Facebook App ID is missing!

Pokemon Go Harici Batarya Satışlarını İkiye Katladı

Araştırmaya göre Pokemon Go oyununun pil ömrünü hızla tüketişi, harici batarya üreticilerine yaradı.

Pokemon Go son zamanların hatta belki de tüm zamanların en çok oynana mobil oyunu olsa da, kendisi aynı zamanda tam pil pi canavarı. Hangi telefon modeli kullanılırsa kullanılsın, Pokemon Go’nun pil ömrünü bir anda tüketmesinin önüne geçilemiyor. İşte bu noktada harici bataryalar kullanıcıların yardımına yetişiyor. Pokemon Go yüzünden harici batarya satışlarının artacağını hemen hemen hepimiz tahmin edebiliyorduk ancak nihayet konuyla ilgili rakamlar konuşabileceğimiz ilk araştırma raporu geldi.

NPD Group’un raporuna göre harici batarya satışları, geçtiğimiz yıla oranla tam %110 oranında artmış durumda. Hatta Pokemon Go’nun piyasaya sürülmesinden hemen sonrasını ele alan 10 ila 23 Temmuz aralığında 1,2 milyon adet batarya satıldığı söyleniyor. Bu rakamların Pokemon Go’dan kaynaklı olarak arttığını söyleyebilecek direkt bir kanıt yok. Nitekim bunu yapabilmek için son zamanlarda harici batarya alan belli sayıda kullanıcıyla anket yapmak gerekiyor. Ancak yine de rakamların bir anda artmasının sebebini Pokemon Go’ya bağlamak en mantıklı seçenek olacaktır. Hatta NPD’nin belirtiğine göre oyunun piyasaya sürülmesinden önce batarya satışları haftalık %4 oranında stabil bir artış sergiliyordu.

Şimdi asıl soru ise bundan sonra ne olacağı? Zira pek çok analistin tahminine göre Pokemon Go yalnızca kısa bir süre için altın çağını yaşıyor ve ilerleyen zamanlarda ilgisini kaybederek yalnızca sadık oyunculara hitap etmeye başlayacak. Hal böyle olursa batarya satışlarının akıbetin de benzer oranda düşüş görülebilir.

Site Footer