Facebook App ID is missing!

TV Satın Alma Rehberi

Yeni bir televizyon almak, bazen bunaltıcı bir hale gelebilir. Üretici firmalar, satıcılar, internet kaynakları ya da kendi bildiklerimiz, karşılaşacağımız yeni özellikler karşısında kafamızın iyice karışmasına neden olabilmektedir. Öyle ki bazen aynı markanın birbirine çok yakın iki modeli arasında bile ne gibi bir fark olduğunu, bu farkın ne anlama geldiğini çözmek bile zaman kaybına neden olabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için, televizyon satın almak için herhangi bir mağazaya gitmeden önce, mutlaka kararınızı vermiş ve satış danışmanlarının ikna yeteneklerine kanmayacak duruma gelmiş olmanız önemlidir.

Televizyon Satın Almanın 3 Kuralı

1. Katalog değerleri her zaman görüntü kalitesini belirlemeyebilir

Televizyonları pazarlamada kullanılan en önemli taktik, tüketiciyi teknik özellik bombardımanına tutup, hep bir adım daha ileri gitmesini sağlamak ve mümkün olduğunca yüksek fiyatlı ürünü satmaktır.

Herhangi bir televizyonun teknik bilgi kılavuzunu elinizde aldığınızda, bu kılavuza bakarak ya da bir diğerinde yazılanlarla kıyaslayarak hangisinin daha iyi olduğuna karar vermeyin. Bu tür bir kılavuz size sadece bir diğeri ile arasındaki kullanım farklılıklarını gösterebilir. Yani, o televiyonun Smart TV olup olmadığı, 3D gözlük ile kullanılıp kullanılamadığı gibi farklılıkları görebilirsiniz. Bunun yerine, satın almayı düşündüğünüz televizyonun kumandasını elinize alıp deneyin. Kanal geçişleri, gerçek görüntülerdeki renkler, ses kalitesi gibi bir televizyonda işinize yarayacak temel özellikleri kontrol edin.

2. Büyük her zaman iyidir

Biraz garip gelebilir ancak, kullanıcı deyeyimleri oda boyutuna göre televizyon boyutunun çok önemli olduğunu göstermiş, başta yapılan seçim hatalarının ileride sıkıntı yarattığını ortaya koymuştur. Satın alacağınız televizyonun boyutu ile ilgili genel bir çerçeve çizmek gerekirse; Standart boyutlarda bir yatak odası için en az 32 inç ve ortalama bir oturma odası için en az 46 inç televizyon seçmenizde yarar vardır.

Televizyona ayıracağınız bütçe içerisinde boyuttan kısıp başka bir özelliğe para yatırmak yerine, 3D ya da Smart olmasından vazgeçip mümkün olduğunca büyük bir televizyon seçin. Bu kararınız sizi bir şekilde pişman etme riski taşısa da, diğer özelliklere para verip televizyon boyutunu küçültmek her zaman için daha büyük bir risk olacaktır.

En ideal televizyon boyutuna karar vermek için ise herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymayacaksınız. İhtiyacınız olan tek şey, bir tane sandalye ya da koltuk olacaktır. Almayı planladığınız televizyonun karşısına geçip, evinizdeymiş gibi hareket edin ve karşısına geçip, evinizde ne kadar mesafeden kullanacaksanız, o kadar uzağa geçip televizyonu seyretmeye başlayın. En kesin sonucu bu şekilde alacaksınız.

3. Plazma Tv Sizi Korkutmasın

Size garip gelebilir ancak plazma televizyonların görüntü kalitesi genelde LCD televizyonlar ve LED televizyonlardan daha iyidir. Aslında, LED televizyon olarak tabir edilen televizyon da LED ışıklandırmalı LCD televizyondan başka birşey değildir ve pazarlama hilesi olarak ele alınabilir.

LCD ve LED televizyonların her gün daha geniş bir ürün yelpazesi ve daha çok reklamla kendilerini göstermesi, plazma teknolojisinin daha eski bir teknoloji olduğu izlenimini doğurmakta ancak bu sonuç çok da anlamlı bir çıkarım değildir. İnsanların genelinin aklında kalan “kalın” plazma televizyonlar yerine herhangi bir teknoloji mağazasına gittiğinizde, en az LED televizyonlar kadar ince plazma televizyonlar görebilirsiniz.

Fanatik olmamakta fayda var.” diyerek, plazma televizyon almamanız gereken durumlardan da bahsedelim; Eğer televizyonu kullanacağınız oda çok fazla ışık alıyorsa, yani pencereleri çok büyük ve güneş ışınları doğrudan ekrana geliyorsa, plazma televizyon yerine LED aydınlatmalı LCD televizyon seçmeniz daha doğru bir davranış olacaktır. Bunun yanısıra, televizyon üreticilerinin kötü bir alışkanlığının sonucu olarak, 42-65 inç arası plazma televizyon bulmanız çok kolayken, bu boyutlar dışında kalan boyutlarda bir televizyona ihtiyacınız varsa, tercihinizi mecburen LCD ya da LED aydınlatmalı LCD televizyon olacaktır.

Tüm bunların dışında, plazma televizyonların LED aydınlatmalı televizyonlara göre biraz daha fazla enerji tükettiğini belirtmemiz gerek.

Ekstra Özelliklerle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Son zamanlarda sıklıkla reklamlarını gördüğümüz ve “olmazsa olmaz!” diye gözümüze sokulan ama bizce çok da gerekli olmayan bazı
özelliklerden bahsedelim;

Smart TV (Akıllı TV)

Smart TV özelliğine sahip televizyonlar, interneti ayağınıza getirme özellikleri ile diğer televizyonlara göre bir adım öne çıkmaya
çalışıyorlar. Ancak, evinizde yer alan Playstation, Apple TV, Blu-Ray oynatıcılar da aynı yetenekleri en akılsız televizyona sağlayabiliyorken, herhangi bir Smart TV için ödeyeceğiniz fiyat farkı, daha büyük ama Smart olmayan bir televizyon için harcanabilir.

3D (3 Boyutlu) TV

3 boyutlu görüntü (3D) sağlayan televizyonlar ile ilgili bilmeniz gereken birinci kural; bu televizyonların aynı zamanda mükemmel bir şekilde 2 boyutlu görüntüleri de sağlayabildikleridir. Aslında bu durum 3 boyutlu televizyonları ayrı bir tür olarak değerlendirmek yerine, ekstra özellikli televizyon olarak görmenin daha doğru olacağı sonucunu doğurmaktadır.

3 Boyutlu görüntü (3D) özelliğine sahip televizyon sahipleri hakkında istatistiki bir bilgi olarak aklınızda bulunması gereken bir konu ise, bu tür televizyon alanların çok büyük bir kısmı 3D özelliğini kullanmamalarıdır; çünkü piyasada doğru dürüst 3 boyutlu film mevcut değil.

Ses ve hareketle kontrol

Televizyon kanallarında bir süre reklamları dönüp duran “Hareket ile kontrol edilebilen” televizyonları muhtemelen görmüşsünüzdür. Bu özellik ile ilgili olarak tek söylenebilecek şey, “Bu özellik henüz oturmamış ve sorunlu.” Hareketle kontrol konusunda öncü olan Samsung modelleri ve sesle kontrol konusunda öncü olan LG modelleri üzerinde yapılan denemelerin tamamı aynı sonucu vermiş ve bu teknolojinin henüz hazır olmadığı, tüketicileri memnun edebilmek için kat etmesi gereken bir yol olduğu ortaya çıkmıştır.

Erişilebilirlik

Televizyon satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik olarak ele alabileceğimiz “erişilebilirlik”, bazı kullanıcılar için diğer özelliklerin çoğundan daha önemli olabilir. Bu durumu açıklamak gerekirse; Eğer televizyonu çoğunlukla oyun oynamak ve medya oynatıcınızda biriktirdiğiniz filmleri seyretmek amacıyla satın almayı planlıyorsanız, bu cihazların bağlantı özelliklerine uygun ve yeterli sayıda bağlantı noktasına sahip televizyon modelleri arasından seçim yapmalısınız. Birçok televizyonda HDMI, USB bağlantıları standart olarak bulunabilirken, bazı televizyonlar bu işi daha da ileri götürüp SD kart yuvası ya da analog bağlantı noktaları da sunabilmektedirler.

Kalınlık

Oturma odanıza ya da salonunuza yerleştirdiğiniz bir televizyon, aynı zamanda evin önemli bir mobilyası ya da aksesuarı konumundadır ve televizyon kapalı iken en çok dikkat çeken yönü boyutu ve kalınlığı olacaktır. Büyük bir televizyon sahibi olmak sizi rahatsız etmezken, kalın bir televizyon ile bakışmak birçok insanda sinir bozucu sonuçlar doğurabilir. Başta Samsung olmak üzere tüm televizyon üreticileri “En ince” televizyonu geliştirme çabası ile hareket edip birbirinden daha ince LED aydınlatmalı LCD televizyonları tüketicinin beğenisine sunmaya başladılar. Ancak, beraberinde stabilite sorununu da getiren yeni nesil LED TV’ler ve farklı açılardan bakıldığında farklı renklere sahip oldukları bir sorun olarak ortaya çıktı. Bu durum her ne kadar çok rahatsız edici olmasa da, takıntılı bireyleri devamlı rahatsız edebilecek bir sorun olarak dikkate alınmalıdır.

Televizyonlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi televizyon oyun oynamaya en uygun televizyondur?

Bu soru, oldukça zor bir sorudur ve cevap “Bence” ile başlayabilir. Oyunlar için en önemli kriterlerden iki tanesi “parlaklık” ve “hareket bulanıklığı” olarak görülmekte, LED televizyonlar daha parlakken, plazma televizyonların “hareket bulanıklığı” ile ilgili sorunları yoktur. Bu durumda, seçim daha kişisel bir hal almakta ve kullanıcı deneyimleri ve model üzerinden gitmekte fayda vardır.

Hangi aksesuarları satın almalıyım?

Öncelikle bilmeniz gereken, tüm HDMI kablolar aslında aynıdır. Yani, marka ya da model fark etmeksizin herhangi birini satın alabilirsiniz? Eğer televizyonu özel bir amaç için almıyorsanız, yani sadece televizyon seyredecekseniz herhangi bir aksesuara da ihtiyacınız olmayacaktır.

Televizyonumun ömrü ne kadardır?

Bu sorunun cevabı kısaca, televizyonunuzun ömrü çok ama çok uzundur. Televizyon üreticileri bu süreyi genelde 50.000 saat olarak belirtse de birçok televizyon için 100.000 saat açık kalmak bile sorun olmayacaktır. Bu nedenle, televizyona bütçe ayırırken cep telefonuna davrandığınız gibi davranmayıp yıllar sonrasını hesap edin.

  • Televizyonun çok yakınında ve tam karşısında oturmadığınız sürece, en iyi görüntü kalitesini plazma televizyonlardan alabilirsiniz.
  • LCD televizyonlar daha parlak görüntü sağlar ve aşırı ışıklı ortamlarda daha iyi bir tercih olurlar. Ancak, normal bir ortamda plazmanın sağladığı görüntü daha başarılıdır.
  • Görüntüde oluşan farklılaşmalar LCD televizyonların ortak sorunu iken, plazma televizyonlarda böyle bir sorun yaşanmaz.
  • Derin siyah gölge oluşturabilme yeteneği ne kadar gelişmişse (yüksek kontrast denen şey budur) görüntü kalitesi o kadar  yüksek demektir.
  • Görüntü kalitesini etkileyen en önemli ikinci etken, kontrastla doğrudan ilişkili olan renk canlılığıdır. Renkler ne kadar canlı ise görüntü o kadar kaliteli olur.
  • Parlak bir odada en iyi görüntüyü mat ekranlı televizyonlar sağlar.
  • İyi bir televizyonda renk ayarlarının yanlış yapılandırılması, renk ayarları doğru yapılandırılmış kötü bir televizyondan daha kötü görüntü üretilmesine neden olur. Bu nedenle, televizyonun kalitesine güvenmek yerine renk ayarlarının doğru yapılandırılması gerekir.

Site Footer

%d bloggers like this: