Facebook App ID is missing!

Quad HD Ekranlı Telefonlar

Apple yetkilileri, retina ekranlı cihazlarını piyasaya sürdükten sonra, diğer firmaların Full HD çözünürlüklü cihazlarına atıfta bulunarak “Sağlıklı bir insanın gözleri bu kadar yüksek çözünürlüklere ihtiyaç duymaz; çünkü bu çözünürlüğü algılayamaz.” şeklinde açıklamalar yaparak kendi cihazlarındaki çözünürlüklerin yeterli olduğunu iddia etmişlerdi. Başta Koreliler olmak üzere diğer üreticiler ise “Eğer ekranın boyutu x kadar olursa, kullanıcı ekrana y kadar yaklaşırsa, ekrana yaklaşan insanın gözleri şahin gibi keskinse, halamın da bıyığı olsa…” diye uzayan açıklamalarla Full HD çözünürlüğün gerekliliğini anlatmışlardı.

Firmalar arasındaki bu kavgaların tozu yere inmeden Apple kendi tezinden vazgeçip iPhone 6 ve 6 Plus telefonlarında Full HD çözünürlüğe ve diğer firmaların bir kısmı da Quad HD çözünürlüğe geçti. Full HD çözünürlüğün gerekliliğinin bile henüz kesinleşmemiş olduğu bir zamanda, çok daha keskin ve yüksek çözünürlüklü ekranlara sahip telefonlardan satın almak isteyen olursa diye, bu telefonların bir listesini oluşturduk.

Vivo Xplay 3S

Bir süreden beri adlarından sıklıkla söz ettiren Çin kökenli firmalardan biri olan Vivo, çözünürlük savaşına Vivo Xplay 3S modeli phableti ile girdi. 6 inç boyutunda, 1440×2560 piksel çözünürlükte ve 490 ppi piksel derinliğine sahip ekranı ile dikkat çeken Xplay 3S’in diğer donanım özellikleri de ekranı ile uyumlı şekilde, yani üst seviye.

Snapdragon 801 tipi 4 çekirdekli ve 2.3 Ghz hızında işlemci, 3GB Ram, parmak izi okuyucu gibi özellikler Vivo Xplay 3S‘te standart.

Oppo Find 7

Vivo ile organik bağı bulunan ve Çin’in önde gelen telefon üreticilerinden olan Oppo firmasının uzun süredir beklenen ve dedikodusu bolca dönen modeli Find 7, telefon ekranlarında Quad HD’yi bulunduran ilk telefon modellerinden biri. 5.5 inç boyutunda, 1440×2560 piksel çözünürlükte ve 534 ppi piksel derinliğine sahip bir ekranla donatılmış olan Oppo Find 7, diğer özellikleri açısından Vivo Xplay 3S ile kardeş olduğunu gözler önüne serecek kadar benzer bir cihaz.

LG G3

Koreli teknoloji devlerinden LG‘nin son amiral gemisi durumundaki LG G3, diğer tüm özellikleri gibi ekran çözünürlüğü ile de Android işletim sistemli telefonlar arasında en iyilerden biri olmayı hedefleyerek geliştirildi. Bunun sonucunda, 1440×2560 piksel çözünürlükte, 5.5 inç boyutunda ve 534 ppi piksel derinliğine sahip bir ekranla kullanıcılarının karşısına çıktı.

Telefonun diğer özelliklerine baktığımızda, iki farklı donanım seviyesinin mevcut olduğunu görüyoruz. Düşük olan konfigürasyonda 16Gb dahili depolama alanı ve 2GB Ram bulunurken, yüksek seviyeli konfigürasyonda 32GB dahili depolama alanı ve 3GB Ram bulunuyor. Her 2 modelde de 4 çekirdekli, 2.5 Ghz hızında Snapdragon 800 işlemci yer alıyor.

Lenovo Vibe Z2 Pro

IBM’in kişisel bilgisayar bölümünü satın aldıktan sonra adını tüm dünyada duyuran Çinli teknoloji firması Lenovo, ülkemize çok fazla model getirmese de Çin’de ve Uzak Doğu’da oldukça popüler bir marka. Lenovo’nun son amiral gemisi olan Vibe Z2 Pro, Quad HD ekrana sahip bir başka phablet modeli olarak listemize girdi. 6 inç boyutunda bir ekranla gelen Vibe Z2 Pro devasa boyutta, 1440×2560 piksel çözünürlükte ve 490 ppi piksel derinliğine sahip ekranı ile rakiplerine karşı ekran boyutu kozunu gösteriyor.

Samsung Galaxy S5 LTE-A

Samsung’un sadece Güney Kore için geliştirmiş olduğu Galaxy S5 LTE-A modeli, bildiğimiz S5 modelinden biraz daha üstün bir cihaz olarak geliyor. 1440×2560 piksel çözünürlükte, 5.1 inç boyutunda ve 576 ppi piksel derinliğine sahip olan Samsung Galaxy S5 LTE-A, dünyanın en yüksek piksel derinliğine sahip telefonu olma özelliğini taşıyor.

Samsung Galaxy Note 4

Samsung’un Note serisinin son temsilcisi konumunda olan Note 4, Quad HD ekran çözünürlüğüne sahip birkaç Samsung modelinden biri. 5.7 inç boyutunda, 1440×2560 piksel çözünürlükte ve 515 ppi piksel derinliğine sahip olan Note 4 ekranı, diğer Samsung modelleri gibi Super Amoled teknolojisi ile geliyor.

Samsung Galaxy Note Edge

Her lansmanda sadece 1 tane Galaxy Note modeli tanıtan Samsung, ilk defa 2 Note modelini birlikte sundu. Galaxy Note 4 ile birlikte tanıtılan fakat ondan daha fazla ilgi çeken model Samsung Galaxy Note Edge modeli, bilim kurgu filminden fırlamış gibi bir ekrana sahip. Yana doğru eğimli olan Quad HD ekran 1440×2560 piksel çözünürlüğe sahip. 5.6 inç ekran boyutu ve 525 ppi piksel derinliğine sahip olan Note Edge, Super Amoled ekrana sahip.

Google Nexus 6

Motorola tarafından geliştirilen Nexus 6, tam bir performans canavarı olarak tasarlanmış. Yüksek donanım özelliklerine uygun olarak, yüksek çözünürlüklü bir de ekrana sahip olan Google Nexus 6, Quad HD çözünürlüğü kullanıcılarının hizmetine sunuyor. 5.96 inç boyutunda, 1440×2560 piksel çözünürlükte ve 493 ppi piksel derinliğine sahip olan Nexus 6 selefleri gibi, piyasaya sürüldüğü zaman için oldukça başarılı bir model.

Motorola Droid Turbo

Rakiplerinin bir kısmı gibi Motorola da ülkemizde hevesli bir şekilde temsil edilmiyor. Bu durum sonucunda, her zaman başarılı amiral gemileri üreten firmanın bu modelleri ülkemizde pek bilinmiyor. Bu modellerin sonuncusu ise Motorola Droid Turbo. Tam bir performans canavarı olan telefon 5.1 inç boyutunda, 1440×2560 piksel çözünürlükte ve 564 ppi piksel derinliğine sahip ekranı ile, amiral gemileri arasındaki yerini alıyor.

Meizu MX4 Pro

Bundan birkaç ay önce MX4 modelini piyasaya süren Çinli üretici, geçtiğimiz günlerde MX4 Pro modelini duyurarak bir sürprize imza attı. Yüksek donanım özellikleri ile gelen Meizu MX4 Pro, 5.5 inç boyutunda ve 1536×2560 piksel çözünürlükte bir ekranla donatılmış. 546 ppi piksel derinliğine sahip olan cihaz, Çinlilerin teknolojideki ilerlemelerine bir diğer örnek teşkil ediyor.

ZTE Nubia Z7

Çinli telefon üreticisi ZTE‘nin Nubia serisine ait 2 model birkaç ay önce tanıtılmıştı. Serinin üçüncü ve son modeli ise, birkaç gün önce kendisini gösterdi. ZTE’nin amiral gemisi durumundaki Nubia Z7, Quad HD çözünürlükte bir ekranla donatılmış olarak geliyor. 5.5 inç boyutunda, 1440×2560 piksel çözünürlükte ve 534 ppi piksel derinliğe sahip bir ekranla gelen Nubia Z7, şimdilik sadece Çin pazarında satışa sunuldu.

Site Footer

%d bloggers like this: