Facebook App ID is missing!

Sevgililer Günü Özel… Mükemmel Parfümü Seçmenin Püf Noktaları

Sevgililer günü hediyesi seçmek başlı başına, adeta bir sınav. Mükemmel hediyeyi bulmak öyle kolay bir iş değil, sonuçta ne yaparsanız yapın daha iyisi mümkün. Bir de kabul etmek istemeseniz de diğer sevgililerle bir rekabet durumu bile var…

Seçtiğiniz hediye; hem anlamlı hem düşünceli hem özen gösterilmiş hem de tabiiki karşı taraf tarafından beğenilecek bir şey olmalı. Parfüm, sevgililer günü için en uygun hediye. Koku en büyük hatırlatıcı ve hisleri en çabuk tetikleyen etken. Hele bir de doğru hayatınızdaki insan için doğru parfümü seçerseniz, sevgililer günü sınavından tam puanla geçtiniz demektir!

Sevgililer Günü İçin Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?

Hem parfümü hediye edeceğiniz insanın zevkini göz önünde bulundurmak hem de kendi isteğinize göre hareket etmek zorundasınız. Sonuçta sürecek olan o olabilir ama koklayacak olan da sizsiniz. Bir de doğru parfümü bulmak için parfümler hakkında yeterince bilgi sahibi olmanız lazım..

Kokunun Konsantrasyon Seviyesi

Parfüm: Kokuların en yoğunu, tüm gün boyunca kalıcılık için ideal bir seçim. %20 civarında bir konstntrasyon seviyesine sahip.

Eau de Parfum: Bazı kokuların üzerinde sadece EdP olarak kısaltmasını da görebilirsiniz. %15 ya da biraz daha yüksek konsantrasyon, 4-5 saat boyunca kalıcılık.

Eau de Toilette: En yaygın tür olmasına rağmen daha hafif bir koku türü, kısaltması: EdT. %14’e kadar konsantrasyonla beraber maksimum 2-4 saat kadar kalıcı olur.

Eau de Cologne: Kokuların en hafifi, %2-3 konstrasyon ve en fazla 2 saat kalıcılık.

Parfüm Notaları

Nedir bu durmadan nota nota dedikleri? Nota, asıl olarak parfümü sıktıktan sonra gelen kokunun açılma kademeleridir. Parfümü sıktığınız andan itibaren zaman içinde yeni kokular açığa çıkar ve koku gittikçe değişir.

Üst Nota: Parfümü n ilk sıkıldığı an duyulan kokudur. Baskın fakat uçucu esanslardan oluşur  ve etkisi kısa sürer.

Orta Nota: Üst notalar yok olduğunda ortaya çıkar, etkisi en uzun süren notadır ve parfümün asıl kokusu olarak da adlandırılabilir.

Alt Nota: Kokuya zenginlik ve derinlik katan esanslardır. Orta notalar açıldıktan yarım saat sonra alt notalar da kendini belli etmeye başlar. Alt nota en sona kalan olduğu için parfümün gerçek kişiliği olarak düşünülebilir.

Koku Çeşitleri

Oryantal Kokular: Ağır parfümlerin temeli genelde oryantal kokulardan oluşur. Tarçın, zencefil, vanilya, vetiver, sedir ağacı, amber, kakule, kişniş, sandal ağacı cinsi kokular bu sınıfa girer.

Çiçek Bazlı Parfümler: Bir ya da daha fazla çiçek özünün ana koku olarak kullanıldığı parfümler bu sınıfa girer. Sadece bir çiçeğin kullanıldığı parfümlereyse, soliflore denir. Çiçek kokuları ailesi en fazla çeşitliliğe sahipkoku ailesidir. Örne kokular; menekşe, nergis,karanfil, yasemin, gardenya, gül, inci çiçeği, sümbül.

Yeşil Kokular: Taze ve ferah kokulardan oluşur. Son yıllarda tekrar moda olan çam bazlı kokular bu sınıftandır. Ardıç, biberiye, sümbül kokuları bu türe örnektir.

Meyve Kokusu: Mandalina, şeftali, portakal çiçeği, limon, papaya,bergamot,elma, kayısı, liçi, misket limonu,kavun, çarkıfelek meyvesi, ananas bazı örnekleridir. En eski koku ailesi olduğu söylenir.

Ozon-Okyanus Kokuları: En yeni koku sınıfıdır. Deniz, okyanus ve taze dağ havası gibi havaları anımsatan kokulardır.

Şipre Kokusu: Şipre kokular, François Coty tarafından 1917 senesinde bulunmuştur. Chypre adıyla üretilen bir parfümden sonra, bu parfüme özel ayrı bir koku sınıfı açılmıştır. Lavanta, paçuli, meşe yosunu bazlı, orta notaları deri ve dip notaları ağaç, tütün ya da bal kokuları barındırır.

Aldehid Kokular: Aldehid olarak isimlendirilen kimyasal maddelerin temel bileşenini oluşturduğu kokulardır. Notaları Çekici, keskin ve merak uyandırıcı olarak anılır.

Site Footer