Facebook App ID is missing!

Shutter Sayısı Nedir?

Teknoloji ürünleri söz konusu olduğunda hemen herşeyin bir kullanım ömrü vardır. Enerji kaynağı birimleri, çeşitli mekanikler ve genellikle hareket eden parçalarla meydana getirilen bir fotoğraf makinesi için de yıpranma faktörü söz konusudur, yani özetle bu tür aygıtlar da yıpranma  süresi vardır. En nihayetinde de fotoğraf makinesi çalışmasının güçleştiği bir forma kavuşabilmektedir.

Nispeten uzun süreli kullanıma olanak tanıyan DSLR türündeki fotoğraf makinelerinde shutter sayısı olarak tanımlanan bilgi, cihazların kullanım ömrü açısından bilgilendirici özelliktedir. Shutter sayısı, fotoğraf makinesinde deklanşör butonuna kaç kere basıldığını gösterir. Bir tür bilgi vazifesi gören bu sayı, deklanşör butonuna basıldığında harekete geçen perdenin temelde kaç kere hareket ettiğini gösterecektir.

DSLR fotoğraf makinelerinde ‘perde ömrü’ olarak adlandırılan bir kullanım süresi söz konusudur ve özetle cihazdaki mekanik aksamın yıpranmaya ne kadar süre dayanabileceği sembolize edilmektedir.

Örneğin deklanşör butonuna 100 bin kez basılması demek, perdenin de 100 bin kez hareket etmesi anlamına gelir ve bu sayı, aynı zamanda ilgili kısmın yıpranma konusunda geçireceği süreyi ifade edecektir. Genellikle fotoğraf makinesi üreticileri 100 bin-200 bin aralığında perde ömrü belirlemekte ve bu sürenin aşılmamasını tavsiye etmektedirler. Bu sürenin bilinmesi, ‘fotoğraf makinesinin teoride ne kadar ömrü kaldığı’ konusunda yol göstericidir. Peki shutter sayısı ile ortaya çıkan bu süre DSLR fotoğraf makinelerinde nasıl görülür?

Öncelikle her fotoğraf makinesi markası için shutter sayısı farklı yollarla görülmektedir. Bu konumuzda hem genel yöntemleri hem de bazı popüler markalarda shutter sayısının hangi yöntemlerle görülebileceğini ele alacağız.

Genel olarak kullanılabilecek ilk yöntem, fotoğraf makinelerinde menü içerisinde yer alan Manufacturer Notes sekmeleridir. Bu sekme içerisinde genellikle “Shutter Count” adlı bir kısım vardır ve buradan gerekli bilgi görülebilir.

Genel olarak herhangi bir marka fotoğraf makinesi için önereceğimiz shutter sayısını öğrenme yöntemi ise şöyle; www.myshuttercount.com web sitesine tıklanır, dosya seç ve yükle komutları izlenerek kullanılan fotoğraf makinesi ile en son çekilen fotoğraf siteye yüklenir. Site size bir bilgi veriyor, yaklaşık olarak shutter sayısı buradan kolaylıkla görülebilir. Bu, genel bir yöntemdir.

Canon marka DSLR fotoğraf makineleri için bilgisayarınıza ücretsiz EOS Info programını yükleyebilir ve shutter sayısını görebilirsiniz. Olympus marka DSLR makinelerde, öncelikle cihaz açılır ve ardından bellek kartı kapağı aralanır. Play ve OK butonlarına basıldıktan sonra ayar tekeri sırasıyla yukarı, aşağı, sola, sağa yönlendirilir ve deklanşöre uzun basılır. Ayar tekeri yukarı basıldığında ekranda deklanşör sayısı görülecektir.

Fotoğraf makinelerinde shutter sayısının 100 bin gibi rakamlara ulaşması, ömrünün ciddi olarak azaldığı anlamı taşır. Bu nedenle shutter sayısının aralıklarla kontrol edilmesi önem arz etmektedir.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: