Facebook App ID is missing!

Tamir Edilmesi Çok Zor 10 Teknolojik Ürün

10- Apple iPod Touch (5. Nesil)

Ketegori: Mp3 Çalar

Sorun: Gövdesinde yer alan mandallar ve yapıştırıcı, iPod Touch‘ın kasasının açılmasını zorlaştırıyor. Kasayı başarılı bir şekilde açmayı başardığınız takdirde, karşınıza ikinci bir sürpriz çıkıyor; Cihazın tüm parçaları iki ana parça üzerine lehimli ve bu da herhangi bir parçayı tek başına değiştirmeyi zorlaştırıp, tamirat maliyetini yükseltiyor.

Tamir Skoru: 3

9- Nikon D600 Dijital SLR Fotoğraf Makinesi

Kategori: DSLR Fotoğraf Makinesi

Sorun: Cihazın parçaları çok sıkışık bir şekilde ve lehimlenmiş olarak yerleştirilmiş. Bu nedenle, herhangi bir parçayı sökmek için lehimden kurtarmak gerekiyor. Ayrıca, LCD ekran gövdenin arka kısmına lehimlenmiş olduğu için, LCD değişimi için arka kısmı değiştirmek gerekiyor.

Tamir Skoru: 2

8- iPad Retina Ekran

Kategori: Tablet PC

Sorun: Aynı ikinci ve üçüncü nesil iPad modellerinde olduğu gibi, iPad Retina‘da da ekran ve batarya bol miktarda yapıştırıcı kullanılarak kasaya yapıştırılmış. Bu durum, parça değişikliği ve özellikle batarya değişimi gibi konuların zorlaşmasına neden oluyor.

Tamir Skoru: 2

7- iPad Mini

Kategori: Tablet PC

Sorun: Cihazın parçaları gövdesine öyle bir monte edilmiş ki, sanırsınız Apple yapıştırıcıyı bedava bulmuş. Bunun yanı sıra, özel tasarımlı çabuk kaybolabilir vidalar kullanılmış olan iPad Mini’yi açmak tam bir dert. Cihazın ışık konektörü gibi birçok parçası anakarta lehimlenmiş olduğu için, bu parçalardan birini değiştirmek demek, tüm anakartı değiştirmek anlamına gelebiliyor.

Tamir Skoru: 2

6- Nikon D5100 Dijital SLR Fotoğraf Makinesi

Kategori: DSLR Fotoğraf Makinesi

Sorun: Nikon D5100‘ün içini açabilmek için birçok parçanın lehiminden kurtulmak ve çuval dolusu vidayı sökmek gerekiyor. Japonların sıkışık hayatlarını örnek almış olan bir montaj sürecinden geçtiği belli olan cihazın içi çingene çadırını andırıyor ve bu da tamirat işlemini oldukça zor bir hale getiriyor.

Tamir Skoru: 2

5- Apple Macbook Pro 13.3″ Retina

Kategori: Dizüstü Bilgisayar

Sorun: Bataryasının gövdeye yapışık olması ve Apple tarafından üretilmiş olan değişik vidalar, cihazın tamirini zorlaştırıyor.

Tamir Skoru: 2

4- Apple iPod Shuffle (4. Nesil)

Kategori: Mp3 Çalar

Sorun: Cihazın çok küçük olması ve tasarımı, gövdesini parçalamadan açmayı imkansızlaştırıyor. Bunun yanı sıra, bataryasının anakarta lehimlenmiş olması da tamirini zorlaştıran etkenlerden.

Tamir Skoru: 2

3- Microsoft Surface Pro Tablet

Kategori: Tablet PC

Sorun: Surface Pro‘nun ekranını gövdesinden ayırmak için, sağlam sinirlere sahip olmak gerekiyor. Cihaz tam bir vida cehennemi durumunda ve diyelim ki ekranı ayırıp, içinden bir parça sökmeye kalkıştınız; bu durumda, sizi bekleyen 90’dan fazla vida ile göz göze geliyorsunuz.

Tamir Skoru: 1

2- HTC One (M7)

Kategori: Cep Telefonu

Sorun: İmkansız olmasa da, HTC One‘ın arka kapağını parçalamadan açmak çok zor. İçini açtığınızda bataryanın anakartın altına monte edilmiş ve orta çerçeveye de yapıştırılmış olduğunu görüp, batarya değişiminden vazgeçiyorsunuz.

Tamir Skoru: 1

1- Apple Macbook Pro 15″ Retina

Kategori: Dizüstü Bilgisayar

Sorun: Özel olarak üretilmiş 5’li yıldız vidalar, lehimlenmiş ve değiştirilemez RAM, özel olarak geliştirilmiş SSD ve gövdeye yapıştırılmış batarya gibi nedenler Macbook 15″ Retina’yı, tamiri en zor cihaz konumuna getiriyor.

Tamir Skoru: 1

Site Footer

%d bloggers like this: