Facebook App ID is missing!

Taylor Swift Sert Çıktı, Apple Music Geri Adım Attı

Müzik piyasası yön değiştirirken, internet üzerinden müzik dinleme platformları Spotify, Deezer ve Pandorda’nın arasında Apple’da katılıyor. Aylık belli bir ücret karşılığı istediğiniz her yerde müzik dinlemenizi sağlayan uygulamalara ilk tepki Taylor Swift’den gelmiş, Spotify’ın uyguladığı fiyat politikasını beğenmeyen şarkıcı, tüm albümlerini Spotify’dan çekmişti.

Beats’i satın alan Apple, iTunes’dan yola çıkarak Beats Music ve iTunes birleşimi Apple Music’i geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Spotify’a gözdağı veren uygulama, ilk 3 ay boyunca kullanıcılarına ücretsiz olacağını, 3 ayın ardından aylık 9.99 dolar bireysel, 14.99 dolar aile paketiyle kullanıma sunacağını duyurmuştu.

Diğer platformlarla maddi sıkıntılar yaşan sanatçılar, Apple Music öncesinde hızlı davrandılar. Spotify’dan eserlerini çeken Taylor Swift, Apple Music’e bir mektup yazdı ve mektuba Apple cephesinden olumlu yanıt geldi. Apple Music’in ilk üç aylık ücretsiz dönem süresince sanatçılara ödeme yapmayacağını açıklamıştı. Swift’in isyanına cevap gecikmedi.

Apple’ın üst düzey yetkililerinden Eddy Cue, sanatçıların haklarının her koşul altında ödeneceğini belirtiyor. Cue’nun açıklamasına bakılırsa, eserlere önenen dönemlik ücretler hesaplanırken, bu yapıtları dinleyen hesapların deneme sürümü veya ücretli üyelik olmaları bir şey değiştirmeyecek. Yani Apple Music kullanıcılarını etkileyen bir durum yok. Kullanıcılar ilk 3 ay ücretsiz, daha sonrasındaysa ücretli olarak şarkılara ulaşabilecekler. Sanatçılarsa, ilk 3 aylık dönem içinde ödeme alabilecekler.

Site Footer

%d bloggers like this: