Facebook App ID is missing!

Tüm Telefonlarla Uyumlu HIV (AIDS) Test Cihazı

Columbia Engineering tarafından geliştirilen ve her akıllı telefonla uyumlu bir şekilde çalışabilen cihaz, normalde 18.000 Dolar’a satın alabileceğiniz ve oldukça karmaşık durumdaki tıbbi test cihazlarının yaptığı Aids ve Frengi testlerini yapıyor; Hem de 34 Dolar gibi bir fiyat etiketi ile satın alınabiliyor.

Gücünü 3.5mm kulaklık girişinden alan cihaz Aids antikor testi, Treponemal özellikli antikor testi ve treponemal olmayan antikor testi gerçekleştiriyor. Cihazın gerçekleştirebildiği bu testleri yapan tıbbi cihazların fiyatları, özellikle geri kalmış ülkelerdeki hastaneler için oldukça yüksek. Birçok geri kalmış ülkede 18.000 Dolar gibi bir fiyata herhangi bir cihaz satın almak mümkün olmuyor.

Tek dokunuşla çalışan akıllı telefon aksesuarı, negatif basınç çemberi oluşturarak, daha önceden hazırlanmış bazı reaksiyonların gerçekleşmesini sağlıyor. Test cihazının enerjisini kulaklık girişi yoluyla akıllı telefondan alması, herhangi bir enerji kaynağı barındırma maliyetini ortadan kaldırıyor. Cihazın kulalık girişini kullanarak akıllı telefonlara bağlanmasının sağladığı bir diğer avantaj ise, veri aktarımı gerçekleştirmesi. Bu sayede, cihazın ulaştığı sonuçlar tüm akıllı telefon modellerine aktarılabiliyor.

Projenin yöneticisi Samuel Sia, asıl amaçlarının taşınabilir, kullanımı ve öğrenmesi kolay, her akıllı telefonla uyumlu bir test cihazı gerçekleştirmek olduğunu belirtiyor. Geliştirdikleri cihaz sayesinde, anneden çocuğa geçen Aids ve Frengi gibi hastalıkların ön tanısının konularak, henüz çocuğa geçmeden müdahalesini gerçekleştirmek olduğunu söyleyen Sia, erken teşhis sonucunda çocukların %90’ının antibiyotik tedavisi ile bahsi geçen hastalıklardan korunabildiğini belirtiyor.

Cihazın testleri için Ruanda’yı seçen geliştirme ekibi, çalışma yaptıkları hastaların %97’sinde başarılı sonuç elde ettiklerini belirtiyorlar. Ancak, henüz tüm çalışma sonuçlarının olumlu olmadığını belirten ekip, cihazın hala geliştirme aşamasında olduğunu ve bazı hatalarının olduğunu kabul ederek, sistemin uzun vadede hız ve kolay kullanım imkanları sunarak birçok hastalığın erken teşhisi için olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyorlar.

Columbia Engineering tarafından geliştirilen cihaza ait tanıtım videosu;

 

Site Footer

%d bloggers like this: