Facebook App ID is missing!

Ütü Satınalma Rehberi

Ütü genellikle çok sık alınan ve hemen değiştirilen bir ev aleti değildir. Hatta arızalandığında bile değiştirmeyi düşünmeden önce tamir edilebilir mi diye araştırılır, soruşturulur. En son çare olarak değiştirmek gelir. İşler bu noktaya geldiğinde de genellikle en bilinen markaların bütçeye uygun fiyatlı ürünlerinden bir ütü alınıp, eve dönülür. Çok şanslı değilseniz, bu ütü sizin ihtiyacınızı karşılayan ütü olmaz. O yüzden ilk kez ütü alacaklara ve ütüsünü değiştirmeyi düşünenlere faydalı olabileceğini düşündüğüm bir rehber hazırlamayı uygun gördük.

Öncelikle buharlı ütü ve buhar kazanlı ütü aynı şeyler midir, değilse nedir, ne değildir bu konuya bir açıklık getirelim.

Buharlı Ütü

Piyasada en çok karşılaşılan ütü çeşididir. Buhar kumaştaki kırışıklığı açar ve buruşuk kumaşların bile rahatça ütülenebilmesini sağlar. Genellikle, çok buhar; kolay ve hızlı ütü anlamına gelir. Buharlı ütülerde buhar çıkışı kumaş türüne göre ayarlanabilir.

Buhar Kazanlı Ütü

Bu ütüler ek bir buhar kazanına bağlı, basınçlı veya basınçsız buhar üreten ütülerdir. Ütünün üstüne oturduğu sistemde bir su haznesi bulunur ve ütü bu hazneye bir su borusuyla bağlanır. Buhar kazanlı ütülerin basınçlı ve basınçsız olmak üzere iki çeşidi vardır.

 • Basınçsız Buhar Kazanlı Ütü: Bu ütüler dakikada 80 ile 108 gram arasında buhar üretir. Normal buharlı ütülerde ise bu oran yaklaşık olarak dakikada 40 gram buhardır. Yani, basınçsız buhar kazanlı ütüler normal buharlı bir ütünün iki katından daha fazla buhar üretebilir. Ancak bu ütülerde basınç sistemi olmadığı için, buhar üretirler ancak güç konusunda yetersiz kalırlar. Bu da kırışıklıkları açmak için daha çok güç harcamanız gerektiği anlamına geliyor.
 • Basınçlı Buhar Kazanlı Ütü: Eğer ütünüzü yarı zamanda tamamlamak istiyorsanız ütünün ürettiği buharın yanında, bu buharın hangi basınçta üretildiği de oldukça önemlidir. Basınçlı buhar kazanlı ütüler inatçı kırışıklıkları açmada birebirdir ayrıca basınçtan dolayı ütü yaparken harcadığınız enerjiyi de düşürür. Kısacası daha çok basınç, daha iyi sonuç anlamına geliyor. Basınçlı buhar kazanlı ütüler, dakikada yaklaşık 100 ile 120 gram arasında buhar üretimiyle, basınçsızlara göre daha çok buhar üretir. Philips’in PerfectCare GC9246/02 modeli (6.5 bar basınç, dakikada 120 gram buhar), Delonghi’nin VVX1845 modeli (5 bar basınç, dakikada 120 gram buhar) ve Tefal’in GV7096 Express Compact modeli (4.5 bar basınç, dakikada 120 gram buhar) farklı markaların basınçlı buhar kazanlı ütüleri olarak karşımıza çıkıyor.

Buhar kazanlı ütülerin normal buharlı ütülerle kıyaslandığında çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantajları;

 • Daha çok buharı, daha yüksek basınçla üretir. Böylece daha kolay ve hızlı ütüleme fırsatı sunarken daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.
 • Su haznesi geniştir, ütüye sık sık su doldurmanız gerekmez.
 • Çoğu buhar kazanlı ütü dikey buhar püskürtme olanağı sağlar. Perdelerinizi ve takım elbise, ceket, ipek gibi ütülemesi zor kıyafetleri daha kolay ütülemenizi sağlar.

Dezavantajları;

 • Daha pahalıdır.
 • Bazı ütü masaları, buhar kazanlı ütüleri taşımak için çok küçüktür. Eğer küçük bir ütü masanız varsa, yenisini almanız gerekebilir.
 • Saklamak için daha geniş bir alana ihtiyacınız olabilir.

Ne tip bir ütü alacağınıza karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken bazı kıstas ve fonksiyonları sıralayacak olursak;

Buhar Çıkışı:

 • Dikey Buhar: Takım elbiseler, elbiseler, hassas kumaştan yapılmış kıyafetler ve perdeler gibi şeyleri ütülemek için ütüyü dik bir şekilde tutup buharı püskürtmeniz yeterli olacaktır.
 • Ayarlanabilir Buhar Gücü: Ütülediğiniz kumaşın türüne göre buhar gücünün ayarlanabilir olması, kumaşın yıpranmasını engelleyecek ve kırışıklıkları daha kolay açmanızı sağlayacaktır.
 • Şok Buhar: İstenildiğinde, zorlu kırışıklıkları açmak için buhar dalgası gönderebilen ütünüzün bu özelliğini pantolon çizgisi oluşturmak için de kullanabilirsiniz.
 • Sürekli Buhar Çıkışı: Kırışıklıkları hızlı ve kolayca açmanızı sağlar. Normal bir ütüde dakikada 40 gram buhar çıkışı, buhar kazanlı ütüde dakikada 100 gram buhar çıkışı işinizi görecektir.

Ütü Tabanı:

Ütü tabanının yapışmasından ziyade “kayar” gibi hareket etmesi, ütüyle kıyafetleriniz arasındaki sürtünmeyi azaltırken hem kıyafetinizi korumaya yardımcı olur, hem de ütü yapmayı kolaylaştırır. Ütü tabanları 4 çeşittir.

 • Alüminyum Taban: Başlangıç seviyedeki çoğu ütünün tabanı alüminyumdur. Zamanla yapışmaya başlayabilir ve ütüledikçe kıyafetlerinizin kırışmasına sebep olabilir.
 • Yapışmaz Taban: Yapıştığı çok ender görülür, kıyafetlerin üzerinde kayar gibi hareket eder. Kırışıklık ve çekme yapmaz.
 • Paslanmaz Çelik Taban: Kumaşların üzerinde çok yumuşak hareket eder ve ısıyı tabana eşit dağıtır. Fermuarlar ve düğmeler tabanı çizebilir.
 • Seramik Taban: Dayanıklı ve yapışmaz olduğu için paslanmaz çeliğe iyi bir alternatiftir. Isıyı tabana eşit dağıtır.

Su Haznesi Kapasitesi:

Ütünün su haznesi ne kadar geniş olursa, suyu tekrar doldurmak için ve ütünün buhar üretmesi için harcadığınız zaman o kadar azalır. Saydam bir su haznesi ya da hazne doluluğunu gösteren işaretçisi olan bir ütü, su seviyesini daha kolay takip etmenizi sağlar.

Buhar kazanlı ütüler, buharlı ütülere oranla daha geniş su haznesine sahiptir. Buharlı bir ütüde 300 mL su haznesi, buhar kazanlı bir ütüde ise 1.5 L su haznesi işinizi görür.

Ütünün Gücü:

Ütünüzün performansı yani ısınma süresi ve ısıyı nasıl dağıttığı; Watt (W) cinsinden elektrik gücüyle alakalıdır. Ütünün gücü ne kadar yüksekse, o kadar yüksek ısı üretir. Ev kullanımında 2000 W civarında elektrik gücü yeterlidir.

Ütünün Ağırlığı:

Ütünün ağırlığı arttıkça kumaş üzerine uyguladığı kuvvet de artacaktır ancak bir yerden sonra kullanımı güçleşmeye başlayabilir. Diğer yandan, hafif ütülerin kullanımı ve kumaş üzerinde kayması kolaydır ancak kırışıklıkları açmak için kumaşın üstünden birkaç kez geçmenizi gerektirebilir.

Seyahat ederken yanınızda taşımak istediğiniz bir ütü istiyorsanız, buhar kazanlı ütüler size zorluk çıkarabilir. Bu durumda, tercihinizi buharlı ütüden yana kullanabilirsiniz.

Kablo:

Kablosu uzun olan bir ütü, ütü tahtası üzerinde hareketinizi kolaylaştıracaktır. Kablonun ütünün ortasında olması ise ister solak olun ister olmayın, ütülemeyi rahatlatacaktır.

Eğer hareketinizin kısıtlanmasından çok rahatsızlık duyuyorsanız, kablosuz ütüleri deneyebilirsiniz. Şimdilik çok rağbet görmese de, ilerleyen yıllarda daha çok kablosuz ütü seçeneğiyle karşılaşacağımız aşikâr.

Otomatik Kapanma:

Unutkan biriyseniz ya da evden çıkmadan önce 3 kez, çıktıktan sonra 5 kez dönüp “Ütünün fişini çektim mi?” diye kontrol ettikten sonra evdeki birini arayıp tekrar kontrol ettiriyorsanız, otomatik kapanma özelliği aradığınız özellik olabilir.

Günümüzde ütüler, çoğu kişinin sevmediği ütüleme işini kolaylaştıran birçok ekstra özellik kazanmaya başladıkça ütü seçmek de zorlaşıyor. Bu yüzden yaşantınızı ve ütü yapma alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak, yukarıda saydığımız özelliklerden sizin için en önemli fonksiyonları belirleyip ütünüzü ona göre seçmenizi önerebiliriz. Bütün özelliklere sahip bir ütünüz olsun isteriz, ancak özellikler arttıkça ütü fiyatlarının da arttığını hatırlatmadan geçmeyelim.

Site Footer

%d bloggers like this: