Facebook App ID is missing!

Valizleriniz Kaybolmasın

Samsonite, 100 yılı aşkın bir süredir yenilikçi seyahat çözümleri oluşturuyor ve kayıp valiz sorununu çözme yolunda önemli bir adım atıyor. 2014 yılında dünya genelinde 24,1 milyon valiz yanlış yönlendirildi, yani geçici olarak veya tamamen kayboldular. Bu 24,1 milyon valizin %85’i, 48 saat içerisinde sahiplerine ulaştırıldı. Fakat yanlış yönlendirilen valizlerin %5,5’i hiçbir zaman sahiplerine geri ulaştırılamadı.

Track&Go valiz içerisine yerleştirilecek olan Bluetooth beaconunu, mobil ajans In The Pocket ile birlikte geliştirilen ve ücretsiz olarak sunulan Travlr by Samsonite uygulaması aracılığıyla valizin sahibi tarafından öncelikle kaydedilmesi gerekiyor. Valizin kaybolması durumunda, valizin sahibi uygulama içerisinde valizini kolaylıkla kayıp olarak işaretleyebiliyor. Valiz sahibinin bu işaretleme ardından Travlr by Samsonite uygulaması, valiz sahibinin valizini bulmasına yardımcı olmak üzere kullanıcı tabanını kullanıyor.

Uygulamayı yüklemiş olan bir kişi kayıp valizin 50 metre yakınından geçtiğinde, EID tabanlı bir sinyal alınıyor. Bu sinyal, sahibine gönderilecek olan valizin konum ve saat bilgilerini içeren bir bildirim oluşturuyor. Hem takip, hem de bildirim süreci, kullanıcının ek bir maliyet vermesine gerek duymadan gerçekleşebiliyor. Bu konsept ile Samsonite, kayıp valizlerin yerinin bulunmasında ve geri alınmasında birbirine yardımcı olabilecek bu uygulama ile kullanıcıların seyahat stresini azaltıyor.

Elbette kullanıcı sayısı ne kadar büyük olursa, kayıp bir valizin geri alınması ihtimali o kadar artıyor. Bu nedenle, kullanıcı topluluğunu daha fazla genişletmek gerekiyor. Bu teknoloji sonrasında atılacak diğer önemli adım baş seyahat merkezlerinin yakınlarındaki sabit Bluetooth beacon ağını büyütmek üzere havaalanları ve bagaj taşıma şirketleri ile işbirliği yapmak olacak. Bir akıllı telefona sahip olan herkesin, kablosuz ağa bağlı olan cihazlarının sayısının hızlı bir şekilde artması sayesinde kayıp Samsonite valizlerinin ve seyahat veya iş çantalarının bulunmasında yardımcı olacağını düşünüyoruz. ABI Research’e göre, 2020 yılı itibariyle sayısı tahmini olarak 40,9 milyara artacak olan ağa bağlı bu cihazların “Nesnelerin İnterneti ekosistemi” olarak adlandırılan bir kategoriye girmesi bekleniyor.

2016 Yılının Sonunda Avrupa’da

Samsonite ilk Track&Go valizlerini 2016 yılının sonunda Avrupa pazarına sunmayı hedefliyor. Ardından diğer marketlere de girecek valizler, kayıp sorununa dünyada kalıcı bir çözüm getirebilmek adına üstün teknolojisine rağmen diğer valizler ile benzer ücretlendirilecek. Potansiyeli dikkate alırsak bu çözümün, 2017 yılında iş ve seyahat çantası gibi ürün gruplarına da uygulanarak daha da yaygınlaşması hedefleniyor.

~dont display~

Site Footer