Facebook App ID is missing!

Teknoloji Savaşları Tarihi

Apple-Microsoft

Forbes dergisine göre dünyanın en değerli iki markası durumundaki Apple ve Microsoft birer yıl arayla, 1975 ve 1976 yıllarında kurulmuş olan iki şirkettir. Steve Jobs 1995 yılında Microsoft’u üçüncü kalite ürünler yapmakla suçlarken, Bill Gates de ilk iPad için “Çok da gerekli değil.” gibi bir açıklama yaptı. İkili, Steve Jobs’un ölümünden birkaç ay önce bir araya gelmiş ve bir söyleşiye katılmışlardı. Bu söyleşide Bill Gates “Barış yapmak gibi birşeye gerek yok, çünkü biz hiç savaşmadık. Her ikimiz de çok iyi ürünler geliştirdik. Rekabet ile savaşı karıştırmamak gerek. Bence rekabet olumlu birşeydir. Bu yüzden de özür dilenmesi için herhangi bir neden yok.” açıklamasıyla, Jobs ile aralarındaki savaşı, en azından kendi ağzından duymanın zevkini insanlara tattırmamayı tercih etti.

Facebook-Myspace

2003 yılında kurulan Myspace, gerçek anlamda yoğunluğa sahip ilk sosyal ağ olarak bilinir. Myspace, zirve noktasına ulaştığında toplam 125 milyon kişi tarafından kullanıldı ve o zamanlar Google’dan bile fazla ziyaret edilen tek site konumundaydı. Myspace’ten 1 yıl sonra hayata geçen Facebook, kısa sürede Myspace kullanıcılarının beğenisini kazandı ve insanların Myspace’ten çok daha fazla tercih ettiği bir platform oldu. 2014 yılının Ekim ayına gelindiğinde Myspace kullanıcı sayısı 25 milyona düşerken, Facebook kullanıcılarının sayısı 1 milyar 360 milyona ulaştı.

Nintendo-Sega

Nintendo ve Sega arasında 1980’lerin sonlarında başlayan konsol savaşı 1990’lı yılların başlarına kadar devam etti. Nintendo, o yıllarda Amerika pazarının %90’ını elinde tutmaktaydı. Ancak, Sega’nın Mega Drive adlı oyun konsolu ile tahtı önemli ölçüde sarsılan Nintendo’nun yardımına Sega’nın içine düştüğü mali kriz yetişti ve bu savaş sonunda Sega oyun sektöründen tamamen çekildi. Nintendo, bugüne kadar toplam 670 milyon adet oyun konsolu satışı gerçekleştirdi.

Sony-Microsoft

Oyun konsolları ile ilgili ikinci savaş Sony ile Microsoft arasında yaşanıyor. 1994 yılında ilk nesil PlayStation oyun konsolunu piyasaya süren Sony, piyasada önemli ve sağlam bir yere sahip oldu. Bu sektördeki getiriyi fark eden Microsoft 2001 yılında ilk XBox modelini piyasaya sürüp Sony’nin konsoluna karşı güçlü bir rakip yarattı. Ancak, son konsolların satış rakamlarına bakınca (PS4 19 milyon ve XBox One 10 milyon) Sony’nin savaştaki üstünlüğünü koruduğunu anlamak hiç de zor değil.

Google-Apple

iOS ve Android arasında gelişen savaş, Google’ın CEO’su Eric Schmidt tarafından “Bilgisayar sektörünün tanımlanma kavgası” tanımlanmakta ve temelde patent savaşı olarak ilerlemekte. Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi pazarın %84.7’sini elinde bulundururken, Apple’ın iOS işletim sistemi %11.7’sine sahip durumda.

Apple-IBM

1983 yılında, IBM binasının duvarında yer alan firma logosunun önünde poz veren Jobs, aralarındaki savaşın boyutlarını gözler önüne seriyordu. IBM’e göre bilgisayar sektörüne çok daha geç giren Apple’ın kurucusu Steve Jobs, 1985 yılında Manhattan’da yaptığı bir konuşmada “IBM ile aramızdaki rekabeti herhangi bir nedenle kaybetseydik, bilgisayar sektörü en az 20 yıl sürecek bir karanlık çağa girerdi.” diyerek, rakibini ciddi bir şekilde aşağılamıştı.

Samsung-Apple

Neredeyse her savaşın ortasında yer alan Apple, son dönemde de Samsung’la girdiği savaşla dikkatleri üzerine çekiyor. 2011 yılından beri 2 firma arasında süregelen patent savaşlarında, Apple önemli bir üstünlük sağladı. Özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da açtığı birçok davayı kazanan Apple, Samsung’dan yüz milyonlarca dolar tazminat kazandı. Ancak bu davaların ilginç yanı, dünyanın batısındaki mahkemeleri Apple kazanırken, doğusundakileri Samsung’un kazanması. Bunun temel nedeninin siyasi olduğunu ve mahkemelerin çok da tarafsız davranmadıklarını düşünmek yanlış olmayacaktır.

Site Footer

%d bloggers like this: