Facebook App ID is missing!

Sigma: Küçük Ofis, Büyük Fabrika

Japon optik üreticisi Sigma’nın CEO’su Kazuto Yamaki, firmanın “küçük ofis, büyük fabrika” felsefesinden, devam eden fotoğraf makinesi üretimi ve son dönemde çıkardıkları üst seviye optiklere sahip lenslere kadar geniş bir çerçevede açıklamalarda bulundu.

Kazuto Yamaki, Dpreview ile yaptığı söyleşide Sigma’nın yönetim kısmını daha az sayıda yöneticiden oluşturup daha büyük bir mühendis takımıyla yola devam ettiklerini belirtti. Bu şekilde yönetim tarafındaki oluşan masrafları daha düşük seviyelerde tuttuklarını ifade etti. Üretim yaptıkları fabrikaların kendine ait olduğunu ve bu şekilde bir çok şeyi kendi içlerinde bitirme yoluna gittiklerinin ve bu şekilde maliyetlerin daha düşük seviyelerde olduğunun üzerinde durdu.

Fotoğraf pazarında daha çok üst seviye ürünlere yöneldiklerini ve bu kaliteyi sunabilmek için Japonya’da üretim yaptıklarını söyledi. Ayrıca yüksek kalitedeki bu ürünlerden memnun olduklarını da açıkladı. Bunun sebebini de premium ürünleri daha uygun fiyatla sunabildikleri için tüketici tarafında uzun vadeli olarak daha kazançlı bir durumda olduklarını da sözlerine ekledi.  Bu şekilde lüks ve pahalı marka görünümünden çıkarak yüksek kalite ve satın alınabilir fiyatlarla daha iyi bir marka olma yolunda ilerlediklerini de belirtti.

Yamaki, Farklı markalara lens üretimi yaparken ortaya çıkabilecek odaklama problemleriyle ilgili tüm problemleri çözdüklerini ancak kullanıcı tarafında çok fazla zaman kaybına sebep olduğu için USB dock sistemi sunarak kullanıcıların kendi fotoğraf makinelerine göre evlerinde dahi ayarlamalar yapabilecekleri alternatif bir yöntem sunulduğunu söyledi.

Kazuto Yamaki  aynasız tarafında çıkardıkları lesnlerde biraz geriden geldiklerini buna sebep olarakta Sigma kullanıcılarının daha çok Canon ve Nikon tarafında yoğunlaştığı için önceliklerini bu yönde kullandıklarını açıkladı.

Dp Quattro serisiyle farklı bir çizgide devam eden Sigma ana akım üreticilerin dışına çıkarak kendi kullanıcılarının isteklerini dikkate alarak bu yolda farklı kameralar geliştirmeye de devam ediyor.

Son dönemde çıkan ve bir ara üretimin daha devam etmeyeceği şekline dedikodu haberlerin çıktığı Sigma 24-105 lensin bir süre durdurulduğu ancak oluşan taleple birlikte üretimin yeniden başladığı açıklandı. Ayrıca bu tarz lenslerde yapılan yıllık planlarda çerçevesinde üretim yapıldğını ve bu lenste ortaya çıkan durumun yüksek talep olduğunu söyledi.

Sigma tüketici tarafında en yüksek talebin 24-70 ve ultra geniş açı lenslerde olduğunu ayrıca makro leslerinde ciddi bir talep oluşturduğunu söylüyor.

Ayrıca Sigma ART serisiyle birlkte ağırlık, boyut ve fiyat gibi üç alanda da iddiali bir marka.

Yeni dönemde Sigma’nın 12-24 lensindeki en geniş tam kare lens rekorunu Canon EF 11-24 ile elinden almıştı ancak firma bu sebeple ürün gamını güncelleyebileceklerinide belirtti. Belki yakın zamanda 10-20mm aralığında tam kare sensor uyumlu bir ART serisi lensi görebiliriz.

Site Footer