Facebook App ID is missing!

Tuvalet Kadar Kirli Şeyler

Çocuklarınızın tuvalette oynamasına izin vermezsiniz, değil mi? Peki ya etrafınızda en az tuvalet kadar kirli yerler ya da eşyalar olduğunu bilseniz ne yapardınız?

Çeşitli araştırmalar, her gün gördüğümüz ya da kullandığımız yerlerin ve eşyaların da en az bir tuvalet kadar bakteri taşıdığını göstermiştir.

Diş Fırçası

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş fırçasını nereye bıraktığınızı hatırlıyorsunuzdur. Büyük ihtimalle, içerisinde tuvalet de barındıran yeni tip banyolardan birindeki bir bardak ya da fırça kabının içerisinde, sizin bir daha gelip kullanmanızı bekliyordur. Peki, diş fırçanız havada uçuşan bakterilerden korunabiliyor mu? Özellikle tuvaletin sifonunu çektikten sonra etrafa yayılan mikroplardan korunuyor mu?

Çözüm: Bu tür bir durumun çözümü oldukça basittir. Tuvaletin sifonunu kalktıktan sonra değil, otururken çekin ve diş fırçanızı da mutlaka fırça koruyucu ile kullanın.

İşyeri

Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, ortalama bir ofisin tuvalete göre 400 kat daha fazla bakteriye sahip olduğunu göstermiş. Ofisin genelini bir kenara bırakırsak, ofis telefonu ve musluk vanası da benzer miktarda bakteriye sahip.

Çözüm: Ofis temizliğine normalden daha fazla özen gösterilmesini sağlayın ve mümkün olan her noktada antibakteriyel mendiller bulunmasını sağlayın. Sadece sizin değil, diğer ofis çalışanlarının da bu mendilleri kullanması için onları teşvik edin.

Teknolojik cihazlar

Öğlen acıktınız ve etçil bir ırktan geldiğiniz için kendinizi ödüllendirmek isteyip Adana Kebap yemeye gittiniz. Yemeğin en güzel yerinde patronunuz ya da eşiniz aradı. Çağrıyı görür görmez lavaboya koşup, ellerinizi yıkayıp, kurulayıp geri dönersiniz ve telefon hala çalmakta olur. Ya da, biraz gerçekçi olursunuz ve hemen telefona cevap verirsiniz.

Ya da, ofisten çıkamadınız ve mecburen yemek sipariş ettiniz. Çalışma masanızın başında yemeye başladınız. Sonra da işe döndünüz.

Bu durumları maalesef hepimiz yaşıyoruz. Bir cep telefonu, bir tuvaletten 10 kat daha fazla bakteri taşıyor ve biz yanağımızı hiçbir zaman bir tuvalete dayamıyoruz. Aynı şekilde, bir klavye herhangi bir tuvalete göre 200 kat daha fazla bakteri taşıyor. Ama biz tuvalete parmaklarımızla dokunmuyoruz.

Çözüm: Elektronik cihazları temizlerken, mümmkün oldukça o cihazı üreten üreticinin talimatlarına uygun bir şekilde ve antibakteriyel temizleyiciler kullanarak temizlik yapın.

Restoran menüleri

Elinizde tuttuğunuz menüyü sizden başka kaç kişinin tuttuğunu düşünün. Bunu düşünürken, sizin de bazen temizlenmeye üşendiğinizde ne kadar kirli ellere sahip olduğunuzu ve insanların da aynısını yaşadığını unutmayın.

Çoğu restoran, menüleri silmesi için birini görevlendirir fakat bu iş bir angarya olarak görülür ve doğal olarak sağlıklı bir şekilde yapılmaz.

Çözüm: Yanınızda el temizleyici mendil bulundurun.

Tekrar kullanılabilen market çantaları

Markete giderken pazar arabanızı yanınıza aldınız ve markete gittiniz. Markette yer alan ürünlerin tarihlerine ya da tazeliklerine bakmak için ürünleri teker teker elinize alıyorsunuz. Peki, o ürünleri eline alan ilk kişi siz misiniz? Siz o ürünleri elinize almadan önce ellerinizi yıkamış mıydınız? Vereceğiniz cevap, sizden önce o ürünleri ellerine alanların verecekleri cevaplarla aynı olacaktır.

Çözüm: Market alışverişi bitip de eve dönünce sadece ellerinizi değil, aynı zamanda pazar arabanızın kılıfını da yıkamalısınız.

Restoran buz makineleri ve limon bıçakları

Microtech Services Wessex Laboratuarı’nın İngiltere’de yaptığı bir araştırmaya göre, İngiltere’nin en meşhur 10 restoranının 6’sındaki buz yapma makinelerinin evimizdeki tuvaletlerden daha fazla bakteri taşıdığı ortaya çıkmış. “Ama onlar İngiliz, biz Türk’üz!” gibi bir yaklaşım sergileyenler hariç, konuyla ilgilenenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise, limon kesmek için kullanılan restoran bıçaklarıdır. Akşama kadar yıkanmadan limon kesmeye devam eden bıçak da bol miktarda bakteri taşımaktadır.

Çözüm: En basit çözüm, biraz hamarat olup evde yemek olacaktır. Ancak, bunu yapamıysanız üzülmeyin, çünkü restoranlardaki bakterilerin geneli ciddi sorunlara neden olmamaktadır.

Halı-kilim

Her bir santimetre karesinde 100.000’den fazla bakteri taşıyan halılar gerçek birer tehlikedir. Kısa vadede herhangi bir soruna neden olmasalar da, özellikle bağışıklık sistemine zarar vermeleri nedeniyle, bu bakterilere karşı korunmak önemlidir.

Çözüm: Haftada birkaç kere halıları süpürmek tam bir çözüm olmayacaktır. Bunun yanında, buharlı temizlik ile ayda bir kere ve sulu sistemle birkaç ayda bir kere temizlik yapmak, halılarınızı daha sağlıklı hale getirecektir.

Kapı kolu

Özellikle halka açık yerlerdeki kapı kolları birer bakteri cennetidir. Bu kapı kolları günlük olarak temizlense de, gün içerisinde birçok insan tarafından kullanılıyor olmaları, temiz kalmalarının önündeki en önemli engeldir.

Çözüm: Evinizin kapı kollarını sıkça temizleyin. Dışarıda ise, yanınızda el temizleyici mendil bulundurun.

Alışveriş arabası tutacakları

Günde 4.000 kişinin geldiği bir marketin alışveriş arabasını sizden önce kaç kişinin kullandığını biliyor musunuz? Peki, sizden önce o arabayı kullanan insanların ne kadar temiz olduğu konusunda herhangi bir bilginiz var mı?

Bu soruları daha da çoğaltabiliriz. Ama önemli olan, bu arabaların alışveriş malzemelerinden fazla bakteri taşıyıcıları olduklarıdır.

Çözüm: Eğer imkanınız varsa, arabaya dokunmadan önce, tutacak kısmını temizleyin. Böyle bir imkanınız yoksa, araba ile işiniz bittikten hemen sonra ellerinizi temizleyin.

Işık düğmeleri

Kapı kolları ve alışveriş arabaları ile aynı akıbete sahip olan ışık düğmeleri, maalesef birer mikrop yuvasıdır.

Çözüm: Evinizdeki düğmeleri düzenli olarak silmek gibi bir imkanınız varken, dışarıdaki düğmeleri silemeyeğiniz için, yanınızda el temizleme mendili bulundurmak faydalı olacaktır.

Duş kabini ve başlığı

Rahatlamak ve temizlenmek amacıyla kullandığımız banyonun, bizi temizlerken kirlendiğini ve nemim de etkisiyler çoğalan bakteriler için tam bir cennet olduğunu biliyor musunuz?

Çözüm: Banyodan sonra, banyonuzu da temizleyin ve eğer bulabilirseniz, duş başlıklarını temizlemek için üretilmiş olan deterjanlardan kullanarak duş başlığını da temizleyin.

Yastık

Başımızı koyduğumuz yastıklar ölü deriler, toz parçacıkları, mantar sporları gibi birçok zararlı bakteriye ev sahipliği yapar.

Çözüm: Yatağa girmeden önce duş almaya çalışın. Eğer yeni yastık alacaksanız, yıkanabilen yastıklardan alın ve yastıklarınızı en geç yılda bir kere değiştirin.

Para

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, her banknot bir yıl içerisinde 55 farklı kişinin eline değmekteymiş. Amerika’da kredi kartı kullanımı bize göre daha fazla olduğundan, bizdeki banknot dolaşımı daha yüksek olacaktır ve bu da bizim banknotlarımızın daha fazla el değiştirmesine neden olacaktır.

Çözüm: Parayı temizlemeniz mantıklı olmayacağına göre, ellerinizi temiz tutmanız doğru olacaktır. Bunun için yapmanız gereken, yanınızda el temizleme mendili bulundurmaktır.

ATM cihazları (Bankamatikler)

Elimize aldığımız paralar kadar kirli olan ATM’lerin bir diğer özelliği, Bacillus cereus adlı bakterinin yaşaması için uygun bir ortam olmasıdır. Bu bakteri özellikle gıda zehirlenmesine neden olur ve aslında başımıza gelen mide rahatsızlıklarının sorumluluğu biraz da bu bakteridedir.

Çözüm: El temizleyici yine yardımınıza koşacaktır.

Site Footer

%d bloggers like this: