Facebook App ID is missing!

Warcraft’ın Yaratıcısı: Olimpiyatlarda Video Oyunları da Olmalı

Blizzard Entertainment’ın yaratıcı ofis şefi Rob Pardo, BBC 5 Live kanalına yaptığı açıklamada, mücadele içeren oyunların en az diğer sporlar kadar seyirci sağlayacak türden sporlar olduğunu belirtti. League Of Legends adlı oyunun finali için Güney Kore’de düzenlenen etkinlik sonucunda Seul Stadyumu 40.000 kişiden fazla oyun severi ağırlamıştı. Canlı olarak 40.000 kişinin izlediği oyun finalini internetten de milyonlarca kişi takip etmişti.

Rob Pardo “Eğer spor kavramını bedensel mücadele ve zorluklara karşı en iyi sonuca ulaşma olarak tanımlarsak, e-sporları gerçek spor olarak görmek gerçekten zor. Fakat, günümüzdeki olimpiyatlara baktığımda, mücadele edilen spor dallarının birçoğu ile e-spor arasında çok da fazla bedensel zorluk farkı yok.” diyerek açıklamasına devam eden Pardo, satrancı “zihin sporu” olarak gören ve bu nedenle olimpiyatlara dahil etmeyen olimpiyat komitesinin, video oyunlarını da aynı şekilde değerlendirip, olimpiyat oyunlarından uzak tutacağını düşünüyor.

Rob Pardo’nun bu çıkışına, olimpiyat komitesinden henüz bir cevap gelmedi, fakat Pardo da dahil olmak üzere video oyunlarının olimpiyatlarda yer almasını destekleyenlerin geneli, bunun bir hayalden öteye gidemeyeceğinde hem fikir.

Site Footer

%d bloggers like this: