Facebook App ID is missing!

Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge Tanıtıldı

Koreli teknoloji devi Samsung, özellikle son çeyrekte telefon pazarında önemli bir kayıp yaşadı. Başta Apple olmak üzere; LG, HTC, Huawei ve Xiaomi gibi markalara pay kaptıran firma, eski gücüne kavuşabilmek adına S6 ve S6 Edge modellerini Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress’te tanıttı. Samsung’un yeni amiral gemilerinin teknik özellikleri şu şekilde;

 • 8 çekirdekli 64 Bit Exynos 7420 işlemci (quad 2.1GHz & quad 1.5GHz)
 • 3GB LPDDR4 RAM;
 • 32/64/128GB
 • 5.1″ boyutunda QHD (2560 x 1440 piksel) Super AMOLED ekran (577ppi piksel derinliğine sahip)
 • 16MP f/1.9 kamera; Otomatik HDR; 4K video kaydı
 • 5MP f/1.9 ön kamera
 • LTE (4G); WiFi: 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz); Bluetooth 4.1; NFC; IR Remote; USB 2.0
 • NFC ve MST mobil ödeme desteği
 • 2,550mAh batarya (S6 Edge’de 2,600 mAh gücünde)
 • WPC ve PMA tipi kablosuz şarj desteği
 • Android 5.0.2 Lollipop
 • Metal gövde; Corning Gorilla Glass 4 tipi ön ve arka cam

Samsung’un yeni amiral gemisi olarak tasarlanan Galaxy S6 ve onun kavisli ekrana sahip kardeşi S6 Edge, malzeme kalitesini de büyük oranda yükseltmiş görünüyor. Plastik malzeme aşkı ile tanınan Samsung, birkaç telefon modeli dışındaki tüm modellerinde plastik kullanmayı tercih etmiş ve bu nedenle de olumsuz eleştirilere maruz kalmıştı. Geçmişteki satışları, bu şikayetleri kulak arkası etmesine neden oluyordu fakat son dönemde yaşadığı önemli pazar kayıplarının ardından firma bu şikayetleri dikkate almış görünüyor, çünkü Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge metal ve cam (Corning Gorilla Glass 4) malzemeye sahip bir gövde üzerine inşa edilmiş. İki yeni model arasında, ilk bakışta dikkat çeken S6 Edge modeli, iki yana doğru kavisli ekranı ile Galaxy Note Edge modelinin devamı gibi görünüyor.

İnci beyazı, siyah safir, altın sarısı ve mavi yakut renklerini seçenekleri arasında bulunduran Samsung Galaxy S6, 143.4 x 70.5 x 6.8 mm boyutlarında ve 138 gram ağırlığında bir telefon. S6’nın kavisli kardeşi S6 Edge ise 142.1 x 70.1 x 7.0 mm boyutlarında ve 132 gram ağırlığında. Ekranın 5.1 inç olduğunu göz önüne aldığımızda, tek elle kullanımının çok da zor olmadığını anlayabiliyoruz. Diğer birçok Samsung modelinden farklı olarak, S6 ve S6 Edge modellerinin arka kapakları çıkarılamıyor. Bu nedenle, sim kart yuvası her iki cihazın yan taraflarına yerleştirilmiş.

Her iki amiral gemisinde de 16 megapiksel çözünürlüğe ve F/1.9 diyafram açıklığına sahip arka kamera bulunuyor. Parlak LED flaş ile desteklenen kamera, düşük ışıklı ortamlarda bile yeterli başarı yakalayabiliyor. Ön tarafta kullanılan kamera is 5 megapiksel çözünürlükte ve onun da diyafram açıklığı F/1.9. Her iki kamera da bir amiral gemisine yakışır şekilde çekimler gerçekleştiriyor.

Samsung Galaxy S6 ile çekilmiş bazı resimler;

32, 64 ve 128GB dahili hafıza seçeneklerine sahip olan S6 ve S6 Edge modellerinin 3GB LPDDR4 tipi Ram kullandığı görülüyor. Yüksek performans odaklı olan yeni amiral gemilerinde Qualcomm markası yerine, Samsung’un kendi işlemci markası olan Exynos tercih edilmiş. 64 Bit olan işlemci ile daha hızlı işlem gerçekleştirme iddiasında olan Samsung, üst seviye bir telefondan beklenen performansı S6 ve S6 Edge modelleri ile kullanıcılarına sunuyor.

Samsung’un yeni amiral gemilerinin başlangıçta dikkat çeken tek olumsuz özelliği bataryalarının gücü. 2.550 mAh gücünde bir batarya donatılmış olan modeller, yüksek enerji ihtiyacı duyan birçok özelliğe sahip. Kocaman bir ekran, 3GB Ram, 4K çözünürlükte video kaydı gerçekleştiren bir kamera ve tabii ki 8 çekirdekli bir işlemcinin ihtiyacı olan enerjiyi bu bataryanın karşılaması biraz zor gibi görünüyor.

Henüz uzun bir inceleme imkanı bulamadığımız Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge modelleri; malzeme kalitesi, ekran başarısı, yüksek performans ve diğer tüm özellikleri ile başarılı birer telefon olmuş. Tabii buna tümleşik bataryayı dahil etmiyoruz. Samsung’un daha önce sıklıkla karşılaştığı “Kalitesiz malzeme” konusundaki şikayetleri de yeni modellerle ortadan kaldırmış görünüyor. Ancak, 10 Mart’tan itibaren piyasalara sürülecek olan yeni modellerin fiyatlarının çok yüksek olma ihtimali var.

Site Footer

%d bloggers like this: