/60 Wake-Up Light ($69.99).

4. Beyninizi çalıştırın

Alarmınız çaldıktan sonra, beyniniz size on dakika daha uyumak istediğini söyleyecektir, ama aslında buna gerçekten ihtiyacınız yok.

Dolayısıyla yeniden uykuya dalmadan önce beyninizin hemen bir şeylerle meşgul olması uyanma sürecinizi çok daha hızlandıracaktır: I Can’t Wake Up! (Android için ücretsiz, iOS’ta uygulama içi siparişlerle ücretsiz) sabah alarm çalar çalmaz yapmanız için -kelime eşleştirmelerinden matematik denklemlerine- sekiz görevden birini ayarlamanızı sağlıyor.

5. Bir giyilebilir cihaz kullanın

Piyasada bulunan neredeyse bütün fitness izleyicisinin ya da akıllı saatin oldukça dikkat çekici alarm özellikleri var. Jawbone UP24 ($129.99) ve Fitbit Charge ($129.95) bunlardan ilk akla gelenleri. Yeni bir giyilebilir cihaz almayı düşünüyorsanız, kullanışlı olacağından emin olduğunzu akıllı bir alarm uygulamasına sahip olduğundan emin olun.

Örneğin, yeni ürünlerden biri olan Kickstarter üzerinden aldığı destekle üretilen Sense ($129) doğru zamanda kalkmanıza yardımcı olmak için odanızdaki atmosferi ve uyku modellerinizi izleyebiliyor.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: