Facebook App ID is missing!

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi Çıktı

Windows 10 işletim sisteminin 1. yılını doldurması şerefine pek çok yenilik barındıran, yıldönümü güncellemesi indirilebilmeye açıldı.

Microsoft’un 29 Temmuz 2015 günü kullanıma açtığı Windows 10 işletim sistemi, geçtiğimiz günlerde ilk doğum gününü kutladı. Windows 10’un 1. yılını doldurması ne yazık ki artık ücretsiz olarak sunulmayacağı anlamına gelse de, yeni işletim sistemini çoktan kullanmaya başlamış olanları ufak bir hediye bekliyor. Firma “Yıldönümü Güncellemesi” adı altında pek çok yeni özellik getiren büyük güncellemesini yayınladı.

Başlat menüsü, bildirim merkezi, görev çubuğu ve genel tema üzerine pek çok arayüz geliştirmesiyle gelen güncelleme, Cortana ve Edge tarayıcısını da yeni özellikler sağlıyor. Örneğin Cortana sesli komut asistanı artık ekran kilidi üzerinden de kullanılabiliyor ve böylece kullanıcıların ekran kilidini açmadan da soru sorması ya da müzik oynatması gibi fonksiyonlar mümkün oluyor.

Edge tarayıcısına gelen yeni özellik ise, Chrome ya da Firefox’dan vazgeçemeyen pek çok kullanıcının nihayet fikrinin değişmesini sağlayabilir. Edge tarayıcısı artık nihayet eklentilere destek sağlıyor. Eklenti seçenekleri şu aşamada oldukça sınırlı sayıda olsa da OneNote, Evernote, Pocket ve AdBlock gibi çok tercih edilen başlıca eklentiler kurulabiliyor. Edge eklentileri, Windows Mağazası’ndan yüklenebiliyor.

Son olarak bilgisayarını kalemle kullananlar için dijital çizim ve not almayı sağlayan Windows Ink adlı yeni bir özellik de ekleniyor. Windows Ink ile gerçek bir kağıtta gerçek bir kalem kullanma hissiyatının verilmesi amaçlanıyor.

Eğer bilgisayarınızın güncelleme ayarlarını otomatik olarak seçtiyseniz, yıldönümü güncellemesi otomatik olarak yüklenecek ve size haber verdikten sonra kurulumu başlayacaktır. Lakin eğer güncelleme ayalarınız manuel yapılandırıldıysa Ayarlar menüsünden Güncelleme ve Güvenlik’i seçmeniz ve oradan da Windows Güncellemesi başlığı altındaki Güncellemeleri Kontrol Et tuşuna basmanız gerekiyor. Microsoft, yıldönümü güncellemesinin yakın zamanda Windows 10 destekli mobil cihazlara da geleceğinin müjdesini verdi.

Site Footer