Facebook App ID is missing!

Samyang – Rokinon’dan Yeni Lensler

Samyang ve Rokinon geçtiğimiz aylarda Facebook sayfasında yeni bir makro lens hakkında paylaşımda bulunmuştu. Merakla beklenen makro lens yakın zamanda firma tarafından duyuruldu.

Lens, 100mm’den makro ve 33cm gibi oldukça yakın bir mesafeden netleme yapabiliyor. Ayrıca 1:1 büyütme oranına sahip. Lensin zarif tasarımı da dikkat çekiyor. Samyang/Rokinon,100mm f/2.8 ultra çoklu kaplama özelliği ile geliyor. Bu özellik sayesinde flare ve ghosting adı verilen lens lekeleri engellenebiliyor. Ayrıca lensin diyaframı 9 adet yapraktan oluşuyor. Ön kısmı odaklama sırasında hareket etmiyor. Optik yapısında ise tek bir yansıtıcı element ve yine bir tane de ekstra kırılmaya sahip bir optik eleman bulunuyor.

Lens tam 10 farklı yapıya uyum sağlamasıyla da bir hayli çarpıcı bir kullanım sahasına sahip. Four Thirds, Micro Four Thirds, Canon M, Canon EF, Nikon F, Pentax, Sony E ve A mount, Samsung NX ve Fujifilm X şeklindeki uyumluluğu ile büyük fark yaratıyor. Rokinon ve Samyang uygun fiyatı ve yüksek performanslı lensleriyle son zamanlarda dikkatleri en çok üzerine çeken marka olarak öne çıkıyor. Fiyatı B&H sitesinde 549 USD.

Video sürümü de geldi

Yukarıdaki lenslerin dışında Rokinon ve Samyang aynı lensin 100mm T3.1 yani video sürümünü de satışa çıkardı. Bu lens genel yapı olarak video çeken kullanıcılar için son derece uygun. F stop değerleri yerine T yani transmision değerleri sunuyor.

Diyafram halkası yumuşak ve ses yapmıyor. Ayrıca fokus halkası manuel odaklama durumların da daha yumuşak geçişlere olanak tanıyor. Bu ürün fiyat olarak da diğer lense göre 50 USD’lik bir fiyat farkıyla 599 USD olarak satışa çıktı. Açıkçası SLR ve video lensleri karşılaştırıldığında genelde 5-6 kat daha pahalı olan video lensleri Samyang ve Rokinon markalarının çok daha uygun fiyatlarla sunması önemli.

Site Footer