Facebook App ID is missing!

Parfüm Seçiminde Yapılan 5 Kritik Hata! Kişiye Göre Doğru Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru parfüm seçimi doğru insanı bulmak kadar zor diyebiliriz. Hem tenimize hem de zevkimize uygun parfümü seçerken hepimiz zorlanıyoruz. Eğer parfüm alışverişi sırasında daha önce kullandığınız bir parfümü alacaksanız işiniz kolay demektir. Ama yeni bir parfüm almak istiyorsanız bu süreç biraz zorlu olabilir.

Bir mağazaya girmek, almak istediğiniz bütün kokuları denemek, her tarafınızdan farklı kokuların gelmesi ve haliyle bir süre sonra kokuları ayırt edememek, her 3 dakikada bir kahve koklamak, birkaç kokuyu daha denemek, yine de karar verememek, teşekkür ve kapanış. Evet, bunu hemen hemen hepimiz parfüm alışverişlerimizde yaşamışızdır. Bunların olmaması için birkaç küçük tüyo vermek isterim.

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kalıcı kadın koku

İlk olarak satış danışmanına nasıl kokulardan hoşlandığınızdan bahsetmelisiniz. Kimileri narenciye kokularını severken kimileri baharat kokularını tercih eder. Eğer yeni bir parfüm deneyecekseniz o zaman satış danışmanından size yardımcı olmasını istemeniz gerekir.

Denemek istediğiniz parfümü bileğinizin iç kısmına sıkarak bir süre orada kalıp ilk sıktığınız zamanki yoğun kokusunu atmayı beklemelisiniz. Böylece vücudunuza yakışan bir koku olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bir de alacağınız parfüm teninizde ve kıyafetlerinizde farklı kokacaktır. Bu ayrımı anlayabilmeniz için eğer mümkünse yanınızda ince bir şal ya da fular götürüp onun üzerinde denemelisiniz. Böylece yaklaşık 3-4 dakika sonra kıyafetinizde kalacak olan asıl parfümün kokusunu rahatça alabilirsiniz.

Bir başka konu da alacağınız ya da kullandığınız parfümün kıyafetlerinize ya da mekâna uyumudur. Günlük parfümler olarak adlandırılan kokuları normal kıyafetlerinizle ve sıradan mekânlarda rahatça kullanabilirsiniz. Ama şık bir restorana yemeğe giderken ya da bir düğüne, nişana giderken giydiğiniz ağır kıyafetinize elbette daha ağır ve akılda kalıcı kokular yakışacaktır. Bu parfümlerin notaları her zaman kullandığınız parfümdekiyle aynı olsa da biraz daha kalıcı parfümler ve ağır parfümlerdir.

Belki de en önemli konudan bahsedelim şimdi. Herkesin kendine has bir kokusu vardır ve olmalıdır. Bu yüzden birinde gördüğünüz ve hoşunuza giden kokuyu almaya kalkmamalısınız. Çünkü beğendiğiniz parfümü onun üzerinde beğendiniz demektir. Derideki pH değeri kişiden kişiye değiştiği için parfümlerin kalıcılığı, kokuları da bu doğrultuda değişmektedir. Hatta tam da bu yüzden kardeşinizin kullandığı parfüm sizin üzerinde güzel durmayabilir ya da annenizde güzel kokmayan parfüm size çok yakışabilir. Bunu eminim ki birçok defa hepimiz yaşamışızdır. Denemeden parfüm almamanız belki de en önemli kuraldır.

Dediğim gibi cilt tipiniz parfümün kokusunu da değiştirecektir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz alacağınız parfümün kokusu değişebilir. Bu durumda daha yumuşak kokuları tercih etmelisiniz. Kuru bir cilde sahipseniz daha yoğun kokular size yakışacaktır. Bunu aynı şekilde mevsimler için de uygulayabiliriz. Kışın daha kalıcı ve yoğun kokuları tercih ederken yazın biraz daha hafif kokular ve meyvemsi kokuları tercih etmelisiniz.

Site Footer