Facebook App ID is missing!

Radyasyondan Korunmanın 10 Yolu

Teknolojinin gelişmesi ve dünyanın en uzak noktalarına kadar yayılmasında, özellikle cep telefonlarının etkisi büyüktür. İnsanlar, bugüne kadar geliştirilen hiçbir cihazı cep telefonları kadar hızlı bir şekilde benimseyip elde etmek için çabalamamıştır. Bunun sonucunda ise her ne kadar kabul etmesek de, radyasyonu ve etkilerini evimizin her odasına taşıdık.

Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yaptığı açıklamalara bakılırsa, cep telefonlarının dolaylı da olsa beyin tümörü başta olmak üzere bazı ciddi hastalıklara neden olma olasılığı var. Bunun temel nedeni ise, cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik radyasyon denen ve henüz zararlı olup olmadığı kesin bir şekilde kanıtlanamamış olan iyonlaşmamış radyasyondur.

İyonlaşmamış radyasyon, mikrodalga fırınların çalışma prensibini oluşturan temel unsurdur ve yiyeceklerimizi anormal bir hızla ısıtmamızı sağlar. Bunun yanı sıra, radarlar da iyonize olmamış radyasyon yayarlar.

Peki, henüz kesinleşmemiş bir soruna karşı tedbir almak Türk insanına ne kadar uygundur? Bu soruya cevap olarak; “Dişçiye 3 yılda bir kere; oto tamircisine ise 3 ayda bir kere giden bir milletten bahsediyoruz.” diyerek konudan uzaklaşmayı planlayanları tutmayalım ve konumuza diğer okuyucularla devam edelim.

Cep telefonunun yaydığı radyasyondan korunmak için, daha doğrusu bu radyasyonun etkilerini azaltmak adına yapabileceğiniz bazı uygulamalar var;

1- Telefonun hoparlörünü kullanın

Eğer ortam uygunsa, cep telefonunuzu kulağınıza dayamak yerine, telefonlarda standart hale gelen hoparlör ile konuşmaya çalışın. Eğer bulunduğunuz ortam uygun değilse ya da özel bir konu konuşacaksanız, kulaklık kullanın.

2- Dolu batarya ile gezin

Biraz garip gelebilir, fakat bataryası dolu durumda olan telefonlar, işlemleri daha hızlı yaparlar. Aynı şekilde, şarjı azalmış olan bir telefon telefon sinyallerini daha zor alır ve bu da daha fazla çalışmasına, daha fazla radyasyon yaymasına neden olur.

3- Konuşmak yerine yazın

En kısa telefon görüşmeniz birkaç dakika sürüyorsa, telefonu beyninize o kadar süre yakın tutuyor ve radyasyona maruz kalmasına neden oluyorsunuzdur. Kısa mesaj ise, yazdığınız süre ile değil, gönderilme süresi yani saniyelerle ölçülebilecek bir radyasyonun ortaya çıkmasına neden olur.

4- Araç sürerken telefonla konuşmayın

Trafik ya da görgü kurallarını bir kenara bırakıp, doğrudan sağlık konusuna değinelim. Hareket halindeyken, cep telefonunuz çok daha hızlı yer değiştireceğinden, daha zor ve daha fazla enerji harcayarak telefon sinyallerini bulacaktır. Bu da, özellikle kapalı kutu şeklindeki bir otomobilde radyasyonun etkilerini artıracaktır.

5- Düşük radyasyon değerlerine sahip bir telefon kullanın

Diğer bir konuda bahsettiğimiz SAR değerleri ölçülmüş olan telefonlardan, en düşük radyasyon değerine sahip olanlardan birini tercih edebilirsiniz. Her ne kadar Apple Severler Derneği başkanı olmaya aday olsam da, Samsung (özellikle Note serisi) radyasyon değerleri konusunda iPhone modellerini utandıracak derecede başarılıdırlar.

6- Sabit telefon kullanın

Eğer evinizde ya da ofisinizdeyseniz, büyük ihtimalle sabit telefon hattına sahipsinizdir. Böyle bir durumda, görüşmelerinizi mümkün olduğunca sabit telefondan yapın.

7- Çağrı sesi kesilene kadar bekleyin

Eğer birini arıyorsanız, karşıdaki kişi telefona cevap verene kadar telefonu kulağınıza yaklaştırmayın. Bu sayede az da olsa telefonun yaydığı radyasyondan uzak kalmış olursunuz.

8- Kısa kesin

Benim bu konuda en büyük sıkıntım, annemdir. Veda faslı bile 5 dakika sürdüğünden, konuşmayı olabildiğince kısa tutmaya çalışırım. Sonuçta, derdimi anlattığım sürenin üzerine, 5 dakikalık kendini tekrar eden veda cümlelerini de ekleyince, uzun bir görüşme süresi ortaya çıkar. Aynı şekilde, tüm telefon görüşmelerini mümkün olduğunca konu odaklı ve gerekli cümleleri kurarak yapmak, telefona daha kısa sürede veda etmek anlamına gelir.

9- Telefondan uzak durun

Her ne kadar gün içerisinde zor olsa da, en azından evde ya da işyerindeyken telefonu kendinizden uzak bir noktaya bırakın. İnsanlar genelde telefonlarını sessiz modda kullandıkları için, görebilecekleri ya da titreşimini hissedebilecekleri şekilde kullanırlar ve eğer ortam uygunsa, telefonun zil sesini açıp uzak bir noktaya bırakın. Bunu özellikle uyku saatlerinizde gerçekleştirin.

10- Radyasyon koruyucu kullanın

Son birkaç yıldır piyasada sıklıkla rastladığımız ve telefonların radyasyon yaymasını azaltan aparatlardan satın almanız, riski azaltmak açısından mantıklı bir hareket olacaktır.

Site Footer

%d bloggers like this: