Facebook App ID is missing!

Samsung’da Sık Rastlanan 8 Hata ve Çözümü

Piyasaya yeni çıkmış olan her telefonda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilirken, amiral gemisi durumundaki telefonlarda rastlanan ufak tefek sorunlar daha fazla dikkat çekiyor. Bu telefonların takipçileri daha fazladır ve kullanıcıları da tüm özellikleri limitlerde kullanır. Sonuç olarak, başka bir telefonda varlığını hiçbir zaman fark etmeyeceğiniz ya da sizi rahatsız etmeyecek sorunlar, 1 aylık memur maaşına eşit bir para ödeyerek satın aldığınız Samsung Galaxy S5’te karşınıza çıkınca, canınızı gerçekten sıkabilir.

Samsung Galaxy S5’te de benzer bir durum ortaya çıkmış, kullanıcıların bir kısmı aynı hatalardan bahsetmiştir. Bu hataları ve çözümleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sorun: Ekran açılmıyor

Galaxy S5 kullanıcılarının bir kısmı, telefonun ekranının açılmadığını, kapasitif tuşlara bastıklarında bu tuşların ışıklarının yandığını fakat ekranda herhangi bir hareket olmadığını belirtmişler. Bu tür bir sorunun birçok nedeni olabileceği gibi, doğal olarak denenebilecek birçok çözüm yöntemi de vardır.

Çözüm

Deneyeceğiniz ilk yöntem, telefonu kapatıp açmak olmalıdır. Güç butonuna en az 7 saniye süre ile basın ve titreşimi hissedince bırakın. Bu işlem sonrasında telefonunuz kapanmıştır. Telefonu açın ve bekleyin. Sorun çözülmüş olabilir.

Eğer yukarıdaki yöntem işe yaramazsa, telefonun bataryasını söküp, 10 saniye bekleyin ve bataryayı yerine yerleştirip telefonu çalıştırın.

Kullanıcıların bir kısmı, Ayarlar menüsü altında yer alan Ekranı Kilitle alt menüsündeki Ek Bilgi özelliğinin pasif hale getirilmesinin bu sorunu çözdüğünü bildirmişler. Bu yöntemi de deneyebilirsiniz.

Diğer bir kullanıcı grubu ise, S Health ve/veya Smart Remote uygulamalarının kapatılmasının sorunu çözdüğünü iddia etmiş.

Potansiyel Çözümler

Ayarlar menüsü altında bulunan Erişilebilirlik menüsüne girin. Görme alt menüsünde yer alan Ekranı karart özelliğini kapatın.

Telefonunuzu korumak için bir kılıf kullanıyorsanız, sorunun kaynağı bu da olabilir. Kılıfı çıkarıp, telefonu bir de kılıfsız olarak kullanın.

Garip gelebilir, fakat telefonda kullandığınız hafıza kartı da bu ve benzeri sorunların kaynağı olabilir. Bu nedenle, telefonun hafıza kartını çıkarın ve telefonu bir de kartsız olarak kullanın.

Sorunun bir diğer potansiyel nedeni, herhangi bir uygulamadır. Bazı uygulamalar cihazların düzenini bozar ve anormal bir şekilde çalışmalarına neden olur. Telefonunuzda bu tür bir sorun olup olmadığını anlamak için, güvenli kipte başlatmanız gerekiyor. Telefonu kapatın. Tekrar açmak için güç butonuna basın ve parmağınızı butondan çekmeden bekleyin. Ekranda Samsung logosunu gördüğünüzde, ses kısma butonuna da basın. Bir süre bekleyin ve butonları bırakın. Telefon güvenli kipteyken sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa, sorunun kaynağı büyük ihtimalle uygulamalardan biridir.

Böyle bir durumda, telefonunuzdaki verileri yedekleyip, telefonu fabrika ayalarına döndürmek çözüm olabilir.

Sorun devam ediyorsa, Samsung yetkili servisi ile iletişime geçmenizde yarar var.

Sorun: Sesim gitmiyor ya da karşıdakinin sesi duyulmuyor

Samsung Galaxy S5 kullanıcılarının bir kısmı, çağrı geldiğinde kendi seslerinin karşıya gitmediğini; daha büyük bir kullanıcı grubu ise karşıdakinin sesinin gelmediğini bildirmiş.

Potansiyel Çözümler

Telefonun güç butonuna basın ve gelen menüden telefonu kapatın. Ardından, telefonun hafıza kartını ve bataryasını çıkarıp 10 saniye kadar bekleyin. Hafıza kartını ve bataryayı tekrar takıp telefonu açın. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Eğer sorun karşıdaki kişinin sizi duymaması ise, telefonun mikrofonunu kontrol edin. Telefonun mikrofonu, alt kısımda yer alan iğne deliğine benzer kısımdadır. Mikrofonun bulunduğu bu deliğin temiz olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir cisim nedeniyle tıkanmışsa, cismi oradan çıkardığınızda sorun çözülmüş olabilir.

Sorunun bir diğer nedeni Bluetooth olabilir. Eğer cihazınızla birlikte kullandığınız herhangi bir çevre birimi Bluetooth üzerinden bağlanıyorsa, siz telefonla görüşme yapmaya çalışırken ses aktarımını engelliyor olabilir. Bu nedenle, telefonun Bluetooth bağlantısını kesip, sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Sorun: Menü butonu kayboldu

Normalde menü butonunun olması gereken yerde çoklu işlem butonunu görmeye başladıysanız, büyük ihtimalle eski bir uygulamanın azizliğine uğramışsınızdır. Bazı eski uygulamalar ekranda menü özelliklerini desteklemedikleri için, menü butonu ortadan kayboluyor ve yerlerine çoklu işlem butonu geliyor.

Çözüm

Bu sorunun çözümü oldukça basittir. Çoklu işlem butonuna basın ve parmağınızı çekmeyin. Bir süre sonra, buton eski görevine kavuşacaktır.

Sorun: İndirme güçlendiricisi ortalıkta yok

Kullanıcıların bir kısmı, indirme güçlendiricisinin menüde yer almadığını, oysa ki başkalarının aynı model telefonlarında bu özelliğin yer aldığını bildirmişler. Bu sorun, aslında bir sorun değil. Bu tür bir durumla karşılaştıysanız, büyük ihtimalle Amerika Birleşik Devletleri’nden getirilmiş olan ve Amerika’daki operatör firma tarafından kısıtlanmış bir Galaxy S5’e sahipsiniz demektir.

Çözüm

Bu sorunla ilgili herhangi bir yasal çözüm henüz mevcut değil.

Sorun: Galaxy S5 takılıyor ya da donuyor

Özellikle forumlarda, S5 kullanıcılarının en çok dillendirdiği sorun “Ekranın takılarak çalışması ya da donması” olarak dikkat çekiyor. Tek bir nedeni olmasa da, çözüm bulan kullanıcıların büyük bir kısmı, sorunun Samsung arayüzünden kaynaklandığına işaret ediyorlar.

Çözüm

Alternatif bir arayüz uygulaması kullanabilirsiniz. Bu konuda en başarılı ya da en bilinen uygulama Nova Launcher’dır ve alternatif olarak Google Now da denenebilir.

Bu sorunun bir diğer nedeni, animasyonlar olabilir. Eğer animasyonlardan vazgeçmenin size birşey kaybettirmeyeceğini düşünüyorsanız, animasyon efektlerini kapatarak hem sorundan kurtulabilir hem de telefonun ekran geçişlerini hızlandırabilirsiniz. Animasyonları kapatmak için Ayarlar menüsü altında yer alan Ana Ekran Ayarları’na girin. Burada yer alan Geçiş Efekti özelliğini “Hiçbiri” olarak ayarlayın ve bir önceki ekrana dönün. Ayarlar menüsü altında yer alan Ekranı Kilitle menüsüne girip, Ekran Açma Efekti özelliğini kapatın.

Diğer bir çözüm yolu ise, Ayarlar menüsü altında yer alan Cihaz hakkında menüsüne girip, Yapım Numarası yazan yere hızlı bir şekilde ve birçok defa basıp, Geliştirici Özellikleri’ni aktif hale getirdikten sonra, bu menüde yer alan pencere animasyon hızını düşürmek ya da tamamen kapatmak olacaktır.

Açılışta çalışmaya başlayan bazı uygulamaları engelleyerek, hem bu soruna çözüm bulabilir hem de telefonun hafızasının gereksiz yere dolmasının önüne geçmiş olursunuz. Bunun için yapmanız gereken, Ayarlar menüsü altında yer alan Uygulamalar menüsüne girin ve tüm programlar sekmesine tıklayın. Karşınıza gelen uygulamalardan, sizce gereksiz olanları devre dışı bırakabilirsiniz.

Sorun: Telefonun içine su girdi

Su geçirmezlik sertifikası olan bir telefonun su geçirmiş olması başta garip gelebilir, fakat yaşanan duruma göre normal karşılanması da gerekebilir. Samsung Galaxy S5’in garanti ettiği su geçirmezlik durağan suda 1 metre derinliğe kadar ya da aynı suda en fazla 30 dakika kalma şartı içerir. Bu nedenle, telefonu çeşme altına koyup deneyler yapan ya da denizin altındaki dünyayı keşfetmeye çalışanlar doğal olarak telefon su geçirdiğini görebilirler.

Çözüm

Aklınızda bulunması gereken ilk kural, telefonu kesinlikle çalıştırmamanız olmalıdır. Kapalı haldeki telefonun kapağını açıp, çıkarılabilir durumdaki tüm parçaları çıkarın ve hem telefonu hem de parçaları bir havlu ile kurulayın. Ardından, hem telefonu hem de parçaları, içerisi pirinç dolu bir kabın içerisine yerleştirin. Bunu yapmanızın temel nedeni, telefon üzerinde kalan suyu ve nemi almaktır. Aslında bu iş için geliştirilmiş kitler mevcut ve eğer bu kitlerden biri elinizin altındaysa, telefonla pilav yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Eğer telefon su geçirdiyse ve bunun nedeni sizseniz, cihazın garanti kapsamı dahilinde işlem görmeyeceğini bilerek hareket edin. Telefonun kurutulup, temizlenmesi işlemini herhangi bir teknik servise yaptıracaksanız, bu firmadan mutlaka “Tamir olmazsa, para iadesi garantisi” olduğuna dair bir belge alın.

Sorun: Kamera çok yavaş

Eğer S5’in kamerasının çok yavaş bir şekilde odaklandığını ya da çekim yaptığını düşünüyorsanız, sorun büyük ihtimalle kamera ayarlarındadır. Çünkü Samsung Galaxy S5’in kamerası hızı ile de ünlüdür.

Potansiyel Çözüm

Kamerayı açın ve sol altta duran butona basın. Görüntü (Resim) özelliğini kapatın. Bu özellik, düşük ışıklı ortamlarda resim kalitesini artıran bir özelliktir fakat kameranın yavaş çalışmasına neden olur.

Sorun: Kamera çalışmıyor

Bazı kullanıcılar, kamera uygulamasını çalıştırmak istediklerinde hata mesajı aldıklarını ve kameranın çalışmadığını bildirmişler.

Potansiyel Çözüm

Klasik olacak ama, telefonu kapatık açmak çözüm olabilir.

Telefonun Ayarlar menüsüne girin. Uygulama yöneticisini bulun ve kamera uygulamasını seçin. Kamera uygulamasını “Durdurmaya zorla” seçeneğini seçip, ardından da belleği ve verileri temizle butonlarına basın.

Telefonun önbelleğini temizlemek de çözüm olabilir. Telefonu kapatın ve tekrar açmak için güç butonuna, Ana ekran butonuna ve ses yükseltme butonuna birlikte basıp bekleyin. Telefon titredikten sonra, sadece güç butonundaki parmağınızı çekin ve diğer iki butona basmaya devam edin. Kısa bir süre sonra karşınıza Android kurtarma ekranı gelecektir. Bu ekrandaki yazılar İngilizce olabilir ve eğer öyleyse, seçenekler arasından Wipe Cache Partition seçeneğini seçin ve güç butonuna basın. Telefonun önbelleği temizlenecektir. Ardından, telefonu kapatıp tekrar açın.

Eğer kamera uygulaması ile çektiğiniz fotoğraf ve videoları hafıza kartına kaydediyorsanız, sorunun bir diğer nedeni de hafıza kartı olabilir. Bu nedenle, hafıza kartını çıkarıp, kamera uygulamasını çalıştırmayı deneyin.

Yukarıdaki çözümler işe yaramadıysa, telefonunuzdaki tüm verileri yedekleyip, cihazı fabrika ayarlarına döndürün. Eğer bu da işe yaramazsa, çözüm büyük ihtimalle yetkili serviste saklıdır.

Site Footer

%d bloggers like this: