Facebook App ID is missing!

Sonbaharda Fotoğraf Çekimi

Sonbahar ve kış mevsimleri, ısıyla birlikte doğa koşullarının da değişmesi anlamına gelir. Sarı yapraklar, yağmur ve sonrasında kar örtüsü ile tanışan çevre, fotoğraf severler için birbirinden ilginç kompozisyonların oluşturulabilmesine olanak tanır. Bununla birlikte soğuk hava, rüzgar, kar gibi zorlu iklim şartlarında fotoğraf çekmek hiç de kolay değildir. Hem fotoğraf çekecek kişinin kendini hem de kullandığı ekipmanları koruması gereklidir. İşte bu konumuzda soğuk havalarda nasıl fotoğraf çekilir, nelere dikkat edilmesi gerekir gibi sorulara yanıtlar bulacaksınız.

Soğuk havalarda fotoğraf çekecek kimselerin öncelikle dayanıklı yapıda olmaları gerekir. Zayıf ve grip vb. hastalıkları bulunan kimselerin soğuk havalarda dışarıda fotoğraf çekmemesi gerekir. İkincisi olarak da kararlı olmak gerekir. Soğuk havalarda fotoğraf makinesi ile harikulade manzaraların peşine düşmek, doğada karşılaşılacak birbirinden ilginç anları ölümsüzleştirmek ne kadar heyecan verici görünse de bir engel vardır: Kararsızlık.

Fotoğraf meraklısı kimse, zorlu doğa koşullarında fotoğraf çekme isteğini, iklim şartları nedeniyle ertelemeye genellikle meyillidir. İşte bu noktada istekli olmak ve o heyecan verici fotoğraf karelerini yakalamak için kendinizi dışarıya atmaya karar vermek önemlidir. Bu psikolojik engeller aşıldıktan sonra sıra hem sağlık hem de ekipman güvenliği için yapılması gerekenlere geliyor.

Naylon Poşet Kullanın

Fotoğraf makineleri ve lenslerin soğuk havadan etkilenmemesi için ilk önerimiz fermuarlı ya da sıkı sıkı bağlanabilecek şekilde naylon poşet kullanımı. İç mekandan dış mekana geçişlerde sislenme, nemlenme gibi sorunlarla karşılaşılmaması için ekipmanların poşetin içinde muhafaza edilmesi en etkin çözümler arasındadır. Bu nedenle bu pratik yöntemin uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Poşete konulduktan sonra çantanıza yerleştirin, makinenizi ve lensinizi güven içinde taşıyın.

Yedek Pil

Soğuk hava koşulunun fotoğraf makinesine karşı en önemli etkilerinden biri de bataryayı hızla azaltası. Bu sonuçla karşı kaşıya kalmak, bir fotoğraf sever için hiç de hoş değildir ve önlemlerinin alınması tavsiye edilir. Elbette en ekonomik öneri mutlaka tam dolu pille fotoğraf çekmeye başlanılması, ancak bu da emin olun yeterli olmayacaktır. Yedek pil bulundurmak ya da pili şarj edebilecek ekstra ekipmanlara sahip olunması önem taşır. Yedek pil taşınacaksa da mutlaka soğuktan korunması gerekir. Örneğin çanta gözüne bir çorabın içinde yerleştiririlebilir.

Soğuktan Korunun

Soğuk havada fotoğraf çekmenin sonuçlarından biri de ellerin yoğun olarak kullanılacak olmasıdır. İşte bu noktada oldukça pratik bir çözüm var: Eldiven. Yünlü ve kalın eldivenlerin kullanılması ile ellerinizi soğuktan koruyabilirsiniz. Hava eğer yağışlıysa ve çok da soğuk değilse yün yerine deri eldiven tercih edilebilir. Ellerin haricinde tüm vücudun kuru ve sıcak tutulması için gerekli giysiler giyilmeli, ayaklar için bot ve kalın çoraplar kullanılmalıdır.

Site Footer