Facebook App ID is missing!

Ucuz Tabletler Yüksek Güvenlik Riski Taşıyor!

Her firmanın rahatlıkla kendi markasını bastırıp satın alabildiği ve Çin’deki fabrikalarda olabildiğince düşük maliyetlerle üretilen tablet bilgisayarlar, dünyanın her yerinde 50-60 Dolar gibi fiyatlarla kullanıcılara sunuluyor. Amerikalı güvenlik yazılımları şirketi Bluebox, piyasada bulunan ve fiyatları ile öne çıkanbu tip tablet bilgisayarları incelemeye aldı. Sonuçları ise, gerçekten korkutucu.

Doğuştan Sorunlu Tabletler

Bluebox Güvenlik Şirketi’nin güvenlik analiz takım lideri Andrew Blaich “Bu tip tabletlerin büyük bir kısmı, bilinen ya da beklenen sorunlarla geliyor.” dedi. Açıklamanın devamında, bu tablet bilgisayar modellerinin büyük bir kısmının Hata Ayıklama Modu’nun açık olarak geldiğini, Masterkey, FakeID, Heartbleed ve Futex gibi zararlı yazılımların da bu tablet bilgisayarlarda yüklü olduğunu belirten Blaich, ucuz tabletlerin bir kısmında da Google Play’in yüklü olmadığını yani bu tabletlerin Google tarafından verilen güvenlik sertifikasına sahip olmadığını söyledi.

Bluebox, bu araştırmayı Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirmiş ve satıştaki ucuz tablet modellerini inceledi. Bu tabletlerden Kohl markasına ait olan Zeki modeli çok fazla açıkla, listenin en fazla güvenlik riski taşıyan modeli olarak öne çıktı. Yapılan testler, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük elektronik firmalarını bile küçük düşürücü sonuçlar doğuruyor.

Antivirüs Programı Kullanın

Yaptığı açıklamalar arasında, kullanıcılara farklı bilgiler de veren Andrew Blaich, bu tür bir tabletin her zaman risk taşıdığını belirtti. “Eğer ucuz bir tablet bilgisayar aldıysanız ve bu tabletin güvenlik açığı varsa, cihazın işletim sistemi bol miktarda açığa sahip olabilir. Bunun sonucu olarak hem sizin cihazınız hem de bağlantı kurduğunuz cihazlar bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bu tür bir etkilenme sonrasında ise, tabletinizde yer alan tüm kişisel bilgiler, şifreler, kredi kartı bilgileri gibi önemli bilgiler üçüncü şahısların eline geçebilir.”  şeklinde konuşmasına devam eden Blaich, bu tür sorunlara karşı tedbir yöntemlerine ihtiyaç duyanlar için antivirüs uygulamalarını tavsiye etti.

Site Footer

%d bloggers like this: