Facebook App ID is missing!

Samsung’dan Tizen’li Televizyonlar Geliyor!

Birçok farklı alanda faaliyet gösteren ve her girdiği alanda da başarılı olan Samsung, uzun süreden beri geliştirmekte olduğu işletim sistemi Tizen’i, yeni nesil televizyonlarında kullanmaya başladı. Birkaç yıl içerisinde, ürettiği buzdolaplarında, çamaşır ve bulaşık makinelerinde de Tizen’i kullanmayı planlayan firma, başlangıç olarak Güney Kore’de satışa çıkan ve 5.000 Dolar’dan başlayan fiyatlara sahip televizyon modellerini seçti.

55 inç ile 84 inç arasında boyutlara sahip olan Tizen işletim sistemli televizyonlar UHD (4K) çözünürlüğe sahip ve üst sınıfta yer alan modeller.

Samsung, akıllı telefonlarında ve tablet bilgisayarlarında Google’ın işletim sistemi Android’i kullanıyor olsa da, uzunca bir süreden beri kendi işletim sistemi olan Tizen’i yaygınlaştırma çalışmalarını da bırakmıyor. Firma, kendi işletim sistemini insanlara kullandırmak için mantıklı bir yol izleyerek akıllı telefonlar yerine akıllı ev sistemlerinde kullanmayı tercih etmiş. Bu sayede, çok popüler ve yaygın olan Android’in Samsung’un akıllı telefon satışlarına olan desteğini de kaybetmemiş olacak.

Samsung’un televizyon bölüm başkanı Kim Hyun-seok, yıl sonuna kadar tüm akıllı televizyonlarının Tizen işletim sistemi ile üretilmeye başlayacağını; elektrikli süpürgeler, çamaşır makineleri buzdolapları ve bulaşık makinelerinin de bu dönemde yavaş yavaş Tizen’e geçeceğini söyledi.

Akıllı bir televizyonu biraz daha akıllı hale getirmeyi isteyen firma, Tizen işletim sistemine sahip tüm televizyonların çok kolay bir şekilde Galaxy serisi cep telefonu ve tabletlerle iletişim kurup, veri paylaşımında bulunabileceğine; diğer cihazların Galaxy’ler tarafından rahatlıkla yönetilebileceğine dikkat çekiyorlar.

Henüz Güney Kore dışındaki satış planları hakkında herhangi bir açıklama yapmayan firma yetkilileri, Tizen işletim sistemine dahil olan uygulama ve oyun sayısının ciddi bir şekilde arttığını belirtiyorlar.

Site Footer

%d bloggers like this: