Facebook App ID is missing!

Teknoloji Modaya Çok Yakıştı

Teknoloji, günlük hayatımızla, kıyafetlerimiz, aksesuarlarımız ve hatta alışveriş deneyimimiz ile iç içe geçerken, bu yıl New York Moda Haftası’nda moda ve teknolojinin yeni birlikteliklerine tanık olduk. Intel, WMG-IMG gibi sektör liderlerinin yanı sıra koleksiyonların arkasındaki tasarımcılar ile bir araya gelerek akıllı özelliklerin modaya entegre edilmesini sağlayan teknolojilerini sergiledi. Akıllı kumaşlardan, alışveriş deneyimine yeni dokunuşlar sağlayan dijital aynalar ve drone’lara kadar çeşitli inovatif örnekler, dünyasın en önemli moda etkinliklerinden biri olan New York Moda Haftası’na renk kattı.

Intel Capital, insansız elektrikli hava araçlarında (Drone) dünya lideri olan Yuneec Holding’e 60 milyon doları aşkın yatırım yaptığını geçtiğimiz ay açıklamıştı. Bu işbirliğinin ilk meyveleri New York Moda Haftası’nda sergilendi. Insansız hava araçları etkinlik boyunca tüm detayları yakalarken moda tutkunları, bu sezon New York Moda Haftası’nı yepyeni bir açıdan, 360 derece görüş açısı farkıyla izledi. Intel, Yuneec Typhoon 4K insansız hava araçları, hafta boyunca Public School, Prabal Gurung, BCBG Max Azria ve Monique Lhuillier gibi defilelerde gelen misafirleri yakalamak için NYFW HQ Space, Moynihan Station ve Clarkson Square gibi mekanlarda çekim yaptı. Ünlü modacı Rebecca Minkoff da Intel ile işbirliği yaparak defilesinde insansız hava araçlarıyla bir şov gerçekleştirdi.

Intel ve Chromat gerçekleştirdikleri özel bir etkinlikte, kişinin vücut ısısına, adrenalin veya stres düzeylerine göre şekil değiştirerek yanıt verebilen iki giysi sergiledi. Giyen kişinin adrenalini aniden yükselirse-hızlı nefes alıp verir ve terlerse- sensörler giysinin hareketini ve şekil değiştirmesini sağlıyor. Elbisenin ve spor giysilerinin hareketlerini sağlayan zekanın kaynağı ise küçük ama maharetli bir donanım ürünü olan Intel CurieTM Modülü.

Tasarımcılar ve amatör geliştiriciler, bu donanımı yüzük, el çantası, giysi ve fitness izleyici gibi çok çeşitli giyilebilir ürünlerde kullanabiliyor. Intel moda dünyasına teknoloji dokunuşuyla güç katma stratejisi doğrultusunda, moda dünyasının kalbinin attığı bir diğer önemli etkinlik olan Londra Moda Haftası günlerinde British Fashion Council’ın teknoloji partneri oldu. Bu işbirliğiyle Intel, giysi aksesuar ve perakende hizmetlerinde yaratıcı teknolojiler konusunda ünlü İngiliz tasarımcılarıyla da ortak projeler geliştirilerek aktif rol alacak.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: