Facebook App ID is missing!

Telefonunuz Kaybolmadan Önce Kilitleyin

Android cihazınızın ya da iPhone’nunuzun olması gerektiği yerde, yani cebinizde olmadığını aniden fark ettiğiniz andaki o soğuk duş etkisini hepiniz biliyorsunuzdur. Elbette, iOS’taki Find my iPhone ya da Android Device Manager size yardımcı olabilir. Fakat kötü adamlar telefonunuzu ya da tabletinizi ele geçirdikerinde, siz onu bulunduğu yerde sfırlayana kadar cihazınıza birçok hasar verebilirler.

Dolayısıyla iPhone’un ya da Android telefonların güvenlik ayarlarını cihazınız kaybolmadan önce kilitleyebilmeniz büyük bir önem taşıyor. Böylece, en kötü ihtimalde şunu bilmenin rahatlığını yaşayacaksınız: telefonunuzu kim çalarsa çalsın size dair ellerinde boş bir müsvette kağıdında olduğu kadar bilgi olacak.

İşte iOS ve Android cihazınızın güvenliğini artırmanın 9 kolay yolu…

1. Find My iPhone/iPad’in (iPhone/iPad’imi Bul) ya da Android Device Manager’ın (Android Cihaz Yöneticisi) açık ve kullanımda olduğundan emin olun. [Android ve iOS]

Hem Find My iPhone hem de Android Device Manager kaybolan cihazlarınızın yerini saptayabilir, onları uzaktan kilitleyebilir, zil seslerini kapatabilir ve hatta bütün verilerini silebilir.

Fakat bu uygulamaların ikisi de, cihazınız kaybolmadan önce kullanıma açık olarak ayarlı değillerse bir işe yaramazlar.

Ve şundan emin olun, hiç kimse Find my iPhone’un ya da Android Device Manager’ı ilk kullanışınıızn telefonunuzu ya da tabletiniz kaybetmesinden hemen sonraya denk gelmesini istemez.

Android için: Tarayıcı seçeneklerinize gidin, Google’da telefon ya da tablet ayarlarınızı yaparken kullandığınız e-postayla oturum açtığınızdan emin olun, ardından Android Device Manager sayfasını ziyaret edin.

Sonrasında şu iki şeyden birisi olacak: Ya cihazınızın bulunduğu konumla ilgili ekranınızda bir pencere çıkacak, ya da telefonunuza ya da tabletinize bir bildiri göndermeniz istenecek. Cihazınızı izlemesi için Android Device Manager’a izin vermek adına cihazınızdaki alarmı açın.

iOS için: Sırasıyla Ayarları, iCloud’u, Find My Phone’u (ya da iPad’i) açın, ve Find My iPhone ayarının aktive edildiğinden emin olun. Ardından bir masaüstü web tarayıcısından iCloud.com’a kaydolun, Find My iPhone ikonuna tıklayın, ve cihazınızın haritada belirip belirmediğine bakın.

2. Cihazınızı uyku moduna aldıktan sonra anında (ya da neredeyse anında) bir şifre isteyecek biçimde ayarlayın [Android ve iOS]

İsterseniz, iPhone’unuzu ya da Android cihazınızı, daha yeni kilitlenmesinin ardından (örneğin birkaç saat ya da birkaç dakika sonra) bir şifre gerektirmeden uyku modundan çıkmaya ayarlayabilirsiniz.

Gayet makul, değil mi? Peki gerçekten işe yarar mı? Genelde evden dışarı çıkmayan bir tablet için kilitli durumdan bir saat içinde şifre olmadan çıkmasını sağlamak muhtemelen iyi bir çözüm.

Fakat cebinizdeki bir telefon için şifreye gerek duymama aralığını 5 dakika ya da daha az tutmak çok daha akıllıca bir hareket. Ya da tedbiri hiç elden bırakmamak istiyorsanız da iOS ya da Android telefonlarınızın kilidinin her zaman şifreyle açılmasını sağlayabilirsiniz.

İşte kendi “şifre olmadan uyandırma” ayarlarınızı görmenizin ve muhtemelen nasıl güçlendireceğizin yolları.

Android için: Ayarlar > Gücenlik > Otomatik kilitle, ardından bir ayar seçin: 30 dakika ve anlık arasında değişen herhangi bir zaman dilimi. Önerdiklerimiz: 30 saniye ya da hatta yalnızca 5 saniye, elverişlilik ve güvenlik arasında iyi bir uzlaşma sağlamanıza neden olur.

iOS için: Ayarlar > Şifre > Şifre Gerektir, ardından seçimini “anında şifre iste”den dört saate kadar bir aralıkta yap. Not: iPhone ya da iPad’inizin kilidini açmak için Touch ID kullanıyorsanız, “Anında” seçeneği ekranda görünen tek “Şifre Gerektir” ayarı.

3. Kontrol Merkezi’ne erişimi engelleyin [iOS]

iOS 7’yle gelen hem iPhone hem de iPad’ler Kontrol Merkezi özelliğine sahip. Söz konusu özellik cihazınızın Wi-Fi ve hücresel ayarlarına, medya kontrollerine, alarmlarına ve zamanlamalarına ve kamerasına çabuk erişim sağlayan kullanışlı bir açılıp kapanır pencere olarak çıkıyor.

Ona kilit ekranından erişebildiğiniz için, Kontrol Mekanizması iPhone’unuzu bir şifre girmeden “Rahatsız Etmeyin” modunu aktive etmenizi, ya da uçuştan önce “Uçak modu”nu açmanızı kolaylaştırıyor.

Ne yazık ki, Kontrol Mekanizması aynı zamanda herkesin iPhone ya da iPad’inizin kamerası, alarm saati ya da kablosuz ayarlarını kurcalamasını da kolay hale getiriyor, hatta örneğin bir hırsızın çaldığı iPhone’unuzu uçak moduna sokmasına ve dolayısıyla Find My iPhone uygulamasını işlevsiz bir duruma getirmesine olanak tanıyor.

Öneriler: iDevice’ınızın kilit ekranından Kontrol Merkezi’ne erişimi engelleyin. Bunu yaptıktan sonra artık bir dokunuşla “Rahatsız Etmeyin”i açamayacaksınız belki ama sonrasında daha üzgün olmaktansa güvende olmak iyidir.

Ayarlar > Kontrol Merkezi, ardından “Kilit Ekranına Erişim” seçeneğini kapatın.

4. Daha güçlü bir PIN ya da güvenilir bir şifre kullanın [Android ve iOS]

Sizi daha uzun bir PIN’le ya da hatta tam teşekküllü bir şifreyle güvenlik girişinizi sıkılaştırmaktan alıkoyan hiçbir şey yok.

Bir Android telefonu üzerinde, 16 karaktere kadar sayısal PIN’ler ya da alfanümerik şifreler yaratabilirsiniz. Bunlar (“sifre123456789” gibi bir şifre seçmediğiniz sürece) acemi hırsızları etkisiz hale getirmeye yeter de artar bile.

Bu arada, iPhone’unuz üzerinde 50 karakter uzunluğunda bir şifre yaratmayı denediğinizde iOS’un buna izin verdiğini göreceksiniz. Bu denli uzun bir şifre isteyip istememek size kalmış, fakat dileyenler için böyle bir seçenek mevcut.

İşte yapmanız gerekenler…

Android için: Ayarlar > Güvenlik > Ekran kilidi, ya PIN ya da Şifre’ye dokunun, ardından adımları takip edin.

iOS için: Ayarlar > Şifre, ardından Basit Şifre seçeneğini etkisiz hale getirin. Bu yapıldığında, sizden yeni bir şifre yaratıp onu doğrulamanız istenecek.

5. Verilerinizi şifreleyin [Android]

Android’in son versiyonu olan Lollipop’la önyüklü olarak gelen yeni Android telefonları ve tabletlerini satın alanlar için iyi haber: Cihazınızdaki veriler zaten şifrelenmiş durumda ve bu da söz konusu verilerin sizin şifrenizle kilidi kaldırılmadan neredeyse hiç çözülemeyeceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, sonradan Lollipop’a güncellenmiş olan daha eski Android telefon ve tablet modelleri varsayılan biçimde söz konusu şifrelemeye sahip olamıyor. Onu açmak birkaç dokunuş gerektiren basit bir mesele, fakat bütün verilerinizin tamamen şifrelenmesi verilerinizin boyutuna göre en az yarım saat ve en fazla birkaç saate kadar bir zaman gerektiriyor. Bütün bu işlem süresince telefonunuzun şarja takılı olduğundan da emin olmalısınız.

Ayarlar > Güvenlik > Telefonu şifrele, ardından son onaylama tuşuna basın.

Yine de dikkatli olun: Google, şifreleme işleminin ortasında süreci iptal ederseniz verilerinizin “bir kısmını ya da hepsini” kaybedebileceğiniz konusunda uyarıda bulunuyor. Ve geri gidip veri şifrelemesini devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunu yapmak için telefonunuzu tamamen temizlemek zorunda olacaksınız.

6. Aktivasyon Kilidini açın [iOS]

Elbette, telefon hırsızlarının büyük bir kısmı sizin kişisel verilerinizi hiç umursamaz. Bütün istedikleri sizin kıymetli cihazınızı temizlemek ve satmaktır.

Aktivasyon Kilidi (Activation Lock) adı verilen yeni bir iOS 8 özelliği doğru şifre olmadan hiç kimsenin kayıp bir iOS cihazını yeniden aktive edememesini sağlıyor ve aslında onu kusursuz bir içi boş bir müsvetteye dönüştürüyor.

Oldukça zekice, fakat Aktivasyon Kilidi yalnızca, cihazınızda “Find My iPhone” ya da “Find My iPad” özelliği etkin hale getirilmişse çalışıyor. Bundan emin olmak için, şu adımları takip edin: Ayarlar > iCloud > Find My iPhone (ya da iPad), ardından Find My iPhone/iPad’in açık olduğundan emin olun.

7. Adınızı ve iletişim bilgilerinizi kilit ekranına yerleştirin [Android]

Telefonunuz ya da tabletiniz bir şekilde kaybolduğunda, her zaman oldukça işlevsel Android Device Manager’ı cihazınızı kilitlemek ve kilit ekranında bir “kurtarma” mesajı oluşturmak için kullanabilirsiniz. Yeterince şanslıysanız, yardımsever bir vatandaş cihazınızı bulacak ve size ulaştıracaktır.

Bu akıllıca bir fikir, ama ya Android telefonunuzu ya da tabletinizi uçuş modundayken ya da kablosuz çekim alanı dışındayken kaybettiyseniz? Bu durumda, adınız ve numaranızla bir kurtarma mesajı göndermek pek işe yaramayacaktır.

Onun yerine, şunu deneyebilirsiniz: Cihazınız ekranına yerleştirebileceğiniz o mesajı şimdi yerleştirin, yani kaybolmadan önce. Adınızla birlikte bir mesaj, bir telefon numarası (elbette kaybolan telefonunuzun numarası değil), bir e-posta adresi, ya da size ulaşabilmeler için güvenilir yollar yeterli olacaktır.

Ayarlar > Güvenlik > Sahip bilgileri, ve mesaj metnini girin. Lollipop-öncesi telefonlarda kilit ekranı üzerinde sahibi göster bilgisinin yanındaki kutucuğu da işratlemeniz gerecek.

8. iPhone/iPad’inizi, şarjı bitmeden hemen önce Apple’a bir “ping” göndermesi için ayarlayın [iOS]

Ve işte, takati kalmamış ve böylece Find My iPhone’a bir “ping” göndermekten aciz, kayıp iPhone ya da iPad’iniz için son bir umut. Ayarlar > iCloud > Find My iPhone (ya da iPad), ardından Son Konumu Gönder ayarını açın.

Bu ayarın altındaki ibarenin de işaret ettiği gibi, cihazınız konum verisiyle birlikte Apple’ın sunucularına son bir ping gönderecek, böylece iPhone ve iPad’inizin şarjı tamamen bitmeden önce onun en azından nerede olduğunu biliyor olacaksınız.

9. Kilit ekranındaki bildirimleri gizleyin [Android “Lollipop” ya da iOS]

Ekran bildirimlerini kilitlemek iPhone ya da Android telefonunuzu kilitlemek durumunda kalmadan e-postanızı, metin mesajlarınızı, takvim etkinliklerinizi, ve diğer mobil özelliklerini kontrol etmenizin kolay bir yolunu sunuyor.

Ne yazık ki, bunlar aynı zamanda gizemli yabancıların mesajlarnızı okumasını ve dijital ortamdaki hayatınıza bir göz atmalarını da kolaylaştırıyor.

Hiçkimsenin özellikle de akıllı telefon hırsızlarının bildirimleriniz üzerinde bir tarama yapmasını istemiyorsanız, onları herşeyden önce kilit ekranınızdan uzak tutmak isteyeceksinizdir.

Android “Lollipop” için: Ayarlar > Sesler ve bildirim, ardından Cihaz kilitli olduğunda ayarını seçin. Bundan sonra ise üç seçeneğiniz var: Bütün bildirim içeriğini göster, Duyarlı bildirim içeriğini gizle (ki bu da örneğin yeni bir e-posta aldığınızda bir ışık yakan ama konu satırlarını ya da içeriğini göstermeyen bir seçenek), ve Bildirimleri hiçbir biçimde gösterme.

iOS için: Ne yazık ki, kilit ekranındaki bütün bildirimleri iOS’ta gizlemek Android’de olduğu kadar kolay değil. Aslında, bildirim öneren her bir uygulamayı kontrol etmek zorunda kalacak ve ekran kilidi bildirimlerinin açık olup olmadığını göreceksiniz. Ayarlar > Bildirimler, Include (Dahil olanlar) listesindeki bir uyglamaya dokunun ve Kilit Ekranında Göster’in açık olmadığından emin olun.

Site Footer