Facebook App ID is missing!

Pedometre Nasıl Çalışır?

Adından da anlaşılabileceği gibi pedometre yani adımsayar, bir kişinin yürürken attığı adımları sayan cihazdır. Uzmanlara göre, yetişkin bir insanın sağlıklı kalabilmesi için günde en az 10.000 adım atması gerekiyormuş. Ancak hiç kimsenin attığı adımları ilk birkaç yüzden sonra saymaya devam edememesi, adımsayarın popülerleşmesini sağlamıştır.

Günümüzde iki tip teknoloji ile üretilen pedometre mevcuttur.

Eski tip pedometre

Mekanik bir yapıya sahip olan eski tip pedometreler, bir top ya da benzeri bir cismi barındıran ve sallandıkça adım atıldığını düşünen türden bir çalışma mantığına sahiptir. Bu tip pedometreler sallanmayı mekanik bir şekilde algılayıp adım olarak ele aldığından, çok da verimli olmamışlardır.

Dijital Pedometre

Dijital adımsayarlar, daha yeni ve gelişmiş teknoloji kullanarak adım sayarlar. Cihazın içerisinde yer alan bir yazılım, atılan adımları kaydeder. Eski tip cihazlarda yer alan topun yerine, dijital olanlarda jiroskop ya da benzeri bir donanım yer almaktadır.

Dijital pedometrelerin üst modellerinde, atılan adımları mesafeye dönüştürmeyi sağlayan ya da harcanan kaloriyi gösteren hesaplayıcılar da bulunur.

Pedometre nasıl kullanılmalıdır?

Diyelim ki bir adımsayar aldınız ve kullanmaya başlayacaksınız. Almış olduğunuz cihazın doğru çalışabilmesi için yapmanız gereken, cihazı dik konumda kemerinize ya da kemer bölgenize tutturmaktır. Piyasada bulabileceğiniz hiçbir model attığınız adımları tam ve doğru olarak hesaplayamaz, fakat kemer bölgesine dik bir şekilde taktığınızda, pedometre ulaşabileceği en doğru sayıyı verecektir.

Pedometreler konusunda dikkatli olmanız gereken bir konu ise, reklamlara aldanmamaktır. Bazı firmalar, pedometreyi cebinize koyarak bile doğru sonuca ulaşabileceğinizi iddia etseler de, gerçekte böyle bir durum pek de mümkün değildir.

Eğer bütçeniz uygunsa, ayakkabı sensörlü olan adımsayar modellerine bakmanızda fayda var. Bu modeller, ayakkabıya monte edilmiş bir parçanın hareketinden yola çıkarak adım saymakta ve mümkün olan en doğru sonucu vermektedir.

Site Footer