Facebook App ID is missing!

Sirkenin Farklı Kullanım Alanları

Sirkenin salatalara lezzet vermesi dışında kullanımı ile ilgili tek bilgim, çocukken ateşlendiğim zaman sirkeli su ile ateşimin düşürülmesine yaramasından ibaretti. Son birkaç yıldır kimyasal temizleyicilere verdiğim alerjik tepkilerden dolayı alternatif yollar ararken sirke ile tekrar yollarımız kesişti. Araştırdıkça çok farklı kullanımlarına rastladığım, denenmiş yöntemleri buraya toparlamaya çalıştığım sirke, aslında basit bir sostan çok öte bir ürünmüş. Buraya yazdıklarımdan çok daha farklı yöntemler de var. Hatta siz de burada okuduklarınızdan sonra sirke ile kendi yöntemlerinizi deneyip yeni kullanımlar keşfedebilirsiniz. Ne de olsa sağlığa hiçbir zararı yok. Başınıza gelebilecek en kötü şey sirkenin kokusundan rahatsız olmak olabilir.

Evde bebeği ve çocuğu olanlar, kimyasal ürünlere alerjisi olanlar ya da kendisini bu ürünlerden kurtarmaya çalışanlar, aşağıda faydalanabileceğiniz birkaç bilgi bulabilirsiniz. Küçük bir not; eğer sadece elma sirkesi ya da beyaz sirke olarak belirtilmemişse, tercihinize göre elma sirkesini ya da beyaz sirkeyi seçebilirsiniz. Benim tercihim genelde elma sirkesi, ancak beyaz sirkenin daha az koku bıraktığını belirteyim.

Temizlik İçin Birebir

 • Evinizde binbir çeşit temizleyici kullanmaktan sıkıldınız mı? Üstelik bu temizleyicilerin evinizde zararlı kimyasallar bırakmasından endişeli misiniz? Elma sirkesi ile kendi temizleyicinizi yapabilirsiniz. Ben bunun için evdeki boş cam temizleyici şişesini öneririm, püskürtme özelliği buradaki tercih sebebim. Şişenin 1/4’lük kısmını elma sirkesi (ya da beyaz sirke) ile doldurup kalanını musluk suyu ile dolduruyoruz. Sirke kokusundan rahatsız olmayanlar sirke oranını arttırabilir. Şişeyi kapatmadan önce bulaşık deterjanından birkaç damla ekliyoruz. Ev yapımı temizleyici hazır, üstelik oldukça da etkili. Mutfakta ve banyoda güvenle kullanabilirsiniz.
 • Tıkanmış lavaboların açılmasında da sirkeden yardım alabilirsiniz.  Yarım ölçü karbonat ve bir ölçü sirke ile lavabo tıkanıklığı için ev yapımı karışımınız hazır. Üstelik bu karışımı lavaboyu boşaltmadan, direkt birikmiş suya dökerek kullanabilirsiniz.
 • Duvardaki yapıştırıcı izleri için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Aynı ölçüde karıştırdığınız sirke ve su duvarda kalan yapışkan izleri için de çözüm olacak.
 • Sirkeli su ile silinen camlar da hem geç kirleniyor hem de parlıyor. Bu karışımı güneş gözlüklerinde de kullanabilirsiniz. Güneş gözlüğü temizliğinde su oranını biraz daha arttırabilirsiniz.

Çamaşırlarda Sirke

 • Sirkenin kırışık çamaşırlar için de çözüm olduğunu söylemek lazım. Bir ölçü sirkeye üç ölçü su karıştırıp spreyle kırışık çamaşırın üzerine sıkın. Kuruduğunda kırışıkların ne kadar azaldığına şaşıracaksınız.
 • Ben yıllardır yumuşatıcı kullanmıyorum. Yumuşatıcı gözüne yumuşatıcıyla aynı oranda elma sirkesi döküyorum. Çamaşırlar yumuşacık çıkıyor makineden. Sirke kokusu kalmadığı gibi çamaşırlar deterjandan daha iyi arınıyor.

Mutfak İçin Güvenli Temizlik

 • Tencere veya tavalarınızın tabanındaki yanıkları temizlemek için de beyaz sirke yeterli olacaktır. Eşit miktarda sirke ve su ile yaklaşık beş dakika kaynayan karışım tencere ve tavaları yepyeni yapıyor. Ayrıca çaydanlıkta biriken kireç de aynı yöntemle temizlenebilir.
 • Kesme tahtaları için mutfağın en tehlikeli malzemesi derler. Üzerinde kesilen yiyeceklerin ardından kalanlar, bakteri üretebilirler. Deterjanla yıkanan kesme tahtalarındaki çizikler ise durulanma sorunu yaratıyor. Ancak sirke ile yıkanmış ya da silinmiş kesme tahtaları hiçbir sorun çıkartmayacak ve kimyasal ürün kullanmadan tertemiz olacaktır.
 • Çöp kutusundaki sinmiş ağır koku için çare olabilecek sirkeyi bir dilim ekmek üzerine boşaltıp bir gece çöp kutusunda bekletin. Sabah kötü kokudan kurtulacaksınız. Bu uygulamayı kötü kokan kapalı bütün alanlarda deneyebilirsiniz. Sonuçta hafif bir sirke kokusu kalsa da bu sizi rahatsız etmeyecek.
 • Pek çok kişinin bardaklara sinen çay ve kahve lekeleri için çözümü sıcak su ve çamaşır suyunda bekletmekte aradığını gördüm. Çamaşır suyu gibi ağır kimyasal ürünlerin mutfakta kullanılması tehlikeli sonuçlar verebilir. Bu tür lekeler için su, karbonat ve sirkeden oluşan karışımda beklemeleri yeterli ve oldukça sağlıklı olacaktır.

Yaşam Alanları

 • Evinde kedisi olanlar için de sirkenin bazı çözümleri var. Erkek kedilerin belirli dönemlerde ev içine koku bırakmak gibi huyları vardır. Kedilerin koku bıraktıkları yerleri sirke ile temizlemek, kedinin kokusundan kurtulmak için oldukça etkili bir yöntem. Ayrıca kedinizin koltuk döşemesinden uzak durmasını istiyorsanız, koltuğa biraz sirkeli su püskürtmek kedinin oradan uzak durmasını sağlar çünkü kediler sirke kokusundan hiç hoşlanmaz. Evcil hayvanlarınız kedi ya da köpek, istemediğiniz yerlere giriyorsa onları oradan uzaklaştırmak için de sirkeli su karışımını kullanabilirsiniz.
 • Vazo çiçeklerinizin daha uzun dayanması için sularına biraz elma sirkesi ekleyebilirsiniz.
 • Eve giren sinekler de canınızı sıkmasın. Bir bardak elma sirkesinin ağzını streç filmle kapatıp üzerine kürdanla birkaç delik açın. Açık pencerenizin önüne bırakın. Sinekler kokusundan pek hoşlanmayacaklar siz de rahat bir gece geçireceksiniz.
 • Spreyli bir şişede karıştıracağınız bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı sirke ve bolca su, oda içerisindeki kokuları yok edecektir. Böylece oda kokularının havada kalan kimyasallarından kurtulacaksınız ve temiz kokan bir eviniz olacak.
 • Evinizde hijyen ihtiyacı duyduğunuz her yeri, mutfak tezgahından kumandaya, sirke ile temizleyebilirsiniz. Böylece yaşamınıza güvenli ve sağlıklı çözümler getirirken, çevreye zararlı atıklar da bırakmamış olursunuz.

Site Footer

%d bloggers like this: