Facebook App ID is missing!

Yatak ve Halılardaki 6 Düşman

Yatak ve halılardaki düşmanlar sağlığınızı tehdit ediyor. Yatağınız kaç yıllık? Peki, ya halılarınız? Canınızı sıkabilir fakat yürüdüğünüz halılarda ve başınızı koyduğunuz yastığınızda, düşündüğünüzden çok daha fazla mikrop yaşıyor olabilir.

Bir zamanların modası; Duvardan duvara halı

New York Üniversitesi öğretim görevlilerinden ve “Mikropların gizli yaşamı” adlı kitabın yazarı olan mikrobiyolog Philip Tierno‘nun yaptığı araştırmalar sonucunda, evinizdeki bir halının her bir metrekaresinde yaklaşık 100.000 bakteri yaşıyor ve bu rakam, sıradan bir tuvalettekinden 2.000 kat daha fazla.

Asıl sorun; Yatağınızdaki düşman

Benzer bir araştırma, yataklar için yapılmış. İnsanların en savunmasız oldukları yer durumundaki yataklar, tam bir bakteri cenneti (cehennemi de diyebiliriz) durumunda ve bu bakterilerin bir kısmı, geçtiğimiz son on yılda antibiyotiğe karşı ciddi bir direnç kazanmışlar.

Adını duymadığınız fakat muhtemelen birlikte yaşamaya alıştığınız bazı bakteri tülerine bakacak olursak;

Staphylococcus aureus

Penisiline karşı dirençli bir bakteri türü olan Staphylococcus aureus, bakteriler arasında “Süper kahraman” olarak nitelendirilebilecek kadar güçlü direnci ile dikkat çeker. Bu bakteri sadece halıda ya da yatakta değil, her ikisinde de karşımıza çıkar. Eğer evinizde sporla uğraşan biri varsa, büyük ihtimalle bu süper kahraman da evinizin bir üyesi durumundadır.

Staphylococcus aureus‘un yoğun bir şekilde bulunduğu spor salonları ve soyunma odaları, spor yapan kişilerin çantaları ya da spor kıyafetleri ile birlikte eve taşınır. Spor yapan bir kişinin hareketli olması kadar doğal bir durum olmadığına göre, bu bakteri de her yere rahatlıkla ulaşabilir.

MRSA olarak kısaltılmış olan adı ile daha çok bilinen bakteri, en sağlıklı insanları bile ciddi şekilde hasta edip, direnci düşük insanlarda ölüme bile yol açabilir.

Kampilobakter

Listede yer alan en tehlikeli bakteri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kampilobakter aslında hayvanlarda görülen bir bakteridir ve hem hayvanlarda hem de insanlarda çok ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kampilobakterin neden olabileceği sorunlar arasında, bağışıklık sisteminin çökmesi, hamile kadınlar düşük yapması, kanlı ishal ve kramp sayılabilir.

Norovirus

Norwalk virüsü olarak da bilinen Norovirus, gıda zehirlenmesi ile aynı etkileri gösterir. Yatak ve halılarda ortalama 4-6 hafta kadar yaşayabilen Norovirus, çok hızlı bir şekilde havalanabilir ve solunum yolu ile insan vücuduna girebilir. Özellikle aşırı rüzgarlı ve tozlu bölgeler bu virüs konusunda riskli bölgelerdir.

Mantar ve güve

Adını en çok duyduğumuz bakteriler mantar ve güve olarak karşımıza çıkar. Başta alerjik sorunlar olmak üzere, zayıf ya da hasta bireylerde ölüme kadar giden sorunlara neden olabilen mantar ve güveler çok farklı türlerde hayatımıza girerler.

Micrococcus

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde tehlikeli sonuçlar doğuran Micrococcus çeşitli deri hastalıkları, septik şok ve diğer bazı etkenlerle birleştiğinde menejite neden olabilmektedir.

Enterokok

Her insanda görülebilen enterokok, bazı türleri tehlikeli olan bir bakteridir. Özellikle bağırsak enfeksiyonlarına neden olan enterokok, kolay kolay tedavi edilemeyen sorunlarla karşımıza çıkabilmektedir.

Çözüm

Yapılması gereken ilk işlem, halıların düzenli olarak elektrikli süpürge ile temizlenmesi olmalıdır. Aynı zamanda halıları belirli aralıklarla yıkamak gerekir. Sık kullanılan yerlerde halı kullanmak yerine, kolay yıkanabilen kilimler kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Yatakları ve yatak ile birlikte kullandığınız yastık, yorgan, çarşaf gibi eşyaların sıklıkla ve üretici talimatlarına uygun bir şekilde temizlenmesi, yukarıda saydığımız bakteri ve mikroplarla karşılaşma ihtimalinizi önemli ölçüde azaltacaktır.

Diğer önemli bir nokta ise, yatak ile çarşaf arasında yıkanabilir alez kullanmak, bakterileri bir nebze de olsa bizden uzak tutacaktır.

Site Footer

%d bloggers like this: