Facebook App ID is missing!

Telefonlar Hakkında Bilmeniz Gereken Terimleri

Teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesi, her gün yeni bir teknik terimin ortaya çıkmasına neden oluyor. Akıllı telefonlar, teknolojiden en fazla nasibini alan cihazlardır. Bu nedenle, hayatımıza dahil olan terimler kafa karıştırmaya, satın almak istediğimiz akıllı telefonlar hakkında birçok özelliğin bizim için anlamsızlaşmasına neden olmaktadır.  Eğer bu terimlerin anlamlarını öğrenmek istiyorsanız, rehberimiz işinize yarayacaktır.

A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

2G: Standart mobil bağlantı türlerinin genel adıdır. GSM, CDMA gibi şebekeler buna örnek gösterilebilir.

3G: 3. nesil hücresel veri standartlarını anlatmaktadır. Genelde 14.4 Mbps hızında ya da daha hızlı veri transferini gösteren bu terim, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2007 yılında kullanılmaya başlanmış olup şu anda tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

 

A-GPS: Sinyalin güçsüz olduğu yerlerde, konumu belirlemek için bir sunucu yardımı ile GPS sistemine destek olan uygulamadır. Konumu belirlemek için GPS bağlantısı yerine telefon şebekesinin veri bağlantısını kullandığı için ücretlendirmeye neden olabilmektedir.

A2DP: Stereo müzik ve ses dosyalarının bluetooth aracılığı ile hoparlör ya da kulaklıklara iletilmesidir. Diğer bluetooth bağlantı yöntemlerinin aksine, bu sistem tek yönlü bağlantı sunar.

AAC: Gelişmiş Ses Kodlama anlamına gelen dijital ses depolama formatıdır. Genellikle bilgisayar, mp3 çalar gibi cihazlarda depolanacak müzik parçaları için kullanılır. MP3 ile yaklaşık olarak aynıdır ancak daha az yer kaplaması ve daha kaliteli ses sunması nedeniyle bir adım daha öndedir.

Accelerometer: Hareket ve eğimi ölçmeye yarayan ve akıllı cihazlara entegre edilmiş elektronik bir parçadır. Eğim ya da hareketin yanısıra, sallama gibi hareketleri de algılayabilir. Bu parçanın en çok kullanıldığı alan, cihazların yatay ya da dikey hareketleri sırasında ekranın da o yöne doğru dönmesini sağlamasıdır.

Airplane Mode (Uçuş Modu): Telefonun tüm iletişim yollarını kapatan ama diğer tüm fonksiyonlarının kullanımına imkan veren uygulamadır. Özellikle telefonun kapatılması gereken yerlerde bu uygulama kullanılarak çağrı gelmesini engelleyip diğer uygulamaları kullanmak mümkündür.

Akıllı Telefon: Bilgisayar benzeri fonksiyonlar bulunan cep telefonları için kullanılan terimdir. İşletim sistemi ve çeşitli uygulamalar bulunan akıllı telefonlar, bir bilgisayar ile yapılabilecek standart görevlerini tümüne yakınını yapabilmektedirler.

Alfanumerik: A’dan Z’ye ve 0’dan 9’a kadar olan sembollerdir.

Amoled Ekran: Yeni nesil görüntü teknolojisidir. Özellikle mobil cihazlarda kullanılır. Mobil cihazlarda kullanılmasının en önemli nedeni, güç tasarrufuna katkıda bulunmasıdır.

Android: Google tarafından mobil cihazlar için (cep telefonu, tablet, vs.) geliştirilen işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Android, herhangi bir marka ya da model için değil, uyumlu tüm cihazlar tarafından kullanılabilmektedir.

APN: GPRS/EDGE/UMTS veri bağlantıları için kullanılan erişim noktası adıdır. Genelde operatör firmaların belirlediği isimlerle bağlantının gerçekleşmesi sağlanır.

Apple iOS: Apple tarafından geliştirilen mobil işletim sistemidir. Google Android ile arasındaki en büyük fark, Android birçok farklı markanın ürünlerinde kullanılabilirken, Apple buna izin vermemekte ve sadece kendi ürettiği cihazlarda kullanmaktadır.

Audio Jack (Ses Jakı): Akıllı cihazlarda yer alan ve hoparlör ya da kulaklık girişi olarak da adlandırılan bağlantı noktasıdır.

Auto Focus (Otomatik Odak): Dijital kameralarda yer alan ve herhangi bir nesneye otomatik olarak odaklanmayı sağlayan özelliktir. Sabit odaklı kameralara göre daha net ve temiz çekim sağlayabilme özelliği vardır.

AVRC: Bluetooth bağlantısı üzerinden diğer cihazlardaki video ve müzik gibi dosyaların oynatılabilmesini sağlayan uygulamadır.

Bada OS: Samsung tarafından 2009 yılında geliştirilen ve ilk olarak 2010 yılında Samsung Wave modeli akıllı telefonlarda kullanılan işletim sistemidir. Wave modeli olan tüm Samsung akıllı cihazlar Bada OS işletim sistemi ile çalışmaktadır.

Bant: Belirli bir frekans dizisine “Bant” denir. Örneğin, 1800 ya da 1950 frekansları birer banttır.

Bandwith (Bant genişliği): Bant genişliği, veri alışveriş etkinliğini anlatır. Belirli bir zaman diliminde bir bant üzerinde aktarılabilen veri miktarıdır.

Bas Konuş: Telsiz teknolojisinin mobil cihazlara uygulanmış hali olarak düşünebileceğimiz bu teknoloji, tek yönlü iletişim sağlayabilmekte yani bir anda sadece bir yöne doğru iletişim kurulmasını sağlamaktadırlar.

Baz İstasyonu: Radyo dalgalarını kullanarak mobil cihazlar arasındaki iletişimi sağlayan sabit istasyondur. Kullanıcıların cihazları ile operatör arasındaki hattın çalışmasını sağlar.

Bekleme Süresi: Bir telefonun aynı batarya ve tek şarj ile bir seferde ne kadar süre ile açık kalacağını anlatan özelliktir.

Bilgisayar Senkronizasyonu: Kullanıcıların mobil cihazlarını bir bilgisayara bağlayıp rehber, takvim ve notlar gibi kişisel bilgileri bilgisayara aktarmaya yarayan özelliktir.

Bit: 0 ve 1’lerden oluşan binlik sayıdır. 8 bit 1 byte (bayt) yapar.

Blackberry OS: RIM tarafından geliştirilen ve Blackberry akıllı telefonlarda kullanılan işletim sistemidir.

Blackberry Playbook OS: RIM tarafından geliştirilen ve Playbook tabletlerde kullanılan işletim sistemidir.

Bluetooth: Sabit ya da mobil cihazlar arasında veri aktarımını gerçekleştirmek için geliştirilmiş kısa mesafeli aktarımlar için uygun olan protokoldür. Çoğu bluetooth özellikli cihaz 10 metreye kadar paylaşıma izin vermektedir ve bu bluetooth sınıfı “class 2” olarak adlandırılır.

Bps: 1 saniyede aktarılan veri miktarı için kullanılır. 1000mbps 1kBps’e eşittir.

Broadband (Genişbant): 56k’dan daha yüksek bant hızları için kullanılır. ADSL ya da 3G birer genişbant bağlantı türüdür.

Browser (Tarayıcı): Kullanıcının internete erişimini sağlayan yazılımdır. En bilinen tarayıcılar Internet Explorer, Safari, Firefox, Chrome ve Opera’dır.

Byte (Bayt): 8 bit’e eşit olan değerdir. Normalde herbir harf ya da rakam 1 bayt olarak kabul edilir.

Capasitive Touchscreen: Bkz. Kapasitif Dokunmatik

CDMA: Veri transferinde kullanılan bir teknolojidir. Özellikle ABD, Kanada, Kore ve Japonya gibi gelişmiş teknolojiye sahip ülkelerde kullanılmakta ve CDMA teknolojisine sahip akıllı cihazlar sim kart kullanmadan bağlantı sağlamaktadırlar.

CIF: Bazı dijital fotoğraf makineleri ve kameralar tarafından kullanılan 352×288 piksel çözünürlük standardıdır.

CMOS: Transistör yapımında kullanılan bir teknolojidir. Fotoğrafçılıkta kullanılan CMOS, CCD’ye göre daha az enerji tüketen ve daha yüksek performans sağlayan bir teknolojidir. Bilgisayar teknolojilerinde ise, anakart üzerinde bulunan ve küçük bir pil aracılığıyla anakartın hafızası olma özelliğine sahip teknolojidir.

CPU (İşlemci): Merkezi işlem ünitesi anlamına gelmektedir. Akıllı cihazların beyni olarak nitelendirebileceğimiz bu parça, en küçük işlemden en karmaşık işleme kadar her işlemin yapılması ile görevlidir.

CSTN: LCD ekranlara göre daha başarısız olan ancak özellikle enerji verimliliği ile dikkat çeken bir görüntüleme teknolojisidir.

CTIA: Uluslararası Kablosuz İletişim Endüstrisi Derneği’dir. Tüm kablosuz iletişim sektörlerinin temsil edildiği bir organizasyondur.

Çift Bant: Bir mobil cihazın herhangi bir mobil operatör şebekesinden faydalanabilmesi için, operatörün yayın yaptığı bantı desteklemesi gerekir. Çift bant destekli telefonlar bu tip sorunların önüne geçebilmek için iki farklı bant türünü destekleyecek şekilde üretilmektedirler.

Çoklu Dokunmatik: Mobil cihazlarda, dokunmatik ekranın farklı noktalarına aynı anda dokunarak birçok hareketin aynı anda algılanabilmesidir.

Çözünürlük: Görüntüyü oluşturan piksellerin fiziksel sütun ve satırlarının toplam sayısını ifade eder.

D-Pad: Dairesel ya da kare şeklinde yukarı, aşağı, sağ ve sol yönlendirme tuşları bulunan aygıttır.

Değiştirilebilir Kapak: Telefon üreticileri tarafından (başta Nokia) geliştirilen, kullanıcı tarafından telefonların arka ve ön yüzlerinde yer alan kapakları değiştirebilme imkanı sağlayan özelliktir.

Dijital Zoom: Görüntü yakalayıcı cihazlar (fotoğraf makinesi, kamera ya da cep telefonu gibi) yakaladıkları görüntünün belirli bir kısmını büyüterek gerçekleştirdikleri büyütme işlemidir. Ancak, gerçekte böyle bir büyütme yoktur ve sadece resmin belirli bir noktasını öne getirerek bu hissi yaratırlar.

DLNA: Ev ağı üzerinden müzik, video ya da fotoğraf gibi kişisel verilerin paylaşılmasını sağlayan protokoldür. Örneğin, telefonunuzdaki bir görüntüyü DLNA bağlantısı ile televizyondan izlemek mümkündür. Ancak, iki cihazın da DLNA protokolünü destekliyor olması gerekir.

Dokunmatik: Parmak, kalem ya da herhangi başka bir nesne ile temas ettiğinde harekete geçen ekran tiplerinin genel adıdır.

Dolaşım: Bağlı olduğunuz operatörün çekim alanının dışında, başka bir operatör üzerinden telefon kullanım özelliğidir. Ancak bu özellik genelde faturalara ek ücret yükü getirir.

Dual Band: Bkz. Çift Bant

Dual Mode: Bir mobil cihazın hem GSM hem de CDMA operatörleri desteklediğini anlatan terimdir.

Dual Sim (Çift Sim): Aynı mobil cihazda iki farklı sim kartın aynı anda kullanılabilmesine olanak sağlayan teknolojidir.

Dinamik Hafıza: Aynı zamanda paylaşılan hafıza olarak bilinen bu uygulama, bir mobil cihazın hafızasında aynı anda farklı içeriklerin depolanabilmesini sağlar.

EDGE: Neredeyse tüm telefon operatörleri tarafından desteklenen veri aktarım protokolüdür ve artık güncelliğini yitirmiş olan GPRS’e göre yaklaşık 3 kat daha hızlı veri aktarımı sağlar. Teorik olarak 437 kbps desteği verse de, operatörler tarafından 135 kbps ile sınırlandırılmıştır.

EDR: Bluetooth teknolojisi ile ilgili opsiyonel bir özelliktir ve daha hızlı veri aktarımını daha geniş bir alandan gerçekleştirmeye olanak sağlar.

EGPRS: EDGE teriminin diğer adıdır.

Elyazısı Tanıma: Dokunmatik ekranlar üzerine yazılan harflerin cihaz tarafından tanınıp dijital ortamda harflere dönüştürülmesidir.

EMS: Gelişmiş kısa mesaj atılmasını sağlayan teknolojidir. EMS teknolojisi sayesinde kalın ya da italik karakterler kullanarak kısa mesaj (SMS) göndermek ya da almak mümkündür.

EV-DO: CDMA ağları için geliştirilmiş olan ve teorik olarak 2.4Mbps hızında veri aktarımı gerçekleştirmeye olanak sağlayan teknolojidir, ancak gerçekte çok daha düşük veri aktarımı sağlayabilmektedir.

Femtocell: Portatif baz istasyonu olarak da adlandırılabilecek bir teknolojidir. Femtocell, sinyal gücünün düşük olduğu işyerlerinde ya da binalarda, sinyal gücünü artırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Firefox OS: Akıllı telefon ve tabletler için geliştirilmiş mobil işletim sistemidir.

Firmware (Aygıt Yazılımı): Herhangi bir elektronik cihazın temel bazı özelliklerinin çalışmasını sağlayan yazılımdır.

Fixed Focus (Sabit odak): Değiştirilemeyen odak noktasına sahip cihazların odaklama tipidir.

FPS: Belirli bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşen görüntü çözünürlüğüdür. 24-30 fps, ortalama bir görüntü kalitesi sunmaktadır. Bundan daha düşük olan hızlar genelde tavsiye edilmez.

Frekans: Belirli bir zaman dilimi içerisinde, yapılan bir hareketin tekrar sayısıdır.

Geo-Tag: GPS destekli cihazlarda fotoğraf gibi bazı verilerin üzerine konum eklemeye yarayan özelliktir.

Gigabyte (GB): Yaklaşık olarak 1 milyar bayt ya da 1024 megabayt büyüklüğündeki ölçü birimidir.

Gorilla Glass: Corning isimli firma tarafından geliştirilmiş olan sertleştirilmiş cam teknolojisidir. Darbeye karşı dayanıklılığı ve bu sayede daha ince camlar kullanılmasına imkan sağladığı için akıllı  telefonlarda sıklıkla tercih edilen bir cam türüdür.

GPRS: Hücresel ağlar üzerinden veri transferi sağlayan protokoldür. Mobil internet, MMS ya da diğer bazı veri aktarımları için kullanılmaktadır. 2.5G olarak da adlandırılan GPRS, teorik olarak 115 kbps destekleyebilir ancak pratikte 35 kbps hıza kadar destek vermektedir.

GPS: Evrensel Konum Belirleme Sistemi olarak tercüme edebileceğimiz bu kısaltma, uydu bağlantısı ile bulunulan konumun bilgilerini verir.

GPU (Grafik işlemci ünitesi): Akıllı cihazların işlemcilerine destek olmak için geliştirilmiş olan bu işlemci, ekran kartı üzerinde bulunur ve temelde 3 boyutlu işlemleri yaparak akıllı cihazların işlemcilerine büyük oranda yardım eder.

Görüntülü Görüşme: İki kişinin telefon görüşmesi sırasında birbirlerini görebilmelerini de sağlayan ve 3G olan telefonlarla gerçekleştirilebilen bir özelliktir.

H.263: Düşük bağlantı hızları için video konferans gerçekleştirmek amacıyla geliştirilmiş video sıkıştırma teknolojisidir. Görüntü kalitesi düşüktür ve sadece görüntüyü işler. Ses için ise AMR gibi başka bir işleyici gerekir.

Hertz (Hz): Saniyede 1 tura eşit olan frekans ölçü birimidir.

Hızlı Arama: Klavyede yer alan numerik tuşların rehberde bulunan kişilere atanması ile, sadece bu numerik tuşa basarak atanan kişiyi aramaya imkan sağlayan uygulamadır.

Hot Spot (Aktif Nokta): Kullanıcıların kablosuz hizmetlere ulaşabildikleri alanlardır.

HSDPA: Veri paketlerinin yüksek hızda indirilmesine olanak sağlayan bağlantı teknolojisidir. Bu bağlantı türü sadece indirme işlemlerinde geçerli hızları belirtir ve yükleme işlemleri için geçerli değildir.

HSDPA+: Geliştirilmiş HSDPA teknolojisidir ve daha yüksek hızlarda veri indirme imkanı sağlar.

HSUPA: HSDPA teknolojisi ile birlikte kullanılmak için geliştirilmiş, yüksek hızda veri yükleme imkanı sağlayan teknolojidir.

HSPA: Yüksek hızda veri alışverişini sağlayan HSDPA ve HSUPA teknolojilerinin birarada kullanılmasıdır.

IMAP: Herhangi bir sunucudaki epostalara erişim için kullanılan internet protokolüdür. POP3’e göre daha yeni bir teknolojidir.

IMEI: Herhanbi bir mobil cihazın kimlik numarasıdır ve 15 haneden oluşur. Her cihazın IMEI numarası farklıdır.

İstiridye Kapak: Ortadan birleşmiş ve istiridye şeklinde iki yana doğru açılan telefon kapağı türüdür.

İvme Ölçer: Bkz. Accelerometer

Java ME: Mobil cihazlar için geliştirilmiş olan ve bazı uygulamaların çalışmasını sağlayan platformdur.

Kapasitif Dokunmatik: Dokunmatik olarak adlandırılmasına rağmen, asıl önemli olan insan tarafından dokunulduğunda tepki vermesidir. İnsan vücudunun ürettiği elektriği algılayarak tepki veren bu dokunmatik türü, baskı ya da dokunmanın mutlaka insan tarafından gerçekleştirildiği durumlarda harekete geçer.

KB (Kilobayt): 1024 bayt’a eşit olan ölçü birimidir.

Kbps: 1 saniyede gerçekleşen aktarımın kilobit cinsinden miktarıdır.

Kısa Mesaj Hizmeti: 160 karaktere kadar olan ve cep telefonları arasında yazılı bir şekilde mesaj göndermeyi sağlayan hizmettir.

Konuşma Süresi: Bir telefonun aynı batarya ve tek şarj ile ne kadar süre konuşma yapılmasına imkan tanıdığını gösteren süredir.

Kullanıcı Arayüzü: Akıllı telefonların ya da tabletlerin kullanıcılar tarafından görülen ve kullanılan yüzüne denir. Kullanımı kolay olan arayüzler “Kullanıcı Dostu Arayüz” olarak nitelendirilir.

LCD: Likit kristal görüntü anlamına gelen bu görüntü teknolojisi, çok ince bir yapıya sahip olduklarından dolayı özellikle monitör ve dizüstü bilgisayar ekranlarında kullanılmaktadırlar. Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde, birçok farklı aygıtta da kullanılmaya başlanan LCD teknolojisi, cep telefonu, navigasyon cihazları, tablet bilgisayarlar gibi birçok aygıtın vargeçilmez parçası olmuş durumdadır.

LED: Kendi başına renk üretemeyen bir teknoloji olan LCD için gerekli arka plan ışığı sağlayan teknolojidir.

Li-Ion (Lityum İyon): Şarj edilebilir batarya tiplerinden biridir. Kendisinden önceki bataryalara göre oldukça uzun ömürlü ve hafif olması nedeniyle, günümüzde mobil cihazlarda en çok kullanılan batarya tipidir.

Li-Polimer: Lityum İyon bataryalara yakın bir batarya türüdür ve farkı inceliğidir. Lityum İyon bataryalara göre daha ince yapıdadırlar.

LTE (4G): Veri aktarım hızı olarak 3G ve 3.5G (HSDPA) teknolojilerinden daha yeni ve daha yüksek hızları destekleyen teknolojidir.

mAh: Teorik olarak bir bataryanın ne kadar elektrik şarjı sağlayacağını anlatan terimdir. Mobil cihazlar için örnek vermek gerekirse, bir bataryanın mAh değeri yükseldikçe şarj süresi de uzar.

Mass Storage: Bkz. Yığın Depolama

MB (Megabayt): 1024 kilobayt büyüklüğündeki dijital ölçü birimidir.

Mbps: Saniyede 1024 kilobit büyüklüğünde veri aktarım hızıdır.

Megapiksel: 1 milyon piksele eşittir. Bir görüntüdeki en küçük bilgi parçasına piksel denir. Piksel miktarı ne kadar çok ise, görüntünün netliği ya da keskinliği o kadar artar.

Megahertz: 1 milyon Hertz’e eşit olan frekans ölçü birimidir.

MHz: Bkz. Megahertz

MicroSD: En küçük hafıza kart türlerinden bir tanesidir. Mobil cihazlarda veri depolamaya yarayan harici kartlardır.

MiniSD: MicroSD kartlara göre biraz daha büyük olan ve güncelliğini yitirmiş depolama kartlarıdır.

MMC: Yerini microSD kartlara bırakmış olan teknolojidir. Özellikle mobil cihazlarda veri depolama amacıyla kullanılırlar.

MMS: Multimedya Mesaj Hizmeti olarak çevirebileceğimiz bu mesaj türü ile kullanıcılar birbirlerine farklı türde (resim, müzik gibi) dosyaları mesaj yolu ile gönderebilmektedirler.

Monokrom: “Tek renkli” anlamına gelmektedir. Mobil cihazlarda siyah/beyaz ekranlar için kullanılan terimdir.

MP3: Ses kalitesinden çok az ödün vererek müzik dosyalarını sıkıştırabilen teknolojidir.

MPEG: Çok geniş bir video ve ses dosyası formatlarının temel teknolojisidir. En bilinen video formatı Mpeg-4 ve ses formatı Mp3’tür.

MPEG-4: Güncel video sıkıştırma formatıdır. Dosya boyutunu küçülterek düşük hızlı bağlantıya sahip kullanıcılar tarafından videoların izlenebilmesini sağlamaktadır.

Multitouch: Bkz. Çoklu Dokunmatik

NFC: Yakın mesafelerdeki cihazlararası iletişim için kullanılan teknolojidir. Yaklaşık olarak 10 cm mesafeye kadar iletişim kurulabilen bu teknoloji, yüksek güvenlik sağlamaktadır.

NiCd: Bkz. Nikel Kadmiyum

Nikel Kadmiyum: Güncelliğini yitirmiş batarya teknolojisidir ve bataryanın şarjı tam olarak bitmeden tekrar şarj edilmesi durumunda, kısa sürede şarj miktarında düşüşler yaşanır.

Nikel Metal Hidrit: Güncelliğini yitirmiş bir batarya teknolojisidir ve bataryanın şarjı tam olarak bitmeden tekrar şarj edilmesi durumunda, kısa sürede şarj miktarında düşüşler yaşanır.

NiMH: Bkz. Nikel Metal Hidrit

OLED: Küçük noktalardan oluşan ve elektrik verildiğinde ışık yayan organik polimerden üretilen görüntü teknolojisidir. Klasik LCD görüntü teknolojisine göre daha ince, daha az enerji sarfiyatı sağlayan, daha parlak ve daha iyi görüş açısı sağlayan görüntü teknolojisidir.

Optik Zoom: Kameralarda, fotoğraf makinelerinde ya da cep telefonları gibi görüntü yakalayıcı cihazlarda bulunan, herhangi bir cismi olduğundan daha yakında göstermeye yarayan özelliktir. Dijital zoom görüntüde bozulmalara neden olurken, optik zoom böyle bir soruna yol açmaz.

Paylaşım:Telefon operatörünün sağladığı bağlantıyı paylaşarak, telefonu kablosuz dağıtıcıya dönüştüren ve bu sayede çevredeki cihazların internet bağlantısından yararlanmalarını sağlayan özelliktir.

PC Sync: Bkz. Bilgisayar Senkronizasyonu

PDA: Kişisel dijital asistan teriminin karşılığı olan PDA, ilk olarak 1993 yılında kullanılmaya başlanmış ve yerini akıllı telefonlara bırakmış bir  teknolojidir.

Pin Kodu: Mobil telefonlar için belirlenen ve kodu bilenler dışında herhangi bir kişi tarafından kullanılmasına engel olan uygulamadır.

Piksel: Bir görüntüdeki en küçük bilgi parçasına piksel denir. Piksel miktarı ne kadar çok ise, görüntünün netliği ya da keskinliği o kadar artar.

PPi: Herhangi bir ekrandaki piksel yoğunluğunu ifade eder ve inç başına düşen piksel sayısını verir. Bu sayı ne kadar yüksekse, renkler o kadar belirginleşir.

POP3: Herhangi bir sunucuda yer alan e-postaların bilgisayar ya da mobil cihazlara indirilmesini sağlayan protokoldür.

Port: Bağlantı noktası da diyebileceğimiz bu özellik, cihazların birbirine bağlandıkları noktaları anlatır.

PUK Kodu: Pin kodunun hatalı girilmesi nedeniyle oluşan güvenlik kilidinin kaldırılmasına yarayan ikinci bir koddur.

Push To Talk: Bkz. Bas Konuş

Push: Kullanıcı tarafından herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan, sunucuda oluşan bilginin o kullanıcıya gönderilmesidir. Özellikle e-postalar için kullanılan bu teknoloji sayesinde kullanıcı herhangi bir işlem yapmadan, sunucudan mesajın kendi mobil cihazına gönderilmesi ile gelen e-postasını okuyabilir.

>Quad-Bant: Temel dört GSM frekans bandını da destekleyen mobil cihazlar için kullanılan terimdir. Bu tür bir uygulama ihtiyacı doğmasının nedeni, farklı ülkelerde farklı frekanslar kullanılmasıdır.

QVGA: VGA’ya göre dört kat daha düşük çözünürlük sunan bir görüntü teknolojisidir ve 320×240 piksel çözünürlüğe sahiptir.

Qwerty Klavye: Ülkemizde Q klavye olarak da bilinen klavye tipidir.

Ram: Geçici hafıza sağlayan aygıttır. Geçici hafızaya ihtiyaç duyulmasının temel nedeni, hard disk hızının işlemci hızına yetişememesi bu farkı ortadan kaldırma ihtiyacıdır.

Renk Derinliği: Bkz. PPi

Rezistif Dokunmatik: Kapasitif dokunmatikten farklı olarak, mutlaka insan teninin değmesine ihtiyaç duymayan, herhangi bir cisimle de dokunulduğunda harekete geçen ekran tipidir. Çoklu dokunmatik desteği bulunmayan bu ekran tipi, kapasitif ekranlara göre daha kullanışsızdır.

Resolution: Bkz. Çözünürlük

Roaming: Bkz. Dolaşım

SAR Değeri: Telefonların yaydığı radyasyon miktarını ifade eder.

Sesle Arama: Yeni nesil telefonların birçoğunda bulunan bu özellik sayesinde, herhangi bir tuşa basmadan ve sadece aranacak numara ya da kişinin adı söylenerek telefon araması yapılmasına olanak sağlayan özelliktir.

SMS: Bkz. Kısa Mesaj Hizmeti

Soft Reset: Akıllı telefonların kapatılıp açılması ile hafızasının boşaltılması işlemidir.

Standby: Bkz. Bekleme Süresi

Stereo Hoparlör: Aynı cihaz üzerinde iki hoparlör olması anlamına gelmektedir. Genellikle sağ ve solda birer tane olurlar ve farklı sesleri çıkarırlar.

Stylus: Dokunmatik ekranlarda kullanılmak için geliştirilmiş olan kalemdir.

SVGA: Süper video grafik dizisi anlamına gelir ve resim ile görüntülerin standart çözünürlüğünü ifade eder. SVGA teknolojisi 800×600 piksel çözünürlüğe sahiptir.

Tethering: Bkz. Paylaşım

TFT: İnce film transistör anlamına gelen bir transistör türüdür. LCD panellerinde kullanılan transistör türü, TFT transistörlerdir.

Tuş Kilidi: Herhangi bir cihazın klavyesini kullanıma kapatan tuştur.

UI:Bkz. Kullanıcı Arayüzü

UMTS: 2Mbps hıza kadar çıkabilen 3. nesil kablosuz ağ teknolojisidir.

VGA: Çoğu bilgisayarda kullanılan monitör ya da ekran arayüzüdür. 640×480 çözünürlükteki VGA arayüzü, IBM tarafından 1987 yılında geliştirilmiştir.

VOIP: İnternet üzerinden ses protokolü anlamına gelen bu terim, internet kullanarak yapılan telefon görüşmeleri için kullanılır. Özellikle ucuz uluslararası görüşmelerde tercih edilen bir görüşme yöntemidir.

VPN: Özel bir ağa, o ağ dışından bağlanmaya yarayan yüksek güvenlikli ağ protokolüdür.

WAP: Kablosuz iletişim özelliğini kullanan uygulamalarla ilgili uluslararası standarttır. En bilinen uygulaması, mobil cihazların internete bağlanmasını sağlamasıdır.

Wi-Fi: Kablosuz yerel ağ teknolojisidir. Mobil cihazlarla erişim noktası arasında kısa mesafeli ve yüksek hızda veri aktarımını sağlar.

Windows Phone OS: Microsoft tarafından geliştirilen ve mobil cihazlara uyumlu işletim sistemidir.

Wlan: Kablosuz yerel ağ teknolojisidir. Mobil cihazlarla erişim noktası arasında kısa mesafeli ve yüksek hızda veri aktarımını sağlar.

Xenon Flaş: Standart led flaşlara göre çok daha parlak beyaz ışık veren flaş türüdür.

Yığın Depolama: Mobil cihazların bilgisayara bağlandıklarında hafıza kartı ya da flash disk gibi kullanılabilmelerine olanak sağlayan özelliktir.

Site Footer

%d bloggers like this: