Facebook App ID is missing!

PS4 Nasıl Açılır?

Sony PlayStation (PS4), depolama kapasitesi üzerinde online ya da fiziksel disk(BluRay Disk) ile yüklenen oyunları saklayan, gelişmiş özelliklerle donatılmış bir oyun konsoludur. 2013 yılının sonuna doğru oyun severlerle buluşmaya başlayan PS4’ün ilk olarak bir ekrana takılması gerekmektedir.

Çok karmaşık bir oyun/eğlence sistemi olmasa da PS4’ün bir takım püfleri, bilinmesi gereken detayları söz konusudur. Bu konumuzda TV ya da bilgisayar ekranlarına bağlanabilen PS4’le ilk kez tanışan veya tanışmayı düşünen kimseler için konsolun açılması ve kapanması için nasıl bir yol izleneceğine yakından bakacağız.

PS4’ün açılması

PS4’ün açılması için ilk olarak bir prize takılı olması gerekir. Aygıtı açmak için prize takılı durumdaki PS4’ün üzerindeki güç düğmesine basılır. Bu işlemin ardından PS4 üzerinde mavi bir ışık belirecektir. Bu ışık yanıp sönmeye başlar ve beyaz olarak yanmaya devam eder.

PS4’ün açılmasının ardından bağlı olduğu ekranda herhangi bir hareket göremeyen oyun severler telaşlanmasın, yapılması gereken bir işlem daha var. Kontrol cihazınız DualShock 4’teki PS butonuna basılması gerekmektedir. Bu işlemin öncesinde DualShock 4 ve PS4 arasındaki eşleme işlemi tamamlanmış olmalıdır.

PS4’ün kapatılması

PS4’ün kapatılması için üzerindeki güç düğmesine yedi saniye boyunca basılması yeterlidir. Ancak bu işlemin yerine konsolun takılı olduğu güç kablosunun prizinden çekilmesi gibi bir metodun da uygulanılması mümkün olmakla beraber büyük risk içerdiği için tavsiye edilmemektedir.

Prizden güç butonuna basılıp kapatılmadan çekilen PS4’ün bazı sorunlarla karşılaşması olasıdır. Örneğin veri kaybı yaşanabilir, sistem zarar görebilir ve en temel tanımıyla bozulmalar söz konusu olabilir. Bu nedenle konsolu kapatmak için sadece güç butonunu kullanınız.

Kapatmaya alternatif

PS4’ü kapatmak yerine dinlenme moduna getirebilmek mümkündür. Bu mod, temelde ekranın kapatılması, buna karşın DualShock’ın USB’den şarj olmaya devam etmesi, veri indirme gibi eylemlerin devam edebilmesine yarar. Dinlenme moduna girmek için işlev ekranı açılır; ‘Güç’, ardından ‘Dinlenme Moduna Gir’ tıklanır. PS butonuna sistem bib sesi verene kadar basın.

Ayarlar, Güç Tasarrufu Ayarları ve Dinlenme Modunda Kullanılabilen İşlevleri Ayarla yolu izlendiğinde son öğenin altında onay işareti olmalıdır. PS4, dinlenme moduna girdiği anda güç göstergesi beyaz renkte yanıp söner ve son olarak turuncu renge dönüşür.

Otomatik kapatma

PS4’ün otomatik olarak kendini kapatması da sağlanabilmektedir. Bunun için önce ‘Ayarlar’a gelin, ‘Güç Tasarrufu Ayarları’ ve ardından da ‘PS4 Sisteminin Kapatılması İçin Geçecek Süreyi Belirle’ yolunu izleyerek ‘Medya Oynatma’ ya da ‘Genel Uygulamalar’ seçeneklerine gelerek süreyi belirleyin. Sistem, bunun ardından belirlenen süre sonrasında kendiliğinden kapanır.

Site Footer

%d bloggers like this: