Facebook App ID is missing!

Sanal Gerçeklik Gerçek Oluyor!

İngiliz performans sanatçısı ve aktivist Mark Farid, 1 ay boyunca devamlı olarak takacağı sanal gerçeklik başlığı sayesinde, başka birinin hayatını görüp duyacak. Farid’in Seeing-I adını verdiğini proje için gerekli olan 235.000 Dolar toplandığı takdirde başlayacak olan proje ile Mark Farid 1 ay boyunca aralıksız bir şekilde sanal gerçeklik başlığını takıp, başka bir kişinin yaşamını yaşayacak.

Mark Farid’in kampanya sayfasında yer alan açıklama şu şekilde; ” Mark Farid, 28 gün boyunca, her gün 23 saat kesintisiz bir şekilde sanal gerçeklik başlığını takarak, başka birinin hayatını yaşayacak. Programda yer alan ve hayatını Farid’e yaşatacak olan kişi (other) diğeri olarak adlandırılacak. Mark Farid bu kişiyi daha önce hiç görmedi ve hiçbir şekilde herhangi bir ilişki kurmadı. Diğeri hakkında bildikleri, bu kişinin heteroseksüel, erkek ve ilişkisi olan bir kişi olduğudur. Diğeri tarafından kullanılacak olan gözlük görüntüleri kaydederken, mikrofon da sesleri kaydedecek. Bu görüntüler ve sesler hızlı bir şekilde Farid’in sanal gerçeklik başlığına aktarılacak. Aktarım sadece yatak, tuvalet ve banyoda gerçekleşmeyecek. Bu ortamlardayken Mark Farid’in sanal gerçeklik başlığı beklemeye geçecek.”

Mark Farid, günde 23 saatini sanal gerçeklik başlığı ile geçirdikten sonra, geriye kalan 1 saat boyunca psikolog tarafından kontrol edilecek. Farid’in gerçek hayatta göreceği tek kişi durumundaki psikolog kesinlikle tek kelime bile etmeyip, Farid’i dinleyecek ve kontrol edecek.

Gerçekten tuhaf ve riskli olan proje sonrasında Mark Farid hayatının sonuna kadar taşıyacağı bir zihinsel değişim yaşayabilir ve bu durumu da kabullenmiş durumda. Çok büyük bir risk taşıyan bu deney sayesinde, insaların tepkilerinin birçoğunun genlerden mi yoksa eğitimle ortaya çıktığını anlamak isteyen Farid, ortaya çıkacak olan sonuçların insanlıkla ilgili bilinen bazı konular hakkında daha doğru bilgilere sahip olunacağını düşünüyor.

“Taşıdığımız karakterlerin doğuştan gelen özelliklerle mi yoksa toplumun şekillendirmesi ile mi oluştuğunu ortaya koymak istiyorum. Ben doğduğumdan beri aynı şehirde yaşıyorum. Yaşadığımı şehirdeki parklar, botanik bahçeler, kaldırımlar ya da gördüğüm herşey insanlar tarafından planlanıp ortaya konulmuş durumda, yani tüm deneyimlerimiz başkaları tarafından şekillendirilmiş.” diye açıklama yapan Mark Farid, bu deneye karar vermesinde, okuduğu felsefe kitaplarının ve 24 saat gözlem deneyini gerçekleştiren internet girişmicisi Josh Harris’in etkili olduğunun altını çiziyor.

28 gün boyunca sürecek deney sırasında Mark kendi kimliğini bir “avatar” olarak görmeye ve Mark’a ait olan karakteristik özellikleri unutmaya başlarsa, birçok insan davranışına ışık tutmuş olacak. Deneyin daha gerçekçi olabilmesi adına, Mark ancak Diğeri yemek yediğinde yemek yiyebilecek, Diğeri banyo yaparken banyo yaoabilecek, Diğeri tuvalete girdiğinde tuvalete girebilecek ve o uyuduğunda uyuyacak. Hatta, Diğeri ne yerse, Mark da aynısını yiyecek. Mark’ın bağımsız olarak yapabileceği tek şey, deney sırasında bulunacağı küçük odanın içerisinde istediği gibi hareket etmek olacak.

Deney başlamadan 1 yıl önce, Mark bir psikolog tarafından konrtol altına alınacak ve Mark ile ilgili tüm detaylar bu psikolog tarafından incelenecek. Deney sırasında, başka bir psikolog Mark’ı inceleyecek ve elde ettiği bulguları önceki psikologla paylaşacak. Her iki psikolog da deney süresince herhangi bir yorum yapmayacak ya da elde ettikleri bulguları başkaları ile paylaşmayacak.

Mark Farid’in 1 yıllık psikolojisini inceleyen psikolog Dr. Lara Frumkin’e göre, bu deney sonrasında Farid’in kimliği tamamen değişebilir ve Farid eski kimliğini bir daha asla istemeyebilir. Mark’ın en yakın arkadaşı, deney boyunca Mark’ın kullanacağı sanal gerçeklik başlığının yaratabileceği göz problemlerinden korktuğunu belirtiyor. Mark ise, bu deneyin bir “Dayanıklılık testi” olmadığını, fizyolojik bir sorunla karşılaştığı anda deneyi bırakacağını belirtiyor.

Deney başladıktan sonra, başvuru yapanlar arasından seçilecek kişiler testi canlı olarak yakında izleme olanağına sahip olacak. Umarız bu deney Mark Farid’in sağlığını tehlikeye atmaz ve psikoloji alanında yeni bilgiler elde edilmesini sağlar.

Site Footer

%d bloggers like this: