Facebook App ID is missing!

Teknoloji Bizi Öldürüyor!

Sansasyonel başlıklar, genelde içeriği boş haberlere verilir. Yani, herhangi bir konuda içeriği zayıf olan yazının okunmasını istiyorsanız, o yazının başlığının dikkat çekmesini sağlarsınız. Bunu ise, okuyucuyu çok sevindiren ya da korkutan başlıklarla yapabilirsiniz. Bizim kullandığımız başlık, korku içerikli bir başlık fakat içeriği boş değil. Hergün kullandığımız cihazların yarattığı fakat önemsemediğimiz sağlık sorunları hakkında yapılmış olan bilimsel araştırmaları sizin için bir araya getirdik. Yazının devamında da göreceğiniz gibi, başlık hiç de yersiz değil.

1- “Metin-Boyun” Sendromu

New York Omurga Cerrahisi ve Rehabilitasyon Merkezi Şefi Kenneth Hansraj’ın yaptığı bir bilimsel çalışma, insanların telefon ekranındaki herhangi bir yazıyı okumak için eğilmelerinin, sonu ameliyata kadar uzanan omurga ve boyun zararlarına neden olduğunu ortaya çıkarmış.

Gelecek ay Surgical Technology International dergisinde yayınlanacak olan makalede Dr. Hansraj şöyle bir açıklama yapıyor; “Maalesef günümüzde teknolojiden uzak durmak imkansız. Ancak, cihazların bize verdikleri zararları azaltabiliriz. Örneğin; cep telefonunun ekranındaki herhangi bir yazıyı okurken, başımızı mümkün olduğunca dik tutmaya çalışmak, önemli birçok boyun ve omurga sorununun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.”

Dr. Hansraj konuya cep telefonları üzerinde giriş yapmış olsa da, devamında birçok teknoloji ürününü de sayıyor. Cep telefonları, bilgisayarlar, masaüstü televizyonlar gibi cihazlar nedeniyle, insan fizyolojisine aykırı bir duruş sergiliyor ve boynumuza kaldırabileceğinden fazla yük bindiriyoruz. Aşağıdaki resim, başımızı tutuş şeklimize göre boynumuza binen ağırlık miktarlarını gösteriyor.

Bu resme göre, başımız boynumuza normalde 4,5-5 kg kadar yük bindirirken, 15 derece eğildiğimizde 12-13 kg, 30 derece eğildiğimizde 18-19 kg, 45 derece eğildiğimizde 22-23 kg ve 60 derece eğildiğimizde 27-28 kg yük bindirmektedir.

Günde birkaç saatten fazla telefon ekranına bakan insanların maruz kalabileceği sorunları anlamak için, verilen rakamlar gerekli açıklamayı yapıyor. Ancak yine de tatmin olmayanlar, Surgical Technology International dergisinin son sayısını bekleyebilirler.

2- Obezite

Edinburgh Royal College Cerrahi Bölümü’nden Doktor Jonathan Dearing, teknolojiyle gelen rahatlığın aynı zamanda tembellik olarak da ele alınması gerektiğine vurgu yapıyor. Dr. Dearing’e göre, babalarımız ya da dedelerimiz bize göre çok daha hareketli bir yaşam sürüyorlardı. Biz ise, işyerindeki diğer arkadaşlarımıza bir soru sormamız gerektiğinde kalkıp yanlarına gitmek yerine, e-posta ya da telefonla soru soruyoruz. Özlediğimiz bir yakınımızı ziyaret etmek ise artık şehirlerarası seyahatlerimizle aynı seyreklikte, çünkü özlemimizi teknoloji ve internet sayesinde kolayca giderebiliyoruz.

Dr. Dearing, teknolojinin yaygınlaşması sonrasında yaşanan toplumsal tembelliğin kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, meme kanseri ve prostat gibi birçok hastalığın daha yaygın görülmeye başlamasına neden olduğunu belirtiyor.

3- Uyku Sorunları

New York Rensselaer Politeknik Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar gibi cihazların sahip oldukları led aydınlatmalı ekranların insan vücudundaki melatonin hormonunu baskıladığını; bunun sonucunda da önemli uyku bozukluğu sorunlarının yaşandığını ortaya koydu.

Araştırmanın başındaki isim olan Mariana Figuero, özellikle yatmadan önce akıllı telefon ya da tablet bilgisayar kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini, eğer kullanmamız gerekiyorsa, ekran ışığını mümkün olduğunca kısmamızın melatonin üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olacağını belirtti.

Loughborough Üniversitesi Klinik Uyku Araştırmaları Bölüm Başkanı Profesör Kevin Morgan, uyku sorunları ve teknoloji arasında çok daha farklı bir noktaya dikkat çekiyor. Morgan’a göre, insanlar uyumadan önce mutlaka kendilerine göre gerekli bir nedenden dolayı elektronik cihazlarının ekranlarına bakıyorlar. Çocuklar oyun oynamak ve büyükler ise e-posta ya da benzeri mesajlar nedeniyle, yatmadan hemen önce elektronik cihazlarını kullanıyorlar. Böyle bir kullanım şeklinin kitap okumaktan en büyük farkı, ekrana baktığınızda ne ile karşılaşacağınıza emin olamamanız ve beyninizin uyarılması. Yani, uyumanız gerekirken, beyniniz var gücüyle uyanık kalmak için çaba sarf ediyor. Sonuç olarak, uyku sorunları baş göstermeye başlıyor.

4- Depresyon

ABD’nin en ünlü üniversitelerinden Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, geceleri yani karanlık olması gereken zamanlarda ışıklı cihazlar kullanılması, canlılarda depresyona neden olmakta. Araştırma sırasında gözlemlenen denekler (kobay fareler) diğer farelere göre çok daha az oyun oynama ya da çok az merak isteği duymuşlar.

Araştırmayı yöneten bilim insanı Samer Hattar, karanlık olması gereken zamanlarda mümkün olan en az ışıkla zaman geçirmemizi öneriyor.

5- Radyasyon

Dünya Sağlık Örgütü’nün alt kuruluşlarından olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın yaptığı açıklamaya göre, cep telefonlarının beyin kanseri riskini artırma ihtimali var. Kesin olmamakla birlikte, cep telefonlarının yaydığı radyasyon miktarının egzos gazları ile benzer etkiler göstermesi ihtimali, Dünya Sağlık Örgütü’nü harekete geçirmiş.

Yetkililere göre, başta çocuklar olmak üzere, cep telefonu görüşmesi yapan kişilerin bu görüşmeleri olabildiğince kısa tutmasının kanser riskini azaltma ihtimali var.

6- Bağımlılık

İngiliz Psikoloji Derneği üyelerinden Doktor Aric Sigman, yeni neslin bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon gibi cihazlara bağımlı bir şekilde büyüdüğünü söylüyor. Teknolojinin bir araç olması gerekirken, bireyleri kendisine bağımlı hale getiren cihazlar nedeniyle, psikolojik açıdan önemli sorunlara neden olduğunu belirten Sigman, çocuklarının önünde devamlı elektronik cihazları ile vakit geçiren ebeveynlerin iyi niyetli bir ihmale neden olduklarının altını çiziyor ve bir de tavsiyede bulunuyor; 3 yaşın altındaki çocuklara hiçbir şekilde bu cihazlar verilmemeli ve 7 yaş altındaki çocuklara ise günde en fazla 1 saat verilmeli.

Tüm bu başlıklar bir araya getirildiğinde, teknolojinin faydaları kadar, yanlış ya da gereğinden fazla kullanılma durumunda ortaya çıkan birçok fizyolojik ve psikolojik sorunun olduğunu görmek mümkün. Bu nedenle, sosyal yönümüzü unutmadan ve teknolojiyi sadece işimize yaradığı oranda kullanmak makul bir yaşam için gerekli diyebiliriz.

Site Footer

%d bloggers like this: