Facebook App ID is missing!

Ultrabook Satınalma Rehberi

Eğer ince, hızlı ve hafif bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, aslında bir “Ultrabook” arıyorsunuz demektir. Intel’in ön ayak olduğu ultrabook tipi bilgisayarların geçmişi bundan birkaç yıl öncesine dayanıyor fakat ihtiyaçları karşılamadaki ve firmanın pazarlama stratejisinin başarısının birleşmesi, bu kadar kısa sürede önemli bir ultrabook pazarı oluşmasını sağladı.

Eğer zamanınızın önemli bir kısmını teknoloji haberleri okuyarak geçiriyorsanız, büyük ihtimalle ultrabooklar hakkında yeterli bilgiye sahipsinizdir. Ancak, işinizi görecek kadar “Teknoloji dostu” bir kullanıcıysanız, bir dizüstü bilgisayarın üzerine yapıştırılan “Ultrabook” ambleminin aslında birçok anlam taşıdığını bilmiyor olabilirsiniz.

Bir dizüstü bilgisayarın “Ultrabook” olarak adlandırılabilmesi için geçerli şartlar Intel tarafından belirlenmiş durumda. Buna göre;

  • Kalınlığın en fazla 22mm olması
  • Bataryanın en az 6 saat süre ile HD çözünürlükte video oynatabilecek enerjiyi sağlayabilmesi
  • Uyku modundan en fazla 3 saniyede çıkması
  • Sesle kontrol imkanına sahip olması
  • Intel’in “Hırsızlığa karşı koruma” özelliğini barındırması gerekmektedir.

Bu özellikler bir dizüstü bilgisayarın “Ultrabook” olup olmayacağını belirlerken, firmanın umursamadığı bazı özellikler de önemli. Mesela, şartlar arasında ağırlıkla ilgili bir madde yok. Bu nedenle bir ultrabook 500 gram da olabilir, 2 kilogram da; ekranı 10 inç de olabilir, 15 inç de…

Bunlarla birlikte, ultrabook alanındaki rekabet beraberinde dokunmatik ekranlı modelleri ve ardından da ekranı gövdesinden ayrılabilir modelleri getirmiştir.

Yukarıda belirttiğimiz şartlar ve özellikler ışığında, bir ultrabook alırken dikkat edilmesi gereken noktaları ana başlıklar halinde vermek gerekirse;

İşlemci

Intel’in 4. nesil Core işlemcileri ultrabooklar için 2 tipte üretiliyor. Model adı, diğer tüm 4. nesil Intel işlemciler gibi Haswell olan bu iki modelin numarası 4000 ile başlıyor ve U ile Y harfleri ile bitiyor.

Intel’in U ile biten işlemci modelleri ultrabook modelleri için geliştirilmişlerdir ve üzerlerinde grafik işlemci bulundururlar. Bu işlemcilerin üst seviye performans veren i5-4258U ve Core i7-4558U gibi modellerinde Iris 5100 tipi GPU yer almaktadır.

Y serisi işlemciler ise, düşük güç tüketimi ve daha az ısınmalarından dolayı, özellikle tablet özellikli ultrabook modellerinde kullanılmaktadır. Ancak bu işlemciler, U serisine göre biraz daha düşük performans sunarlar.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, bazı üreticilerin hala 3. nesil işlemciler kullanıyor olmasıdır. Bu işlemcileri tanımanın en kolay yolu, 3000 ile başlayan model kodudur. Her ne kadar 3. ve 4. nesil işlemciler arasında hız konusunda çok fazla fark olmasa da, ısınma ve enerji tüketimi konusunda 4. nesil çok daha başarılı sonuçlara imza atmaktadır.

Hafıza

Satın alacağınız ultrabook modelinin en azından 4GB Ram ile donatılmış olmasına dikkat edin. Eğer bütçeniz uygunsa, 6GB ya da 8GB olan modelleri tercih etmeniz, cihazın daha hızlı ve rahat çalışmasını sağlayacaktır.

Ekran

Intel’in belirlediği ve bir dizüstü bilgisayarın ne zaman ultrabook olarak kabul edileceği ile ilgili şartlar arasında ekran büyüklüğü ya da çözünürlüğü ile ilgili herhangi bir kıstas yer almıyor. Bu nedenle, piyasada farklı boyutlarda ve çözünürlüklerde ekranlara sahip ultrabook modellerine rastlamak mümkün.

Genelde, küçük ekranlı ultrabook modellerinde 1366×768 piksel çözünürlük bulunmakta; daha büyük ekranlarda ise 1920×1080 piksel ya da daha yüksek çözünürlüklere rastlamak mümkün olmaktadır.

Günümüzde, yeni birçok ultrabook modelinde “Dokunmatik ekran” özelliği de yer almakta ve bu konuda dikkat edilmesi gereken iki nokta bulunmaktadır; kapasitif ve 10 parmak dokunmatik olması. Kullanılan dokunmatik panel kapasitif değil de rezistif olursa, cihazı kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra, o ekrana dokunmaktan nefret edebilirsiniz. Eğer Windows 8.1 işletim sistemini hakkıyla kullanmak istiyorsanız, dokunmatik ekran işinize yarayacaktır fakat bu özelliğin olmaması ölümcül bir eksiklik doğurmayacaktır.

İşletim Sistemi

Yeni ultrabook modellerinde Windows 8.1 işletim sistemi bulunsa da, daha eski modellerde Windows 7 işletim sistemine rastlama ihtimaliniz var. Eğer alacağınız ultrabook dokunmatik ekrana sahipse, Windows 7 işletim sistemi kullanışlı bir işletim sistemi olmayacaktır.

Depolama Alanı

Her ne kadar zorunluluk olmasa da, günümüzde birçok ultrabook modeli klasik harddisk modelleri yerine SSD (Solid State Disk) ile depolama işlevlerini yerine getiriyorlar. SSD türü harddiskler eski tip harddisklere oranla çok daha hızlı, daha hafif ve az ısınan modeller olarak öne çıkıyorlar. Ancak, SSD demek ekstra maliyet demektir ve bütçenize uyuyorsa, bu maliyete kesinlikle değeceğine emin olabilirsiniz.

Bağlantı

Intel’in şart olarak koşmadığı ancak bizce şart olan özelliklerden biri de USB 3.0 bağlantı portudur. USB 2.0’a göre gözle görülür hız farkına sahip olan USB 3.0, veri aktarımı için geçen süreyi kısaltacaktır. Aynı zamanda, satın almayı düşündüğünüz ultrabook modelinde en azından HDMI (DisplayPort daha makbuldür) bağlantı noktası olmasına dikkat etmelisiniz.

Tüm bu özelliklerin bir arada yer almasını istiyorsanız, maliyetin yükselmesini göze almalısınız. Ancak, eğer gerçek bir ultrabook istiyorsanız ve satın alacağınız cihazı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız, güncel teknoloji ile donatılmış olması mantıklı bir seçim doğuracaktır.

Site Footer