Facebook App ID is missing!

Skype Kullanarak Güvenlik Kamerası Yapmak

Skype, elbette en çok görüntülü ve sesli arama olanağı sunmasıyla bilinen ve yine en çok bu amaçlarla kullanılan dünyaca ünlü bir uygulama. Skype’ın ayrıca görüntülü ve sesli konuşma olanağının yanında görece çok daha az kişi tarafından tercih edilen anlık mesaj özelliği de bulunuyor. Söz konusu uygulamanın bu bilinen özelliklerinin yanında pek bilinmeyen birtakım alternatif kullanım biçimleri de mevcut. Bunlardan birisi de evinizdeki bir görüntüleme sistemine ofisinizden ya da o anda bulunduğunuz başka herhangi bir yerden istediğiniz zaman, ücretsiz ve anlık bir erişim olanağı sunması. İşte bu özelliği kullanmanın yolu;

Skype seçeneklerinin bulunduğu bölmenin içerisinde aramaları otomatik olarak cevap vermenizi sağlayan bir düzenleme var, ve aslında işte bu düzenleme de yukarıda bahsetttiğimiz özelliğin kilit noktasını oluşturuyor. Bu düzenleme üzerinden otomatik cevap vermeyi aktive ettiğinizde; evdeki dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınızla ne zaman Skype üzerinden bir iletişim kurarsanız, hattın diğer ucunda kimse olmasa bile webcam’inize anında bağlanabilirsiniz.

Windows masaüstü bilgisayarlarda, Skype’ı açın ve önce Araçlar sekmesine ardından da Seçenekler’e tıklayın. Aramalar sekmesi üzerinde, ‘Gelişmiş seçenekleri göster’i seçin ve ‘Gelen çağrıları otomatik olarak yanıtla’ ve ‘Çağrı süresince video özelliğini otomatik olarak başlat’ ibarelerinin yanındaki kutuları işaretleyin. Kaydet’e tıklayın. Artık nerede olursanız olun, evdeki bilgisayarınızı Skype üzerinden aradığınızda ona otomatik olarak bağlanarak webcam’inizin canlı görüntülerine erişebilirsiniz. Bunun için elbette, cihazınızın siz dışarıdayken de açık durumda olması gerekiyor. Mac bilgisayarlarda ise, Skype’taki bu özelliği Tercihler ve ardından Aramalar’a tıklayıp, yukarıdaki işlemlerin aynısını uygulayarak aktive edebilirsiniz.

Şunu da hatırlatmakta yarar var. Tahmin edilebileceği gibi, söz konusu özellikten ancak iki Skype hesabınız varsa sorunsuz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Yani bir adet ana Skype hesabınızın yanında bir de evdeki cihazınızdan odanızı izlemenizi sağlayan bir Skype hesabınız daha olmalı. Bu yedek hesabınızın bağlantı listesinde de yalnızca sizin ana Skype hesabınız olmalı. Böylece evinize otomatik olarak bağlanabilen başka bir kullanıcı gibi bir olasılığı bertaraf etmiş olursunuz. Evinizden ayrılmadan önce de açık bıraktığınız bilgisayarınızda Skype hesabınızda oturum açmayı unutmamalısınız.

Site Footer

%d bloggers like this: