Facebook App ID is missing!

Kış Aylarında Sizi Hastalıklardan Koruyacak 10 Bitki Çayı

Hemen herkes kışa girerken hava değişimlerinden dolayı grip, nezle ve soğuk algınlığı yaşıyordur. Bu duruma bir dur diyebilmemiz için hastalandığımız zaman değil hastalanmadan önce bir şeyler yapmamız gerekir. Bunun için de düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler, içilmesi gereken bitki çayı ve takviye vitaminler vardır.

Hasta olur olmaz ilaçlara sarılmanın da çok doğru olmadığı bilenen bir gerçektir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde sizi şiddetli grip, nezle gibi rahatsızlıklardan koruyacak birkaç bitki de yok değil. Öyleyse şimdi kısaca bu bitkilerden ve faydalarından bahsedelim.

Kış Aylarında Hastalıklara Kalkan Olacak 10 Bitki

Ihlamur Çayı

ıhlamur çayı

İlk olarak ıhlamurdan bahsedelim. Hemen herkesin hastalandığı zaman, özellikle de boğaz ağrılarında, tükettiği bitki çaylarından biridir. Ancak aslında o kadar faydalı bir çaydır ki en azından haftada birkaç kere tüketilirse uzun vadede sağlığınıza faydası olacaktır. Ihlamur, çay olarak tüketildiği zaman boğaz ağrısı ve öksürüğü azaltmaya yardımcı olurken vücuttaki iltihapların giderilmesinde de önemli rol oynar. Ayrıca buharı da burun ve nefes açmaya yardımcı olur.

Zencefil Çayı

zencefil çayı

Zencefil ise unutulan bir cevherdir. Hem taze zencefil hem de toz zencefil hemen hemen her şeye fayda sağlamaktadır. Taze zencefilin çayı içildiği takdirde soğuk algınlığı, öksürük, hastalıktan dolayı oluşan mide ağrılarına iyi gelmektedir. İçine bir iki damla limon da lezzetine lezzet katar. Ayrıca kronik öksürük ve balgam gibi sorunlar için de toz zencefili bal ile karıştırıp yemek yardımcı olacaktır.

Kuşburnu Çayı

kuşburnu

Bir diğer önemli bitki ise kuşburnudur. Kuşburnu çayı hem lezzetli hem de tam bir C vitamini deposudur. Günde 2-3 bardağa kadar tüketilebilen bu kuşburnu çayı da bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar.

Adaçayı

adaçayı

Adaçayı ise hemen herkesin bildiği ve belirli aralıklarla tükettiği çaylardandır. Hem muhteşem kokusu hem de enfes bir tadı olması sebebiyle herhalde sevmeyen ya da içmeyen yoktur. Adaçayının faydası ise üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde rol oynamasıdır.

Papatya Çayı

papatya çayı

Papatya çayı özellikle regl dönemlerinde kadınların sıkça tercih ettiği bir bitki çayıdır. Kasları gevşettiği bilinen papatya çayı aynı zamanda temiz bir uyku için de oldukça faydalıdır. Bunun dışında boğaz ağrılarını gidermek için de tüketilmektedir.

Ekinezya Çayı

ekinezya çayı

Ekinezya çayı da çok bilinmeyen bir çaydır. Ama faydalarını ve tadını öğrenen bir daha vazgeçemiyor dersek abartmış olmayız. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen ekinezya çayı, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için de düzenli olarak tüketilmektedir. Her gün 2 fincan kadar içilebilen ekinezya çayı oldukça lezzetli bir bitki çayıdır.

Hibiskus Çayı

hibiskus çayı

Hibiskus çayı da son zamanlarda çok moda olan çaylardan biridir. İçerisinde bulunan antioksidanlar ve C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiren hibiskus çayının sakinleştirdiği ve kasları gevşettiği de bilinmektedir. Aynı şekilde hastalıklardan korunmak için hibiskus çayını günde maksimum 3 fincana kadar içebilirsiniz.

Bunların dışında tarçın, nane ve karanfil de yine bilinen ve hem lezzetli hem de faydalı olan bitki çaylarındandır. Tarçın soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarını gidermede, nane mide bulantısı, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı gibi sorunları gidermede, karanfil ise grip semptomlarını azaltmada yardımcıdır. Aynı zamanda bu bitkileri tane ya da toz olarak da diğer çaylarınızla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Gerek kış aylarında gerek bahar döneminde havaların değişmesi, soğukların gelmesi ya da bizim hava durumuna uygun giyinmememiz sebebiyle gelen hastalıklarla savaşmak için ilk önce doktordan yardım almalı daha sonra bu yardımcı bitki çaylarına yönelmeliyiz.

Site Footer