Facebook App ID is missing!

PS4 İnternete Nasıl Bağlanılır?

Sony PlayStation 4, 2013 yılının sonuna doğru satışına başlanan bir oyun konsoludur. İlk kez 20 yılı aşkın süre önce oyun severlerle buluşan PlayStation ve sonrasındaki devam modellerinin ardından gelen PlayStation 4, oyun deneyimi için gelinen özel bir noktadır. Gelişmiş grafikler, performans ve özelliklerle donatılan bu konsolun kullanımı için bazı gereklilikler vardır.

Blu-Ray Disk’ler

İlk olarak PlayStation 4’te oyun oynamak için Blu-Ray Disk formundaki fiziksel yapılar kullanılabilir. Blu-Ray Disk şeklinde depolanan oyunlar, PlayStation 4’e takılmak suretiyle konsol üzerinde çalıştırılabilmektedir. Bunun için oyunun konsolun kendi arayüzünde okutulması, sisteme yüklenmesi gerekir. Bu yüklemenin sonrasında ise Blu-Ray Disk, PlayStation 4’e her takıldığında oynanabilir duruma kavuşacaktır.

Network üzerinden edinimler

Bir diğer oyun oynama yolu ise internet bağlantısı üzerinden dijital içeriklerin PlayStation 4’e indirilmesidir. Bunun için ise oyun konsolunun internete bağlı olması gerekmektedir. Konsol, internete kablolu ya da kablosuz şekillerde bağlanabilir.

İnternet bağlantısı metotları

Aygıtın internete bağlanabilmesi için temelde bilgisayarların ağa bağlanmasındaki metotlar kullanılır. LAN kablo girişine sahip olan PlayStation 4, aynı zamanda Wi-Fi standardını da desteklemektedir. Bu sayede iki farklı seçenek ortaya çıkar. İlk olarak kablolu bağlantıya değineceğiz.

Kablolu bağlantı nasıl sağlanır?

Oyun konsolunu kablolu olarak internete bağlamak için LAN ağ kablosu, modeme takılır. Ardından internet bağlantısı ayarlanır. Kablo ile sağlanan internet bağlantısı, kablosuz bağlantıya kıyasla daha stabil bir internet bağlantısına olanak tanır.

Bağlantı hızının modem ve PlayStation 4 arasındaki mesafe nedeniyle düşmesi gibi bir durum, kablolu bağlantıda söz konusu değildir. Bununla birlikte kablolu bağlantı, ortaya bir kablo gerekliliği durumu çıkarır. Bu durum istenmediğinde ise internete Wi-Fi üzerinden bağlantıyı sağlayabilirsiniz. Şimdi de kablosuz bağlantıya odaklanacağız.

Kablolu bağlantı nasıl yapılır?

Wi-Fi bağlantısı için PlayStation 4 menüsüne girilir ve internet bağlantısı, klasik şifre girilmesi şeklinde sağlanır. Modeme uzaklığın fazla olması, PlayStation 4’ün internet bağlantı durumunu doğrudan etkileyeceği için gerekli durumlarda yaklaşık 100 TL gibi fiyatlara satılabilen Wi-Fi menzil artırıcı aygıtlar kullanılabilir. Bu aygıtlar, genellikle Modem ve PS4 arasındaki bir prize takılmak suretiyle bağlantıyı daha stabil hale getirmeye yaramaktadır.

Kotasız internet tavsiyesi

PS4 için internet bağlantısını kullanmayı düşünüyorsanız, kotasız internet kullanmanız tavsiye edilir, çünkü internet bağlantısı ile başta PlayStation güncellemeleri olmak üzere, hem oyun hem de diğer içerikler için çeşitli aralıklarla yayınlanan güncellemeler indirilebilmektedir.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: