Facebook App ID is missing!

Xperia Z1 İpuçları

Xperia Z1, geçtiğimiz kış aylarında Sony’nin amiral gemisiydi. Ancak, Xperia Z2 piyasaya sürülünce, doğal olarak bayrağı da Xperia Z2’ye devretti. Bu devir işlemine rağmen Z1 hala çok hızlı ve fonksiyonel bir telefon olarak satın alma seçenekleri arasına girmeyi hak ediyor.

Eğer Xperia Z1 sahibiyseniz ya da satın alma planları yapıyorsanız, telefonun bazı özellikleri hakkında vereceğimiz bilgiler işinize yarayabilir.

Akıllı Bağlantı

Sony Xperia Z1’de bulunan ve Sony tarafından geliştirilmiş olan Akıllı Bağlantı özelliği ile, bağlantı türüne ve zamanına göre cihazın tepkilerini değiştirebilirsiniz. Örnek olarak; kulaklık takıldığında Walkman uygulamasının çalışmasını ya da sabah saat 07:00 ile 10:00 arasında şarj adaptörüne bağladığınızda telefonun sessiz moda geçmesini sağlayabilirsiniz

Info-Eye

Xperia Z1 ile gelen bir diğer özellik Info-Eye adlı uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, etrafınızdaki herhangi bir şeyin fotoğrafını çekip, o nesne ile ilgili bilgilere internetten ulaşmaya çalışabilirsiniz. Örneğin; bir ressama ait resim gördünüz fakat herhangi bir bilgi bulamadınız. Resmin fotoğrafını çekip, uygulama aracılığı ile internetten bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra, herhangi bir ürünün QR kodunu taratıp, o ürünle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Çekme

Telefonun ekranı açıkken, ekranda bulunan görüntünün fotoğrafına ihtiyaç duyarsanız, Home tuşu ve ses kısma tuşuna birlikte basıp, o anda ekranda yer alan görüntünün fotoğrafını çekebilirsiniz. Bu uygulama sadece Xperia Z1’e özel değil, tüm Android işletim sistemli cihazlarda yer alana bir özelliktir.

Soft Reset

Sony’nin akıllı telefon modellerinin birçoğunun bataryasını gövdesinden ayırmak mümkün değildir. Ancak, bazen bataryayı gövdeden ayırmak ve telefona “Soft reset” işlemi yapmak gerekir. Böyle bir durumda kullanılmak üzere, mikro SIM kart yuvasının hemen yanında kırmızı, küçük bir buton yer alır. Bu butona herhangi bir (kürdan ya da ataç olabilir) nesne ile bastırırsanız, telefonunuzda “Soft reset” işlemi gerçekleşecektir.

Walkman Ekolayzırı ile Daha İyi Ses

Sony Walkman uygulaması, güncel müzik çalar uygulamaları arasında en başarılılardan biri olarak bilinir. Bunun temel nedeni, belirli bir donanıma göre hazırlanıp birçok ayarlama yapılabilmesine izin vermesidir. Otomatik ayarlarının yanı sıra, 5 bant ekolayzırı ile kulağınıza en hoş gelen ses şeklini ayarlayabilirsiniz.

Daha Fazla Dahili Depolama Alanı

Xperia Z1, hafıza kartı yuvasına sahiptir. Fakat, sistemin varsayılan ayarına göre fotoğraf, video ve müzik gibi dosyalar cihazın sabit hafızasına kaydedilir. Cihaza kaydettiğiniz verileri  hafıza kartına aktarmak için; Ayarlar menüsü altında yer alan “Depolama” alt menüsüne girin. Karşınıza çıkan özelliklerden “Verileri SD karta aktar” seçeneğini tıklayın.

Site Footer

%d bloggers like this: