Facebook App ID is missing!

PlayStation Severlerin Vazgeçemediği 5 Oyun

Uzun yıllardır daha iyi bir oyun deneyimi sunmak için hayatımıza girmiş ve kendine has mekanikleri ile bize farklı deneyimler sunuş PlayStation günümüzde gerek serileri gerekse çıkan oyunları ile halen oldukça hit durumda. Ps4’ün çıkışıyla işler iyice ilginçleşti. Online oynama ve internet entegrasyonunun gelişmesi Ps4’ü ve oyunları da daha ilgi çekici yaptı. Şahsen ben çıkan hem bilgisayarda oynanan hem de PS’de oynanabilen oyunları PS’de oynamayı tercih ediyorum. Kol deneyiminin klavyeden çok daha iyi olduğunu düşünen bir tek ben değilimdir herhalde. Daha kolay oyun oynayabilmenin dışında kendine has bir zorluğu da var. Ama PS’de en sevdiğim olay bilgisayardaki gibi kasılarak oturmak zorunda değilsiniz. Televizyonunuzun karşısına yayılarak kablosuz oyun kolunuzu alıp yatarak bile oyun oynayabilirsiniz. Aynı şeyi bilgisayarda yapmak oldukça zor oluyor. Aynı şekilde birazdan da bahsedeceğimiz arkadaşlarımızla yan yana multiplayer oynama deneyimini de yine en iyi PS taşıyor diye düşünüyorum. Bazı oyunların bu 5’e giremeyecek olmasını mazur görün mümkün olduğunca bilgisayarda oynanması zor ve uzak, sadece PS üzerinde oynanması vazgeçilemez olanları bu listeye sığdırmaya çalışacağım. Peki vazgeçemediğimiz oyunlar arasında neler var? 

1) Pro Evolution Soccer ( PES 2019 )

pes 2019

Konami’nin hayatımıza kattığı en iyi futbol oyunlarından biri sanırım. Şahsen benim en sevdiğim seri PES 2013’tü. Hatırlayanlarınız vardır. 2013’ün oynanış ve grafik dengesi hepimizi çok etkilemişti hatta o kadar alışmıştık ki 2015 çıktığında bile 2013 oynamaya çoğumuz devam ediyorduk. Fakat takımlardaki transferler ve yeni oyuncuların çıkmasıyla biz de zamana yenik düştük. PES grafiklere önem gösterdiği kadar artık oynanışa çok da vakit harcamıyor olacaktı ki oyun gerçekçi bir hal aldıkça oynaması da çileli bir hale geldi. Tam buna alıştık derken PES 2019’la daha gelişmiş fakat eksiklerini çok giderememiş bir şekilde geri döndü. Pes 2019’da Spor Toto Süper Ligi bulunması Türk takımlarının ve logoların hatta formaların, oyuncuların yüzlerinin netliği bizi bizden aldı. Fakat yine de oyuncu statlarının es geçilmesi statların eksikliği gibi birçok eksiklik göze çarpıyordu. Bunun da güncellemeler veya 2020 ile sona ereceğini ve çok daha iyi olacağını düşünüyorum. 

2) FIFA 19

fifa 2019

FIFA’da uzun zamandır piyasada olan bir futbol simülasyon oyunu. Her açılışta bize “Tı dı geym!” esprisi de yaptıran FIFA’nın kendine has oyun dinamikleri ve grafikleri bazılarımızı kendine daha çok çekmişti. Özellikle PES’in artık yukarıda bahsettiğim gibi oynanış kısmını biraz daha geri atmasını affetmeyen FIFA, bir noktada bazı konularda PES’i geçti. Açıkçası PES, 2013’e kadar lider gibiydi. Fakat FIFA o yıldan beri hep bir adım önde oldu. PES elinde UEFA şampiyonlar ligi temasını tutuğu için de biraz vazgeçilmez olmayı sürdürmüş olsa da artık bunun FIFA’ya geçeceğini çok net söyleyebiliriz. Her ne kadar PES’in grafik konusunda başarısını henüz yakalayamamış olsa da oynanış ve genel çeşitlilikte kafa kafaya geldiklerini ve FIFA’nın da yükselişte olduğunu söyleyebilirim. Ne olursa olsun FIFA vazgeçilmez arasında kalacak gibi.

3) God Of War

god of war 4

Mitoloji, aksiyon simülasyonu olan oyun PS2 ile hayatımıza girmişti. Grafikler ve yeni bir oyun deneyimi sunduğundan ben de dahil çoğumuzun ilgisini çektiği açık. Oyun içinde hikaye ve karakter gelişiminin yanı sıra aksiyon figürlerinin de her oyunda gelişmesi her çıkan seriyi merakla takip etmek ve oynama isteği doğurdu. God Of War için günümüzdeki çoğu oyunun atası diyebiliriz. Son çıkan seri ile God of War 4 bence büyük bir yankı uyandırdı. Ara geçiş sahnelerindeki yüksek çözünürlüklü animasyonlar ile film tadı vermesi ve yepyeni dövüş mekanikleri ile benim tekrardan ilgimi çekmeyi başardı diyebilirim. Tüm dinamikleri ile sizce de vazgeçilemez bir seri olduğu çok açık değil mi?

4) Witcher ( Witcher 1, 2 ve 3)

witcher 3

Önce kitaplarıyla kitap severleri iyi bir hikâye örgüsüne sokan Witcher sonrasında oyunlaştırılarak hem hikâye devamına alternatifler sundu hem de farklı mekanikler ve oyun için dinamikler ile bizleri etkisi altına aldı diye düşünüyorum. Witcher 3 grafik, müzik, animasyonlar, hikâye örgüsü, açık dünya ve yan görevleri ile bana göre 10 üzerinden 15 hatta 20 denebilecek bir oyun oldu. Tabi ki Witcher 1 ve 2 bu kadar etkili değildi fakat ps3 zamanında da Witcher vazgeçilmez oyunlardan biriydi. Bunun sebebi hikayesinin genişliği ve oyun içeriğinin genişliğiydi diyebilirim. Sizler de henüz tanışmadıysanız mutlaka oynamanız gereken oyunlardan biri olduğunu söyleyebilirim. 

5) Resident Evil

resident evil 7

Hayatta kalma oyunlarının hemen hemen atası sayılabilecek bir seri. PS dünyasında uzun süre vazgeçilmezler arasında durdu ki bana göre bu listeye girmeyi hak eden şu an 7 serilik bir oyun. Her ne kadar seri uzun olduğu için birçoğunu oynamayanlarımız olsa da her çıkan serisi ile ilgi çekmeyi başarıyor. Oyunun zorluğu korkuyla birleşince sizi gerçekten içine alıyor. Sınırlı sayıda ekipman ile zombilerden sıyrılarak haritada bazı gizemli eşyaları ve bulmacaları çözmeniz gerekiyor. Hikâye ve akışın yanı sıra bölüm sonu canavarları ile de tadına tat katıyor. Eğer henüz tanışmadıysanız hayatta kalma oyunlarının atası olan bu seriye bir göz atarsanız pişman olmazsınız.

Site Footer