Facebook App ID is missing!

Pokemon Go Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Nintendo’nun mobil oyunu Pokemon Go akıllı telefonlara geldi. Henüz ülkemizde resmi olarak kullanıma sunulmasa da, oyun çeşitli yollarla akıllı telefonlara yüklenebiliyor. Pokemon Go hakkında bilmek istediğiniz her şey bu başlığın altında. Pokemon Go hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgileri sizler için derledik.

San Francisco merkezli Niantic yazılım şirketi tarafından geliştirilen Gokemon GO, geçtiğimiz günlerin en çok konuşulan olaylarının başında geliyordu. Google’ın eski bir startup ekibi olan Niantic,  2015’de Google’dan ayrıldı.  Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekli tabanlı projeler üzerinde çalışan Niantic, The Pokemon Company  ve Nintendo ile birlikte Eylül 2015’de Pokemon Go’nun mobil oyuncular için geliştirildiğini bir basın açıklamasıyla duyurmuşlardı. Apple iOS ve Google Android işletim sistemini kullanan cihazlarla oynanabilecek olan oyun, açık bir evrende geçiyor.

GPS konum belirleme temeline dayanan oyunda, Pokemon evreninin bir yansımasını dünya üzerinde görüyoruz.  GPS takibiyle yürüyerek oynana oyun, farklı Pokemon türlerini keşfetmenize, Pokemonları yakalamanıza ve rakiplerinizle savaşmanıza imkan tanıyor. Pokemon GO evreninde kullanabilmek için Pokemon Company ve Nintendo, Pokemon Go Plus bilekliğini de geçtiğimiz günlerde kullanıma sundu. Pokemon Go Plus bilekliği aracılığıyla, telefon ekranına baklamaya gek kalmadan Pokestoplardan eşya toplayıp, Pokemon yakalayabileceksiniz.

Pokemon GO resmen ülkemizde kullanma sunulmuş değil. Ancak iOS ve Android kullanıcıları çoktan oyunu telefona yüklediler bile.  Android kullanıcıları APK dosyasını telefonlarına indirerek, APK kurulumunun ardından oyuna girebiliyorlar. iOS kullanıcılarıysa, market değiştirilerek indirmeyi gerçekleştirebiliyorlar. Ancak bu işlemi yaparken Apple hesabınızı mutlaka bir yere not etmeyi unutmayın. Çünkü Apple hesabınızdan çıkıp farklı bir markette (Pokemon GO oynanabilen ülkelerin marketleri) yeni bir hesap açmanız gerekiyor.  Oyunu kurduktan sonraysa kendi hesabınız üzerinden devam edebiliyorsunuz. Jailbreak’li iOS kullanıcıları maalesef oyunu oynayamayacaklar. Android cephesindeyse, Intel işlemcili telefon kullanıcıları oyunu oynayamıyorlardı. Ancak son güncelleme paketiyle birlikte, onlarda Pokemon Go evrenine dahil olabilecekler.

PokeStop Nedir?

PokeStoplar, Pokemon GO’nun en ilginç mekanlarından. Tarihi yerler, camiler, halka açık kalabalık mekanlar gibi noktalar Türkiye için PokeStop olarak belirlenmiş durumda. Haritadaki mavi yerler olarak karşımıza çıkan PokeStoplarda Pokeball, Poke Egg ve daha birçok şey karşımıza çıkabilir. PokeStop’taki itemlar toplandığındaysa, mor renge dönüşüyor. Yeni itemlar almak içinse başka bir PokeStop’a gitmek gerekiyor.

Her an oyunun içerisinde PokeStop’larla karşılaşabilmeniz mümkün. PokeStop’lar her 5 dakikada bir yenileniyorlar. Yani içerisindeki itemleri topladıktan sonra, 5 dakika boyunca PokeStop’da beklerseniz yeni itemler toplayabilirsiniz. Bu konuda sınır bulunmuyor, aynı PokeStop’un başında bekleyip istediğiniz kadar item toplayabilmeniz mümkün. 5. Seviyeye ulaşana kadar PokeStop’lardan 3 eşya toplayabiliyorsunuz. 5. seviyeye ulaştıktan sonraysa, 6 Poke Topuna ya da item toplayabilirsiniz.

GYM Nedir?

Oyununun temel mantığı Pokemon yakalamak olsa da, oyun içerisindeki asıl önemli görev GYM’leri kontrol altında tutabilmek. Pokemon GYM’leri tıpkı PokeStops gibi gerçek zamanlı yerlerden oluşuyor. GYM’leri ele geçirerek Pokemonlarımızı savaştıracağımız yerler olarak adlandırılıyor. GYM ele geçirmek için en az 5. Seviyede olmak ve 3 farklı takımdan birini seçmek gerekiyor. Eğer karşınıza çıkan GYM sizin takımınızdan biri tarafından biri tarafından kontrol ediliyorsa, o GYM’e saldıramıyorsunuz. Farklı takımların GYM’lerineyse saldırabilmeniz mümkün.  Ancak bu işlemleri gerçekleştirebilmek için en az 5. Seviyeye ulaşmanız gerekiyor.

Haritadaki gri ikonlarla gösterilen yerler, henüz bir takım tarafından ele geçirilmemiş olan GYM’leri gösteriyor. Böyle bir GYM ile karşılaşırsanız Pokemununuzu GYM’e atayarak ele geçirebilirsiniz. Pokemonları Gym’e atamanın çeşitli avantajları bulunuyor. İlk avantaj Pokemonu hem savunmada hem de GYM’i ele geçirmede kullanabilmeniz.  Bu sayede Pokemonunuzu güçlendirecek ödül ve eşyaları toplayabilirsiniz. Bir diğer avantajsa Gym’in prestij seviyesini yükselterek GYM’i ele geçirmeyi daha zor hale getirmek. GYM savunmasında kazandığınız her yeni savaş da, GYM prestiji arttıran etkenlerden.

Pokemon Takımları

5. seviyeye ulaştıktan sonra Profesör Willow tarafından önerilen 3 takımdan birini seçmemiz gerekiyor. Takımlar sarı, mavi ve kırmızı olmak üzere 3 renge ayrılmış durumda.

Her takımın farklı anlamları bulunuyor. Örneğin sarı takım elektriği çağrıştırırken, içgüdüleri ön plana çıkarıyor. Mavi takımsa, Pokemon evrimini ön plana çıkarıyor. Eğitimi ön plana çıkaran takımsa kırmızı renkli takım.

Pokemonların Gelişimi

Candy ve Stardust ile Pokemonları göçlendirerek Pokemonların evrimi gerçekleşiyor. Bu süreç biraz zorlu. Daha çok Pokemon yakalamanız ve aynı Pokemonlardan 1 tanesini Profesöre göndererek, 1 adet Candy kazanabilirsiniz.

Geliştirmeden Pokemonu güçlendirebilmeniz de mümkün. Bunun için yapmanız gereken şeyse, gerekli eşyaları toplamanız ve güç yükseltme tuşuna basmanız.

Site Footer

%d bloggers like this: