Facebook App ID is missing!

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatmanın 8 Yolu

Modern zamanın en büyük sorunu: Şarj! Cep telefonlarının belki de hala yeterince kullanışlı olmamasının yegane sebebi, zırt pırt şarj bitmeleri. Özellikle telefonlar eskidikçe pil gücü zayıfladığı için sıkça karşımıza çıkan bu problemle başa çıkmanın birkaç küçük yöntemi var. Gerçi milletçe bu problemle savaşmak için her yolu denediğimiz düşünülürse, bu taktiklerin çoğunu biliyor olabilirsiniz ama yine de bir listelemekte fayda var. Belki içinden bir-iki tane bilmediğiniz taktik çıkar…

Çözüme Giden İlk Yol: Teşhis

Şarj problemiyle savaşmak için ilk başta telefonunuzun şarjını en çok kullanan programları saptamanız gerekli. Cep telefonu en çok hangi programlar için güç harcıyorsa o programlara dikkat etmeli ve mümkün oldukça az kullanmalısınız. Batarya kullanımını öğrenmek için:

Android’de: Ayarlar> Pil

iPhone’da: Ayarlar > Pil> Pil Kullanımı

Bu sekmeler altından pilinizin yüzde kaçı ne için kullanılıyor görebilirsiniz.

şarj 10

Uygulamaları Güncel Sürümleriyle Kullandığınızdan Emin Olun

Akıllı telefonlara gelen uygulama güncellemeleri, bu uygulaamaları verimli şarj kullanımı açısından optimize eder ve enerji tasarrufu sağlar. Eğer uygulamalarınızı düzenli olarak güncellemiyorsanız, şarjınız da daha çabuk bitmeye başlar.

Titreşimi Kapatın

Telefonunuzun titremesini sağlayan mekanizmanın şarj kullanımı bir hayli fazladır. Titreşimi kapatmanız pil ömrünü uzatır fakat telefonu ancak titreşimle fark eden ya da sessizde tutan bir sürü kullanıcı için bu imkansızdır. En azından Telefon şarjı bitmeye yüz tutmuşken titreşimi etkisiz hale getirmeyi deneyebilirsiniz.

şarj 40

Şarj Düşmanı GPS

Özellikle Navigasyon uygulamalarını kullanırken, bir anda şarjınızın ortasında bir karadelik açıldığını ve bütün şarjı emdiğini gözlemlemişsinizdir. Bunun başlıca sebebi GPS ile sağlanan lokasyon saptama teknolojisidir. Hele ki kullanmazken arka planda açık unuttunuz mu geçmiş olsun. Bu yüzden; yer bildirimi ve lokasyon saptama gerektiren uygulamalardan uzak durmanız ya da arabada kullanıyorsanız telefonunuzu şarja takarak kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Boşta Duran Özellikler

Bluetooth, Wi-fi ve hatta uzun süre telefonu kullanmayacaksanız mobil interneti bile kapatmanız faydalı olacaktır. Bu özellikleri kapıyorsak, Ferrari’ye de tüp taktıralım o zaman diyebilirsiniz. Ancak her özellik gerekli olduğu zaman kullanılmalıdır unutmayınız.

Sıcaktan Uzak Durun

Ani ısı değişimlerinin tamamı piller için zararlıdır ve ömrü kısaltır. Hele ki sıcak havaya maruz kalmak, telefonunuzun şarjının anında bitmesine sebep olur. Telefonunuzu mümkün olduğu kadar güneşin altında bırakmamaya özen gösterin. Kalitesiz kaplar da telefonun çok çabuk ısınmasına sebep olur, bu tip durumlarda eskisinden bir an önce kurtulun ve kendinize yeni bir telefon kabı alın.

şarj 20

Ekran Parlaklığını Kısın

Ekran parlaklığını kısmak, size hatırı sayılır bir güç tasarrufu sağlar. Ayrıca aşırı parlak ekranlara sürekli olarak, kamyon farına tutulmuş ceylan gibi bakmak gözlere de zararlıdır. Sanılanın aksine, otomatik parlaklık ayarı size büyük bir güç tasarrufu sağlamaz. Çünkü bu sefer de telefonunuz, acaba ne zaman ekrana bakacaksınız diye devamlı sensörlerini çalıştırır vaziyette kalır.

şarj 50

Taşınabilir Şarj Cihazı

Her yolu denedik olmuyor! Üzülmeyin canım olmaması normal. Yeni ihtiyaçlar, yeni çözümler getirir. Şarj işiyle uğraşamıyorsanız, alın bir tane Powerbank gitsin. Yalnız dikkat edin, telefonu şarj etmeyi unutup sürekli bu cihaza güvenmeye başladığınızda bir bakacaksınız, bunu da şarj etmeyi unutmuşsunuz…

Site Footer