Facebook App ID is missing!

Vejetaryenler İçin Özel İçme Suyu

Hindistan’da faaliyet gösteren küçük ev aletleri üreticisi Prestige, Lifestraw adlı su su arıtma cihazını piyasaya sürdü. Firmanın geliştirmiş olduğu su arıtma cihazını diğerlerinden ayıran özellik, vejetaryenlere uygun bir şekilde arıtılmış su sağlıyor olması. Size biraz saçma gelebilir, fakat firma yeni ürününün arkasında duruyor ve bu cihazın sadece saf ve vejetaryenlere uygun su arıtımı gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Firma, verdiği ilanlara “Vejetaryenler için su; en fazla bir aldatmacadır” diyerek başlıyor ve bunun bir aldatmaca olmadığına dair çeşitli açıklamalar yapıyor. Prestige’in açıklamasına göre, diğer su arıtma cihazları kesinlikle sağlıklı, fakat suyu arıtırken öldürdüğü bakteriler hala suyun içerisinde yer aldığı için, vejetaryenlere uygun değil.

Cihazın çalışma prensibi de birçok su arıtma cihazından farklı, çünkü cihaz arıtma işlemi sırasında herhangi bir elektrik bağlantısından faydalanmıyor. İsviçre’de geliştirilen bir ultrafiltrasyon sistemini kullanan cihaz bakterilerin % 99,999’unu arıtabiliyor. İşin ilginç yanı ise, mikroskobik boyutlardaki bakterileri filtre edebilen cihaz, minerallere dokunmuyor ve su oldukça saf bir halde arıtılmış oluyor. Tabii bu cümleler bana değil, firmanın sahiplerine ait.

Cihazın akılda bıraktığı soru ise; Vejetaryenlerin geneli, hayvanların yaşama hakkına saygı duyan ve bu nedenle tüketimine karşı çıkan insanlarken, sırf vejetaryen gıda tüketimi sağlayabilmek uğruna kendi hedeflerinin dışına çıkıp, bakteri de olsa hayvanların katledilmesini kabul edebilecekler mi? Cihaz, vejetaryenler için önemli bir paradoks yaratıyor ve bunun sonunca vejetaryenler ya su içmekten vazgeçmeyi ya da bakteri de olsa et yemeyi kabul etmek zorunda kalıyorlar.

Site Footer

%d bloggers like this: