Facebook App ID is missing!

Sağlıklı Bir Okul Yılı İçin Ebeveynlere Tüyolar

Yaz tatili bitti ve okul günü geldi çattı…

18 Eylül 2017 Pazartesi günü itibariyle, okullar açıldı ve böylece hazırlık hengamesinin de son safhalarına girmiş olduk. Kitap, defter, kalem vs. gibi çocukların eğitim için ihtiyaçlarından daha önemli tek bir konu varsa, o da sağlıkları. Çocuklarınızın sağlıklı bir okul yılı geçirmesi için dikkat etmeniz gereken iki unsur var:

  1. Okul alışverişi yaparken, üniforma, çanta ya da okul ayakkabısı gibi eşyaların seçimi çok önemlidir. Çocuğunuzun yaşına, boyuna, bedenine uygun, fiziksel sağlığını etkilemeyecek ve iklim koşullarına uyum sağlayacak eşyalar tercih edilmeli.
  2. Okullarda sıkça rastlanan salgın hastalıklardan ve zehirlenme gibi vakalardan kaçınmak için hijyen ve temizliğe önem verilmeli.

Doğru Okul Çantası Nasıl Seçilir?

Çocuğa sırt çantası seçerken en sık yapılan yanlış, fazla büyük çantalar tercih etmektir. Eğitim gereçlerinin hepsini sığdırabilmek ya da senelerce aynı çantayı kullanabilmek adına büyük çantalar almaktan kaçının. İdeal çanta, çocuğun sırtından geniş ya da uzun olmamalıdır. Aksi takdirde bel ve sırt problemleri meydana gelebilir, dolayısıyla çanta seçerken ölçü almakta bile fayda var.

Okul Kıyafeti

Kıyafet seçerken sadece soğuktan korunmaya odaklanmak doğru değil. Haddinden fazla kalın, çocuğu terletecek kıyafetler de çocuk sağlığı açısından zararlı. Ayakkabı seçimindeyse asla yapılmaması gereken şey, seneye de giyer diye büyük numara ayakkabı almak. Büyük ayakkabıyla yapılan egzersizlerde sakatlık riski ciddi bir artış gösteriyor.

Hem Hijyenik Hem Sağlıklı Yemek

Özellikle beslenme çantasıyla öğle yemeği getirirken, yemeğin iyi korunmasını sağlamak ve beslenme çantası seçerken hijyenik olup olmadığından emin olmak. Yemeğin dışardan gelen mikroplara karşı savunmasuz kalması, sıcaklardan dolayı bozulması ya da yemek kaplarının bakteri üretmesi, zehirlenme vakalarına yol açar.

Sağlıklı yemekse, çocuğun bağışıklık sisteminin güçlenmesi için son derece önemlidir. Her gün bir tane elma yemek gibi küçük önlemler çocuğunuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kolay hasta olmasını engeller.

Ellere Dikkat

Vücudun en fazla mikrop, bakteri ya da virüslere maruz kalan yeri ellerdir. Çocuklar okul günü içerisinde sürekli kamuya açık alanlarla temas halinde oldukları için ellerini temiz tutmaları önemlidir. Gün içinde el yıkamaya özen göstermelerini sağlamak ve tırnak bakımına dikkat etmek bulaşıcı hastalıklara karşı basit ama yararlı bir önlem olacaktır.

Site Footer

%d bloggers like this: